Trápí vás křečové žíly? Sáhněte po účinných přírodních prostředcích. Pomohou a uleví
Nejen, že na křečové žíly není pěkný pohled, ale také dovedou pěkně bolet. Navíc jsou i poměrně velkým zdravotním rizikem. Jenže, jak jim předcházet? A co případně dělat, pokud už se objeví? Sáhli jsme do šuplíku a přichystali jsme pro vás osvědčené přírodní recepty.
Přesto, že jsou křečové žíly trápením hlavně žen, nevyhýbají se ani mužským lýtkům. Zajímavé je, že jejich vznik je do velké míry závislý na genetice a podle statistik lékařů jsou „výsadou“ hlavně slovanských národů – na těle Asiatů nebo třeba Afroameričanů byste je hledali marně.
Křečové žíly na těle
Křečové žíly jsou uzlíky, hrudky, hrbolky či jiné útvary namodralé barvy, které objevíte pod kůží. Vznikají jako následek hromadění krve v žilách, které ztratily potřebnou pružnost nutnou k tomu, aby krev nezůstávala stát. Pod tlakem krve se tedy žíly deformují, ztenčují a tato místa pak na dotyk mohou i velmi bolet. Pokud se křečové žíly objevují na povrchu, pak jde hlavně o kosmetický problém, ale pokud postihnou i hluboký žilní systém, jde o závažný problém, který rozhodně musíte řešit. To, že křečové žíly máme, poznáme nejen na pohled, ale i podle pocitu těžkých nohou, bolesti svalů a jejich mravenčení či křečí, mohou nám také otékat lýtka či kotníky a nohy začnou při delším sezení či stání bolet. Důvodů, proč se křečové žíly na těle objeví, je několik. Hlavní roli však hraje právě genetická výbava – uvádí se, že asi ze sedmdesáti procent. Vliv na jejich vznik má dále obezita, nevhodné stravovací návyky a v neposlední řadě i dlouhodobé sezení anebo stání. Mnohdy se objevují i v těhotenství nebo jako následek úrazu.
Domácí kaštanová mast: Účinná pomoc na otoky, křečové žíly i celulitidu
Trpíte na křečové žíly? Pomoci vám mohou kompresivní punčochy
Křečové žíly a jejich léčba
Léčba křečových žil může být účinná, ale musí se začít pochopitelně včas. Poraďte se i s lékařem, ten vám poví, jaké jsou možnosti. Ovšem dobrou zprávou je, že nám s léčbou dovede pomoci i sama příroda. První, na co bychom měli zaměřit svou pozornost, je pravidelný pohyb. Ideálně ovšem takový, který nohy nenatřásá. Dobré je plavání, jízda na kole, chůze. Pomůže i masáž proudem vody – střídavě studené a teplé, jež krev rozproudí. Velmi dobrou metodou je i pozice, při které máte nohy nahoře – tu si dopřávejte dle možností co nejčastěji. Naopak je dávejte co nejméně do kříže či přes sebe, ženy by měly omezit nošení vysokých podpatků a nošení natolik těsného oblečení či pásků, jež brání proudění krve.
Trápí-li vás křečové žíly, potřebujete vitamíny
V každém případě také zvyšte přísun vitamínů a minerálů, které posilují žilní stěny a rozproudí krev – jde hlavně o vitamín E, který podpoří krevní oběh, čímž odstraní pocit těžkých nohou. Měli byste dbát na přísun koenzymu Q10, zinku, lecitinu, antioxidantů, hlavně bioflavonoidů (z nich rutinu, díky němuž budou žilní stěny pružnější). Všechny tyto příznivé látky je lepší do těla dostávat prostřednictvím vhodné stravy. Rutin obsahuje například pohanka, grapefruity nebo šípky. Při léčbě křečových žil je také velmi vítané zvýšení dávky vitamínu C – ten je pro žilní systém požehnáním. Navíc céčko zvyšuje i vstřebatelnost rutinu. Nebojte se tedy pořádných dávek česneku, cibule, červené řepy, černého rybízu. Skvělá jsou při křečových žilách i rajčata a do jídelníčku zařadíme i luštěniny, celozrnné pečivo, čerstvou zeleninu a rýži.
Vhodné bylinky na křečové žíly
Na křečové žíly a jejich léčbu lze samozřejmě využít i některé byliny. Vyrobit si z nich můžeme obklady, masti, tinktury či odvary. Skvělý je například kostival lékařský, respektive jeho nastrouhaný kořen, který se hodí na obklady. Uleví i odvar ze slupek pohanky, stejně jako odvar z dubové kůry či lístků rozmarýny lékařské. Ve formě masti či oleje můžeme využít i jírovec maďal. K zábalům lze využít i obklad ze strouhané mrkve, gelu z aloe vera, jablečného octa a vody. Vznikne rozmixováním surovin na kašičku, kterou nohy pomažeme, zabalíme do tkaniny a zvedneme. Necháme působit asi půl hodiny, pak smyjeme. Při léčbě křečových žil se osvědčila i aromaterapie – samozřejmě s použitím takových esenciálních olejů, které mají vliv na posílení žilní stěny a povzbuzení lymfatického systému. Hodí se například grapefruit, jalovec, cedr, citrón, ale třeba i cypřiš.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku