Trápí vás křečové žíly? Návod, jak se jich zbavit
Křečové žíly jsou velice častým onemocněním. Nevyhýbají se ženám ani mužům. Jde vlastně o zvětšené, oteklé a zkroucené žíly, které mají tmavě modré nebo fialové zbarvení. Nejčastěji se objevují na lýtkách a v oblasti za kolenem. Ač jde o běžný problém, medicína si s ním neví příliš rady.
Křečové žíly mohou být bolestivé a mohou svědit. Dobrou zprávou však je, že pro většinu lidí nejsou nebezpečné. Ovšem v ojedinělých případech mohou vést i k závažným zdravotním problémům, například se mohou objevit krevní sraženiny. Není jednoduché se křečových žil zcela zbavit, ale naštěstí existují možnosti, jak onemocnění zmírnit.
Křečové žíly a jejich výskyt
Křečové žíly jsou poměrně běžné, trpí na ně zhruba třetina dospělých lidí, přičemž ženy na ně trpí častěji než muži. Žíly mají za úkol přiváděk odkysličenou krev zpět do našeho srdce. A svalová činnost lýtek pomáhá pumpovat krev proti gravitaci směrem k srdci. Uvnitř žil jsou zároveň jednocestné chlopně, které zabraňují tomu, aby se krev vracela zpět. Když se tyto chlopně neuzavřou správně, krev se začne hromadit v povrchových žilách. Ty se pak postupem času kvůli tlaku roztahují a rozšiřují. Krev proudí špatným směrem. Žíly “pytlovatí” a zvětšují se. Vytváří se tak vzhled typických křečových žil.
Domácí kaštanová mast: Účinná pomoc na otoky, křečové žíly i celulitidu
Křečové žíly – potraviny pro zdraví, které byste měli jíst
Vlašské ořechy podporují funkci mozku, srdce a cév a pomáhají proti depresi i stresu
Křečové žíly a důvod jejich vzniku
Křečové žíly se mohou objevit naprosto u kohokoliv. I když je pravdou, že některé faktory zvyšují šanci na jejich vznik. Mezi tyto rizikové faktory bezesporu patří:
- Věk: kvůli procesu stárnutí už nejsou žilní stěny tak pružné. Žíly tuhnou a mohou hůře vykonávat svoji činnost.
- Pohlaví: ženy mají větší riziko, že se u nich křečové žíly objeví. Na vině jsou hormony. Rizikové je především období těhotenství, menopauzy anebo také užívání hormonální antikoncepce.
- Rodinná anamnéza: jestliže se křečové žíly vyskytují u někoho z vašich přímých příbuzných, je vysoká šance, že na ně budete trpět i vy sami.
- Životní styl: vznik křečových žíly podporuje také dlouhé stání nebo sezení. Zpomaluje se krevní oběh a je tedy vyšší šance, že se křečové žíly objeví. Dále pak může být na vině nošení příliš těsného oblečení, které může zpomalovat průtok krve.
- Zdraví: jestliže trpíte nějakými obtížemi jako je například zácpa nebo některé druhy chronických onecnění, které mají vliv na kardiovaskulární systém nebo s ním přímo souvisí, je riziko vzniku křečových žil vyšší.
- Hmotnost: nadměrná hmotnost vyvíjí tlak na krevní cévy. Pečujte tedy o to, abyste měli BMI i tělesný tuk v normě.
- Kouření: u lidí, kteří kouří, je mnohem vyšší pravděpodobnost vzniku křečových žil.
Křečové žíly: Příznaky
Křečové žíly nejsou jen zdravotním, ale i estetickým problémem. Kůže na nohou je nevzhledná, vroubkovaná a těsně pod kůží vystupují modro-fialové žíly. Kromě vzhledu vás však může trápit i pocit těžkých nohou. Svaly na nohou hodně bolí, především po fyzické aktivitě. Případně se může objevit i bolest nebo křeče. V oblasti, kde se křečové žíly vyskytují, není neobvyklé ani svědění. Nohy, kotníky i chodidla mohou otékat a nepříjemně pulzovat. A pokud nejsou křečové žíly léčeny, mohou způsobit i hnědé zbarvení kůže. Závažné křečové žíly pak mohou způsobit i vznik žilných vředů.
Křečové žíly a klasická léčba
I když neexistuje žádný lék, který by dokázal křečové žíly zcela vyléčit, jsou metody, které mohou snížit jejich počet, zmírnit nepohodlí a zlepšit vzhled nohou. Rozhodně byste neměli dlouho stát ani sedět. Důležité je občas se protáhnout, případně si zacvičit. Pokud to je možné, dávejte nohy co nejčastěji nahoru. Tím zvýšíte průtok krve a snížíte tlak v žilách. Pomoci mohou i elastické punčochy nebo podkolenky. Komprese totiž napomáhá průtoku krve. Další možností je takzvaná sklerotiazce. Tedy léčba, během které vám lékař vstříkne do žíly (cévy) látku, která způsobí vstřebání obsahu. Žíla se změní v jizvu a zmizí. Zákrok se prování ambulatně.
Možností je i laserová terapie. Jde o operaci nebo spíše miniinvazivní zákrok. Křečová žíla se neodstraní, jen se tepelně poškodí a během několika týdnů se vstřebá. A možností je i operace křečových žil. Zde je nutné udělat v třísle řez a podvázat přítoky velké žíly a následně ji odstranit. Odstraňují se i vedlejší křečové žíly.
Křečové žíly a alternativní léčba
Pro posílení žilních stěn je nutné užívat rutin. Ten si můžete buď koupit ve formě potravního doplňku nebo jej užívat formou potravin bohatých na rutin. Sem patří zejména pohanka, zelený čaj, slupky jablek, broskví či chřest. Denně je nutné přijmout ideálně 150 mg rutinu. K němu je pak nutné přijmou i dostatečné množství vitamínu C, aby se správně vstřebával. Ideálně tedy ve formě čerstvého ovoce a zeleniny. Z bylin, které je možné namíchat na čaj, je pak vhodné sáhnout po černém bezu, jablečných slupkách, hořci nebo komonici. Skvělá je také pampeliška nebo bříza. A na mazání je nejlepší volbou kaštanová mast. Důležitá je však pravidelnost a pečlivost. Počítejte s tím, že zbavit se křečových žil je běh na dlouhou trať.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku