Trpíte nadýmáním, změnami stolice a bolestmi břicha?
Obtíže se opakují, snažíte se vynechávat problematická jídla a pomalu nemůžete takřka nic jíst? Co dělat? Odpovídá MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc.
Jde o poruchy střevní funkce, které jsou v populaci časté. Označují se termínem střevní dyspepsie či syndrom dráždivého tračníku (IBS). U funkčních střevních poruch dochází vlivem abnormální pohyblivosti střevní stěny k zvýšené sekreci v tlustém střevě a druhotné poruše bakteriálního osídlení střeva. Spolehlivým řešením je způsob detoxikace organismu s použitím chytrých látek, takzvaných enterosorbentů. Toxické látky a metabolity jsou vylučovány do lumen tenkého střeva ve formě komplexů, kde dochází k jejich zpětnému vstřebávání. Onemocnění mohou vyvolat jak toxiny z potravy, tak endotoxiny vznikající při poruchách látkové výměny. Detoxikační schopnost jater je omezená a může se uplatnit pouze u jater zdravého člověka.
Úspěch enterosorpční detoxikace závisí na schopnosti enterosorbentu obnovit ochranné bariérové funkce střevní sliznice. Využití sorpčních vlastností těchto látek představuje účinný způsob detoxikace organismu. Umožňuje bezpečně a účinně odstraňovat z povrchu sliznice trávicího ústrojí tělu škodlivé látky, jejich vstřebáním do porézní struktury. Enterosorbenty umožňují na svém povrchu navázání – sorpci -toxických sloučenin ze zevního i vnitřního prostředí. Enterosorbenty mají široké indikační použití u všech nemocí, spojených s ohrožením zdraví exo- a endotoxiny.
Moderní skupinou enterosorbentů jsou selektivní sorbenty nové generace (např.Enterosgel), splňující bezpečné podmínky použití v celé své indikační šíři. Nepodléhají střevnímu vstřebání, jsou šetrné ke střevní sliznici. Vyznačují se schopností vázat škodlivé látky agresivní ke střevní sliznici, poškozující její celistvost a šetří vstřebatelné minerály a vitaminy. Jsou určeny pro vnitřní použití, do krevního oběhu se nevstřebávají, jsou proto bezpečné. Jsou schopné vázat se na sloučeniny s takovou molekulární hmotností, jako jsou toxiny z potravy a bakteriální endotoxiny. Ve střevě do sebe nevratně vstřebávají toxické látky a zabraňují nebo zmírňují podráždění střevní sliznice. Podstatné je, že brání průniku toxických látek do krevního oběhu a tím snižují celkový obsah těchto látek v těle. Příznivý účinek se posléze projeví v úpravě narušeného střevního mikroprostředí. Dochází k normalizaci porušeného složení bakteriální flóry, která se podílí na kvasných a hnilobných procesech. V celkovém výsledku se zmenšuje pocit plynatosti, křečovitých bolestí a vodnatých stolic.
MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc.
Diskuse k článku