Má vaše dítě poruchy příjmu potravy? Poradíme vám, jak z toho ven!
Poruchy příjmu potravy nejsou u mnohých dospívajících jedinců ničím výjimečným. Člověk není spokojený se svojí hmotností, s tvarem postavy nebo se upne na nesmyslné stravovací proudy. V každém případě jsou poruchy příjmu potravy psychickým onemocněním, které je třeba řešit.
Uvádí se, že neléčené poruchy příjmu potravy má až 25 procent lidí, převážně žen. Mezi poruchy příjmu potravy patří například mentální anorexie, bulimie nebo například záchvatovité přejídání. Někdy je však možné, že se poruchy příjmu potravy u jedince střídají. V každém případě vyžaduje tento stav odbornou pomoc. Jen málokdo je totiž schopen poruchy příjmu potravy zvládnout sám, bez pomoci.
Poruchy příjmu potravy u dospívajících
Přestože poruchy příjmu potravy mohou postihnout prakticky kohokoliv, v jakékoliv životní fázi, právě u dospívajících jedinců bývají poruchy příjmu potravy nejčastější. Začínají většinou vcelku nevinně, avšak mohou mít až fatální následky. Pokud se poruchy příjmu potravy neléčí, mohou mít vážné zdravotní následky. Ovšem poznat poruchy příjmu potravy nebývá právě jednoduché. Lidé, kteří nějakou z těchto poruch trpí, ji většinou před svým okolím skrývají. Poruchy příjmu potravy se však často projevují přísným omezováním jídla, nadměrným přejídáním nebo častým zvracením (nemocný jedinec chodí po každém jídle na wc), případně i nadměrným cvičením. Někteří lidé využívají například i služeb projímadel.
Závislost na jídle a přejídání jsou neblahým fenoménem naší doby
Anorexie: Tichý a plíživý nepřítel zdravého života
Bulimie: Chorobné přejídání spolehlivě zničí zdraví i vztahy
Vznik poruchy příjmu potravy
Experti mají za to, že na vzniku poruchy příjmu potravy se může podílet mnoho faktorů. Jedním z nich je i genetika, tedy dědičnost. Další příčinou pak mohou být specifické osobnostní rysy, především neuroticismus, perfekcionismus a impulzivita. Právě tyto tři rysy bývají, podle odborníků, nejčastěji spojovány se vznikem poruchy příjmu potravy. Mezi další možné příčiny patří vnímaný tlak na štíhlost, kulturní preference štíhlosti či emoční nepohoda.
Poruchy příjmu potravy: Mentální anorexie
Mentální anorexie patří mezi nejznámější poruchy příjmu potravy. Nejčastěji se rozvíjí během dospívání a častěji postihuje především ženy. Lidé s anorexií se obecně vidí jako “tlustí”, a to i tehdy, když mají silnou podváhu. Neustále se prohlížejí v zrcadle a váží se. Striktně se vyhýbají konzumaci určitých druhů potravin a výrazně omezují kalorický příjem. Mají obrovský strach z přibírání. Tito jedinci mívají často také obsedantně-kompulzivní příznaky. Často jsou například zaměstnáni neustálými myšlenkami na jídlo nebo třeba sbírají recepty.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Týkají se vás poruchy příjmu potravy? Znamení, podle kterých poznáte, že máte problém
Poruchy příjmu potravy: Mentální bulimie
Bulimie patří mezi druhou nejběžnější poruchu příjmu potravy. Stejně jako anorexie, i bulimie se vyvíjí během dospívání. Jedinci, kteří trpí bulimií, jí v určitém časovém úseku obrovské množství jídla, nadměrně až bolestivě se přejídají. Následně se však přijatých kalorií i střevních obtíží po obžérství, potřebují zbavit. Mezi nejčastější chování proto patří nucené zvracení, půst, projímadla, diuretika, klystýry a nadměrné, nezdravé cvičení.
Poruchy příjmu potravy: Ortorexie
Ortorexie je extrémní, nezdravé zabývání se zdravou výživou. Jde o patologickou závislost na zdravém stravování. Oproti předchozím dvěma poruchám příjmu potravy, ortorexie nejčatěji postihuje úzkostnější jedince, kteří mají nízké sebevědomí. Tito lidé také rádi hledají ve všem nějaké problémy. Ortorexie může vzniknout v kterémkoliv věku. A i v tomto případě jsou k ní náchylenější zejména ženy.
Poruchy příjmu potravy: Léčba
Poruchy příjmu potravy rozhodně patří do rukou odborníků, nejčastěji psychologů a psychiatrů. V některých případech je možné zvládnout poruchy příjmu potravy ambulantně, v pokročilejším stádiu je pak již nutné zahájit léčbu pod dohledem, v nemocnici. Ambulantní léčba se hodí pro případy, kdy je jedinec schopen ještě si své chování uvědomovat a je rozhodnutý s tím něco udělat. Podmínkou však je, aby dodržovat pravidla terapie a v běžném životě fungoval. Terapeut či lékař musí vidět pokroky. V případě, že jsou poruchy příjmu potravy již hlubším problémem, pak je nutná hospitalizace. Pacient je v takovém případě neustále pod odborným dohledem a je nucen na sobě pracovat, i když v běžném životě mimo nemocnici, by to už dávno vzdal.
Hospitalizace je nutná i v případě, že má daný jedinec nestabilní životní funkce, zhoršující se příznaky onemocnění, komplikace poruchy příjmu potravy či dokonce sebevražedné myšlenky. Mezi nejčastější druhy terapie patří: kongnitivně-behaviorální terapie, imterpersonální psychoterapie (zejména u bulimie), tazvaná Maudsleyho metoda (neboli rodinná terapie: využívá se především u dětí a dospívajících), dále pak kognitivní remediace a trénink emočních dovedností nebo psychodynamická terapie.
Poruchy příjmu potravy: Alternativní terapie
Poruchy příjmu potravy je možné řešit i některými druhy alternativní terapie. Zde je však třeba, aby si nemocný jedinec uvědomil, že má problém a chce se skutečně léčit. Alternativní terapie mohou sloužit zároveň i jako podpora klasické léčby. Mezi terapie, které mohou mít dobré výsledky, patří například jóga. Pravidelné cvičení může totiž snížit hladinu stresu a může vést k jasnějšímu myšlení. Další možností je pak akupunktura, tedy metoda tradiční čínské medicíny. Podle výzkumů, které v této oblasti proběhly, je možné snížit příznaky deprese, zlepšit fyzické a duševní zdraví a rovněž pomoci člověku, aby měl lepší kontrolu sám nad sebou. A vhodné jsou i relaxační terapie, například masáže. Ty totiž zvyšují hladiny serotoninu a dopaminu, následně pak mohou snižovat míru deprese, úzkostí či stresu. Aromaterapie v kombinaci s klasickou meditací je pak schopna omezit emocionální a záchvatovité přejídání, může napomoci sebepřijetí, pomůže zlepšit povědomí o signálech hladu těla a pomoci může i s úzkostí, závislostí či zvládáním bolesti.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Má vaše dítě poruchy příjmu potravy? Poradíme vám, jak z toho ven!