Čeští výzkumníci si zapsali převratný objev, unikátní metodou našli nové hvězdy
Vědci z oboru astronomie využili k hledání poprvé metodu umělé inteligence. Díky tomu se jim podařilo objevit dosud nevídané, vzácné objekty ve vesmíru.
Metoda, díky které dosud nepopsané hvězdy objevily, se jmenuje aktivní hluboké učení (active deep learning). Umělá inteligence v tomto případě funguje tak, že požádá člověka o radu, pokud si není jistá.
Článek o úspěchů českých expertů, vyšel v prestižním časopise Astronomy and Astrophycics. Katalog nově objevených hvězd je totiž součástí celosvětové databáze Vizier. Českým výzkumníkům k objevu pomohl archiv Perkova dalekohledu ve středočeském Ondřejově. Ten disponuje několik tisíci spektry vzácných objektů s emisními čarami. K němu si pak vědci ještě vypomohli právě metodou umělé inteligence. Takovou metodu a kombinaci přístupů, kteří Češi provedl, zatím ještě nikdo nikdy nepoužil.
K vzácným a zajímavým objektům ve vesmíru patří třeba horké hvězdy Be, nově vznikající hvězdy T Tauri či kataklyzmické proměnné hvězdy. Tyto objekty podle vědců na snímcích oblohy působí jako běžné hvězdy a "usvědčí" je jen jejich spektra s charakteristickými kombinacemi emisních čar.
Diskuse k článku