Týkají se vás poruchy příjmu potravy? Znamení, podle kterých poznáte, že máte problém
Některé poruchy příjmu potravy jsou zřejmé na první pohled. Dramatický úbytek váhy, odmítání jídla a nezdravá štíhlost. Jiné však nejsou hned patrné, o to jsou pak nebezpečnější. Nejen anorexie, ale i bulimie či další poruchy příjmu potravy mohou být zpočátku velmi nenápadné.
Podle čeho tedy můžete poznat, že má člověk vedle vás problém? Jediný příznak, který by to rozklíčoval, neexistuje. Lidé, kteří mají poruchy příjmu potravy, vykazují celou škálu příznaků. Je dobré o nich vědět, jak tak můžete včas zasáhnout a pomoci jim.
Poruchy příjmu potravy nejen u teenagerů
Přesto, že jsou poruchy příjmu potravy připisovány zejména děvčatům (okrajově i chlapcům) v pubertě, není to pravidlem. Do problémů může spadnout i žena středního věku, která se rozhodla, že potřebuje být co nejvíc hubená. A výjimkou bohužel už nejsou ani malé děti. Například dívky ve věku osmi, devíti let. Co se dá v takovém případě dělat?
Anorexie: Tichý a plíživý nepřítel zdravého života
Bulimie: Chorobné přejídání spolehlivě zničí zdraví i vztahy
Poruchy příjmu potravy: Nelíbím se sama sobě
Lidé, kteří mají poruchy příjmu potravy většinou vidí sami sebe jako velmi nevzhledné. Při pohledu do zrcadla mají pocit, že jsou obézní a nemají nad sebou žádnou kontrolu. Bohužel poruchy příjmu potravy podporují i někteří rodiče, když říkají svým dětem věty typu “pěkně ti vyrostl zadek” nebo “nejez tolik, abys nebyl/a tlustá”. Než nevhodné komentáře, raději svým potomkům vysvětlete zásady zdravé a vyvážené stravy. A veďte je ke sportu. Nemusí jít o žádný vrcholový sport, ale alespoň o nějaký minimální pohyb, kterému se budou věnovat pravidelně, několik dní v týdnu.
Poruchy příjmu potravy: Přemíra cvičení může být problém
Ovšem zdravé cvičení a nadmíra pohybové aktivity mají mezi sebou velmi tenkou stěnu. Pokud má, například dítě, poruchy příjmu potravy a začne ještě hodně cvičit, může to být spíše k neprospěchu. Mimochodem, právě nadměrná, až nezdravá pohybová aktivita, může být jedním z příznaků, že se něco děje. Studie z roku 2013 zjistila vyšší míru poruch příjmu potravy mezi atletkami než mezi ne-atletkami (14 % ku 3 %).
Poruchy příjmu potravy: Strach z jedení na veřejnosti
Stydět se konzumovat jídlo na veřejnosti, může být jedním ze znaků, že není něco v pořádku. Může jít sice jen o nějaké období v životě teenagera například, ale pokud máte podezření, měli byste raději zbystřit. Jedení na veřejnosti totiž může v jedincích, kteří mají poruchy příjmu potravy, vyvolávat úzkosti. Mimochodem, je to i jeden ze znaků anorexie.
Poruchy příjmu potravy: Problémy s tělem
Lidé, které trápí poruchy příjmu potravy, mívají velmi jemné vlasy a značně jemné nebo žádné ochlupení. Je to příznak hladovění a pokusu těla zahřát se. Problém může být i s nadměrně suchou pokožkou. Za tou stojí dehydratace a většinou signalizuje pokročilou anorexii nebo bulimii. Zvláště, pokud se používají hojně projímadla, může dojít až k nebezpečnému odvodnění těla. Krom suché kůže se může objevit i sucho v ústech nebo propadlé tváře a oči. A jedním z příznaků je také citlivost na chlad. Je výsledkem podvýživy a nízkého tělesného tuku. Tento příznak je nejčastěji spojen s anorexií. U bulimie se zase mohou objevit oteklé tváře. Je to následek oteklých slinných žláz. Otok se může objevit v kterékoliv fázi onemocnění.
Poruchy příjmu potravy: Jen zdravé jídlo
Lidé, kteří mají poruchy příjmu potravy se až příliš upínají ke zdravým potravinám. Některé potraviny dokonce považují za nebezpečné a nejedí je. Jde o psychickou poruchu, které se říká orthorexie. Anorektici zase rádi vaří jídla pro ostatní. Někteří z nich totiž jídla rádi vidí, koukají se na ně. Avšak myšlenka na to, že by něco zkonzumovali, se jim protiví. U lidí, kteří mají poruchy příjmu potravy, se mohou objevit i takzvané “stravovací rituály”. Jde vlastně částečně o podobné chování jako u obsedantně-komplulzivní poruchy. Tito lidé si například krájí jídlo na stejně malé kousky nebo jedí jen jídla, která jsou uspořádána do geometrických obrazců. Tato porucha je spojována především s anorexií.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku