Trápí vás věčně nafouklé břicho? Zbavte se nepříjemného nadýmání jednou provždy
Pocit nafouklého břicha a nadýmání zná asi každý. Cítíte se často jako nafouklý balón, bolí vás břicho a nevíte proč? Pomůžeme vám zjistit, jaké jsou příčiny tohoto pocitu, a také vám poradíme, jak se nepříjemností s nafouklým břichem zbavit. Nebojte se, není to nic složitého a brzy se vám uleví.
Nafouklé břicho je nepříjemné, ale ne závažné
Ze všeho nejdřív můžeme říct, že nafouklé břicho není nic neobvyklého a většinou není potřeba se tímto pocitem znepokojovat. Jde o banalitu, která ale umí hodně znepříjemňovat život. Proč vás tedy nafouklé břicho trápí a jaké jsou jeho příčiny?
Nafouklé břicho – příčiny
Velmi často bývá pocit nafouklého břicha doprovodným jevem nadýmání a plynatosti ve střevech. Tu obvykle způsobuje konzumace nadýmavých potravin, případně nezdravých potravin, které vašemu zažívání nedělají příliš dobře. Nadýmání bývá rovněž způsobeno přejídáním se nebo tím, že jíte příliš často nebo nepravidelně. Není potom divu, že se cítíte nafoukle v oblasti břicha.
Jak se zbavit nafouklého břicha?
Nafouklé břicho obvykle poukazuje na ne úplně zdravý životní styl. Berte tento pocit jako varování a snažte se svému tělu ulevit zejména tím, že začnete omezovat potraviny, které vám potíže způsobují.
Bohužel ale na seznamu potravin, které způsobují nadýmání a pocit nafouklého břicha, se nachází i řada zdravých potravin, které bychom z jídelníčku vyškrtávat neměli – jako například luštěniny nebo některé druhy zeleniny.
Nadýmavé potraviny vhodně upravte a doplňte jinými
V tomto případě můžete nadýmavé účinky zmírnit důkladnou úpravou:
- Zelí, kapustu nebo brokolici vždy jezte jen tepelně upravené, luštěniny před vařením na noc namočte a poté uvařte v čerstvé vodě.
- Případně zkuste méně nadýmavé luštěniny jako jsou červená čočka nebo cizrna.
- Nadýmavá jídla doplňujte kořením, které podporuje trávení, tedy kmínem, bazalkou, kurkumou, anýzem nebo třeba zázvorem.
Jak zhubnout břicho? Jezte pomalu a nehltejte
Nadýmání a nafouklé břicho bývá způsobeno i tím, že s jídlem příliš spěcháte a hltáte. Spolykáte tak velké množství vzduchu, které vás doslova nafoukne a připadáte si pak jako balón. Zde je rada jednoduchá – jezte pomalu a každé sousto dobře pokousejte.
Trávení podpoří probiotika a pohyb
Dobré zažívání můžete také podpořit tak, že tělu dodáte probiotika, která pomáhají udržovat důležitou střevní mikroflóru v dobrém stavu. Přirozeně se nachází v jogurtech nebo třeba kefírech. Využít ale můžete i probiotické doplňky stravy.
Dobrým způsobem, jak zhubnout břicho a zbavit se pocitu nafouknutého balonu, je samozřejmě také pohyb. Nemusíte to nijak přehánět, stačí třeba víc chodit pěšky, občas si zaběhat, projet se na kole nebo si čas od času zasportovat. Pravidelný pohyb rozpohybuje i vaše střeva a zlepší se tak trávení i vylučování.
Nafouklé břicho z přemíry soli
Cítíte se nafouklí, těžcí a jako byste ztloustli? Může to být třeba i tím, že příliš solíte. Ze soli se sice nepřibírá, ale způsobuje zadržování vody v těle. To je další příčina, proč máte nafouklé břicho a pocit, že jste přibrali – kvůli soli dokonce můžete z ničeho nic mít i kilo a půl navrch.
Jak zhubnout břicho, které je kvůli zadržování vody nafouklé? Stačí omezit nadměrný příjem soli – solte méně a místo hotových přesolených pokrmů z polotovarů si vařte sami.
Ženské problémy a nafouklé břicho
- Nafouklé břicho může mít ale i jiné příčiny. Ženy tento pocit zažívají pravidelně jako jeden z příznaků premenstruačního syndromu (PMS).
- Je tedy možné, že vás pocit balónu kolem pasu trápí vždy v týdnu před menstruací.
- V tomto případě asi nezbývá nic jiného, než si na pocit nafouklého břicha jednou do měsíce zvyknout a přetrpět ho spolu s dalšími příznaky PMS.
- Nepříjemné pocity nadýmání ale můžete snížit třeba tak, že v tyto dny odlehčíte jídelníček.
- Dostatečně pijte vodu a pomůžou vám také speciální bylinkové čaje.
Nafouklé břicho kvůli alergii
Může se ale stát, že máte nafouklé břicho dlouhodobě, a ne nárazově po konzumaci nadýmavých potravin. Pokud vás trápí velmi časté nadýmání nebo se nafouklí cítíte dlouhodobě, může jít o potravinovou alergii. Je tedy nutné vypozorovat, co vám nedělá dobře – mohou to být mléčné výrobky, pečivo a obilniny, vejce nebo třeba některé druhy ovoce. Nejlépe vám v tomto případě poradí a pomůže lékař.
Pomohli jsme vám najít příčiny, které stojí za vaším pocitem nafouklého břicha? Vezměte si k srdci naše rady a uvidíte, že vás nafouklé břicho trápit rozhodně nebude – nebo alespoň ne tolik, jako doposud.
Diskuse k článku
RE : Trápí vás věčně nafouklé břicho? Zbavte se nepříjemného nadýmání jednou provždy