Křečové žíly nejsou jen estetický problém, ale i zdravotní

Trápí vás křečové žíly? Sáhněte po účinných přírodních prostředcích. Pomohou a uleví

Nejen, že na křečové žíly není pěkný pohled, ale také dovedou pěkně bolet. Navíc jsou i poměrně velkým zdravotním rizikem. Jenže, jak jim předcházet? A co případně dělat, pokud už se objeví? Sáhli jsme do šuplíku a přichystali jsme pro vás osvědčené přírodní recepty.

Přesto, že jsou křečové žíly trápením hlavně žen, nevyhýbají se ani mužským lýtkům. Zajímavé je, že jejich vznik je do velké míry závislý na genetice a podle statistik lékařů jsou „výsadou“ hlavně slovanských národů – na těle Asiatů nebo třeba Afroameričanů byste je hledali marně. 

Křečové žíly na těle

Křečové žíly jsou uzlíky, hrudky, hrbolky či jiné útvary namodralé barvy, které objevíte pod kůží. Vznikají jako následek hromadění krve v žilách, které ztratily potřebnou pružnost nutnou k tomu, aby krev nezůstávala stát. Pod tlakem krve se tedy žíly deformují, ztenčují a tato místa pak na dotyk mohou i velmi bolet. Pokud se křečové žíly objevují na povrchu, pak jde hlavně o kosmetický problém, ale pokud postihnou i hluboký žilní systém, jde o závažný problém, který rozhodně musíte řešit. To, že křečové žíly máme, poznáme nejen na pohled, ale i podle pocitu těžkých nohou, bolesti svalů a jejich mravenčení či křečí, mohou nám také otékat lýtka či kotníky a nohy začnou při delším sezení či stání bolet. Důvodů, proč se křečové žíly na těle objeví, je několik. Hlavní roli však hraje právě genetická výbava – uvádí se, že asi ze sedmdesáti procent. Vliv na jejich vznik má dále obezita, nevhodné stravovací návyky a v neposlední řadě i dlouhodobé sezení anebo stání. Mnohdy se objevují i v těhotenství nebo jako následek úrazu. 

Čtěte také:

Domácí kaštanová mast: Účinná pomoc na otoky, křečové žíly i celulitidu

Trpíte na křečové žíly? Pomoci vám mohou kompresivní punčochy

Vitamíny podle abecedy: Vitamín P a rutin jako účinná prevence proti kardiovaskulárním onemocněním. Skutečně může být prevencí i červené víno?

Křečové žíly a jejich léčba

Léčba křečových žil může být účinná, ale musí se začít pochopitelně včas. Poraďte se i s lékařem, ten vám poví, jaké jsou možnosti. Ovšem dobrou zprávou je, že nám s léčbou dovede pomoci i sama příroda.  První, na co bychom měli zaměřit svou pozornost, je pravidelný pohyb. Ideálně ovšem takový, který nohy nenatřásá. Dobré je plavání, jízda na kole, chůze. Pomůže i masáž proudem vody – střídavě studené a teplé, jež krev rozproudí. Velmi dobrou metodou je i pozice, při které máte nohy nahoře – tu si dopřávejte dle možností co nejčastěji. Naopak je dávejte co nejméně do kříže či přes sebe, ženy by měly omezit nošení vysokých podpatků a nošení natolik těsného oblečení či pásků, jež brání proudění krve.

Trápí-li vás křečové žíly, potřebujete vitamíny

V každém případě také zvyšte přísun vitamínů a minerálů, které posilují žilní stěny a rozproudí krev – jde hlavně o vitamín E, který podpoří krevní oběh, čímž odstraní pocit těžkých nohou. Měli byste dbát na přísun koenzymu Q10, zinku, lecitinu, antioxidantů, hlavně bioflavonoidů (z nich rutinu, díky němuž budou žilní stěny pružnější). Všechny tyto příznivé látky je lepší do těla dostávat prostřednictvím vhodné stravy. Rutin obsahuje například pohanka, grapefruity nebo šípky. Při léčbě křečových žil je také velmi vítané zvýšení dávky vitamínu C – ten je pro žilní systém požehnáním. Navíc céčko zvyšuje i vstřebatelnost rutinu. Nebojte se tedy pořádných dávek česneku, cibule, červené řepy, černého rybízu. Skvělá jsou při křečových žilách i rajčata a do jídelníčku zařadíme i luštěniny, celozrnné pečivo, čerstvou zeleninu a rýži.

Křečové žíly mohou pořádně bolet

Vhodné bylinky na křečové žíly

Na křečové žíly a jejich léčbu lze samozřejmě využít i některé byliny. Vyrobit si z nich můžeme obklady, masti, tinktury či odvary. Skvělý je například kostival lékařský, respektive jeho nastrouhaný kořen, který se hodí na obklady. Uleví i odvar ze slupek pohanky, stejně jako odvar z dubové kůry či lístků rozmarýny lékařské. Ve formě masti či oleje můžeme využít i jírovec maďal. K zábalům lze využít i obklad ze strouhané mrkve, gelu z aloe vera, jablečného octa a vody. Vznikne rozmixováním surovin na kašičku, kterou nohy pomažeme, zabalíme do tkaniny a zvedneme. Necháme působit asi půl hodiny, pak smyjeme. Při léčbě křečových žil se osvědčila i aromaterapie – samozřejmě s použitím takových esenciálních olejů, které mají vliv na posílení žilní stěny a povzbuzení lymfatického systému. Hodí se například grapefruit, jalovec, cedr, citrón, ale třeba i cypřiš. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...