Které bylinky fungují nejlépe proti nadýmání a proti pocitu přejedení? Poradíme, po který sáhnout
Nadýmání i přejedení jsou nejčastějšími zažívacími obtížemi. Každý z nás se s nimi nesčetněkrát setkal. Stačí nadmíra nevhodného jídla nebo špatné kombinace a problém je na světě. Víme, jak se dostat opět do pohody.
Nadýmání i zbytečnému přejedení je samozřejmě možné předejít. Postačí, pokud dodržíte základní pravidla. To první říká, že je vhodné se alespoň půl hodiny před jídlem napít. Stačí sklenička vody. Díky ní udržíte na uzdě svůj apetit a především se rozhodně nepřejíte. A předejdete tím i případnému nadýmání. Druhé pravidlo pak velí, že bychom měli jíst v klidu. Pokud budeme konzumovat jídlo v rychlosti nebo budeme hltat, pak si rozhodně zaděláváme na problémy se zažíváním.
Bylinky proti nadýmání a pocitu přejedení: Tymián
Tymián je bylinkou, která podporuje trávení a působí i proti nadýmání. Značně pomůže odlehčit našemu zažívacímu ústrojí, pokud sníme tučná a těžce stravitelná jídla. Sušený nebo čerstvý tymián má pro svou sladce kořenitou a příjemnou chuť důležité místo v kuchyni. Hodí se k ochucování skopového masa, jež získá zvláštní aroma. Více než čerstvé listy okoření pokrm spíše sušený tymián. Bylina snese i dlouhé vaření.
Meridián slinivky ovlivňuje vaše zažívání i psychickou pohodu
Anýz v aromaterapii: Přírodní lék na nadýmání, křeče i obtíže při kojení
Trápí vás věčně nafouklé břicho? Zbavte se nepříjemného nadýmání jednou provždy
Vyzkoušejte tymiánové kapky:
Dvě hrsti tymiánu vložte do uzavíratelné sklenice a zalijte alespoň 40% alkoholem. Sklenici uzavřete a vložte na okenní parapet. Nechte ideálně čtrnáct dní louhovat. Po této době směs přepasírujte přes plátno, tymián důkladně vymačkejte. Tymiánové kapky užívejte vždy před jídlem. Optimálně 20-30 kapek do vody, rozmíchejte a vypijte.
Bylinky proti nadýmání a pocitu přejedení: Koriandr
Koriandr výtečně působí proti žaludečním a střevním potížím. Zejména proti pocitu nadýmání a přejedení. Může se užívat čistý nebo v čajové směsi. Jednu až dvě lžičky semene necháme louhovat deset minut v šálku horké vody.
Dejte si koriandrové víno:
Při nadýmání nebo při pocitu přejedení skvěle zafunguje korinadrové víno. Je to jednoduché. Připravte si tři polévkové lžíce koriandru na láhev kvalitního vína. Obojí dejte do uzavíratelné nádoby a společně protřepejte. Nechte deset dnů v chladu a temnu (ideálně v lednici) louhovat. Poté sceďte a užívejte maximálně dva “panáky” denně, po jídle. Koriandrové víno uchovávejte v lednici a měli byste jej ideálně spotřebovat do pěti dnů.
Bylinky proti nadýmání a pocitu přejedení: Fenykl
Obsahuje vyrazné množství silic éterických olejů. Ze semen se připravuje účinný bylinný čaj, jenž zmírňuje bolestivé nadýmání a pomáhá při žaludečních a střevních obtížích. Fenykl však není příliš vhodný pro těhotné ženy.
Uvařte si fenyklový čaj:
Fenyklová semínka rozdrtíme krátce před přípravou čaje. Vrchovatou čajovou lžičku semene přidáme do čtvrt litru horké vody a necháme deset minut vylouhovat. Při žaludečních a střevních potížích (nadýmání, pocit přejedení) pijeme čaj vlažný a neslazený.
Bylinky proti nadýmání a pocitu přejedení: Šanta kočičí
Šanta pomáhá při nadýmání a zažívacích obtížích. Čaj z listů, krom jiného, snižuje horečku, usnadňuje pocení, uvolňuje křeče a bolesti hlavy. Pomáhá proti nespavosti. Listy lze v malém množství přidávat do různých salátů.
Jak šantu použít na nadýmání a při přejedení?
Z šanty se dělá tinktura, případně čaj. V případě tinktury užíváme při zažívacích problémech (nadýmání a pocit přejedení) 3x denně 30 kapek. V případě čaje je dobré pít šálek čaje 3x denně, během jídla.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Tereza