Dodržujete vánoční tradice i na talíři? Připomeneme, co byste si mohli přes svátky uvařit
Pro vánoční svátky jsou typická dobrá jídla. Každý ví, že na štědrovečerní stůl patří rybí polévka a kapr s bramborovým salátem. Málo kdo se pak ale zajímá o to, jaké jídlo bychom měli podle tradice jíst další dny, především na Boží hod anebo na Štěpána.
Sepsali jsme pro vás tedy typické pokrmy, které by neměly o vánočních svátcích na hodovním stole chybět. Přidáme k tomu i nějaké recepty, abyste si neutrhli v kuchyni ostudu.
Vánoční zvyky na Boží hod
25. prosince je svátek Narození Páně. Den je známý také jako Boží hod. V tento den většinou lidé navštěvují své nejbližší, dávají si dárky a hodují. Víte však, jaká jsou tradiční česká jídla, která by neměla na hodovním stole 25. prosince chybět?
Jídla se liší samozřejmě podle rodinných zvyklostí, ale i krajů. Třeba v Čechách, na Moravě a ve Slezsku jsou lidé zvyklí na trochu jiné pokrmy. Obvykle se ale můžeme setkat se svíčkovou a houskovým knedlíkem anebo vepřovou pečení.
Tradiční vepřová pečeně
Jestli si chcete připravit tradiční vepřovou pečeni, máme pro vás skvělý recept.
Ingredience
- 1 kg pečeně nebo plecka
- 4 stroužky česneku
- mletý zázvor
- kmín a sůl
- sádlo
- lžíce hladké mouky
- voda
- 1 větší cibule
Na zelí:
- 50 dkg kysaného zelí
- 1 cibule
- sádlo
- sůl a kmín
- 1 syrová nastrouhaná brambora
Tradiční vepřová pečeně – postup
Česnek oloupeme a utřeseme se solí. Potřeme jím maso a nejlépe přes noc necháme uležet. Poté maso okořeníme zázvorem a kmínem. Dáme do pekáče, který jsme si vytřeli sádlem a podlijeme vodou. Maso dáme péct na 180 stupňů. Z trouby vytáhneme, až bude masíčko krásně dozlatova upečené.
A jak na zelí? Nejprve na sádle zpěníme najemno nakrájenou cibuli, přidáme zelí a podlijeme troškou vody. Pod pokličkou dusíme. Přidáme sůl, kmín a podle potřeby podléváme vodou. Až bude zelí měkké, tak zahustíme nastrouhanou bramborou. Necháme ještě mírně povařit.
Svíčková na smetaně pro gurmány
Svíčková patří k jednomu z nejoblíbenějšímu jídlu v naší zemi. Ne každý ji ale umí dobře připravit. Víme, jak udělat tu nejlepší domácí svíčkovou.
Ingredience:
- svíčková
- 100 g slaniny
- sůl a pepř
- 2 cibule
- 4 mrkve
- petržel
- celer
- černý pepř
- 10 kuliček nového koření
- 3 bobkové listy
- 1/2 lžičky tymiánu
- 50 ml octa
- 50 g cukru
- 100 g hladké kouky 500 ml smetany
Svíčková na smetaně – postup
Maso nejprve prošpikujte slaninou a několika proužky mrkve. Na tuku nechejte na pánvi zesklovatět najemno nakrájenou cibuli, přidejte cukr a nechte zkaramelizovat. Přisypte nakrájenou zeleninu, poduste asi 15 minut a okořeňte. Na zeleninový základ položte maso, které osolíte, přilijte ocet a kastrol přiklopte pokličkou. Dejte do vyhřátí trouby na 180 stupňů a pečte cca 30 minut. Dobrou chuť!
Vánoční zvyky na Štěpána
A co dobrého si připravit na Štěpána? 26. prosince bychom měli připravit pečenou husu nebo kachnu s bramborovými knedlíky a zelím. Že nevíte, jak na to? Zkuste náš recept. Oblizovat se bude celá rodina.
Pečená kachna na kmíně
Ingredience:
- 1 ks kachna
- sůl
- kmín
Pečená kachna na kmíně – postup
Kachna potřebuje čas a není dobré její přípravu uspěchat. Kachna by měla vážit alespoň dva kilogramy, aby nebyla samá kost a abyste pohostili alespoň čtyřčlennou rodinu. Kachnu opláchněte studenou vodou a osušte. Do kachny a její kůže vetřete cca jednu lžičku soli. Nechejte chvilku odležet. poté posypte kachnu z obou stran kmínem.
Dejte na pekáč prsy dolů a podlijte vodou. Pekáč zakryjte poklicí a vložte do rozpálené trouby. Teplotu snižte na 100 stupňů. Pečte 4 až 5 hodin při 100 stupních. V polovině doby otočte kachnu na záda. Kačenu průběžně polívejte šťávou. Posledních 20 minut pečte na 200 stupňů. Až bude mít kachna zlatavou a křupavou kůrčičku, pak je hotová. Podávejte s červeným zelím a knedlíkem.
Mezi zapomenuté vánoční zvyky patří staročeský kuba
Na tradiční jídla myslete i přímo na Štědrý den. Staročeský vánoční houbový Kuba patří mezi tradiční jídlo, na které se o Vánocích často zapomíná. Přichystali jsme si pro vás luxusní recept, který zachutná každému.
Ingredience:
- kroupy
- houby
- máslo
- šalotka
- česnek
- sůl a pepř
- tymián
- majoránka
- bílé víno
- šalvěj
- kuřecí/rybí vývar
Staročeský kuba – postup
Kroupy namočíme den předem, uvaříme je do měkka ve vývaru. Do vývaru namočíme i houby. Nakrájíme najemno šalotku a zpěníme ji na másle. Přidáme snítko tymiánu a lístek šalvěje. Na další pánvi orestujeme na másle houby, které jsme namočili do vývaru. Poté houby přidáme do pánve se šalotkou, ochutíme česnekem, zalijeme bílým vínem. Vmícháme kroupy, rybí vývar a vaříme do měkka. Na úplný konec ochutíme majoránkou, osolíme, opepříme a ozdobíme nasekanou petrželkou.
Diskuse k článku