Kurkuma - zázračné koření s obdivuhodnými účinky na zdraví
Kurkumovník (Curcuma longa) roste v Indii, Číně, Austrálii i v Peru. Je používán jako součást koření v celé asijské i jihoamerické kuchyni. Kurkuma je součástí všech směsí koření, které známe pod názvem „kari“. Tomuto záračnému koření se také říká „žlutý zázvor“, a to pro jeho obdivuhodné účinky na zdraví.
Kurkuma jako všelék?
Nové studie, které zkoumají účinky kurkumy, budí v poslední době velkou pozornost. Zjišťuje se, že kurkuma může být zvláště v současné době ideálním pomocníkem pro udržení dobrého zdravotního stavu. Kurkuma totiž obsahuje celou škálu aktivních látek, které se nazývají kurkuminoidy. Nejznámější z nich je kurkumin.
Ten má na lidské zdraví úžasné účinky. O kurkuminu se hovoří nejčastěji kvůli jeho protirakovinným účinkům. Protinádorové působení je u kurkumy sledováno již delší dobu. Stejně tak jsou známé jeho účinky na osteoartritidu. Kurkumin má ale také úžasný vliv na mozek, dokáže léčit Alzheimerovu chorobu, ozdravit a aktivovat činnost celého mozku a posílit paměť.
Jak kurkumin působí?
Ukázalo se, že kurkumin je schopen proniknout přes krevní bariéru mozku. Kurkuma má výrazné protizánětlivé a antioxidační účinky a může tak působit přímo na náš mozek. Kurkumin tak pomáhá při léčbě rozličných neurologických poruch. Vědci uvádí, že se kurkumin může výborně uplatnit při léčbě mozkových příhod, Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy choroby apod.
Kurkumin pozitivně ovlivňuje mozkovou činnost globálně, proto působí i preventivně k aktivizaci mozkové činnosti a zlepšení paměti. S poruchami paměti a přetíženým mozkem má v dnešní době potíže spousta z nás. Špatná životospráva, stres, jedovaté a chemické látky, to všechno působí negativně i na náš mozek. Kurkuma by nám podle všeho mohla s těmito problémy opravdu pomoci.
Kurkuma a v ní obsažené látky mají ještě další zvláštní schopnosti. Kurkumin umí proniknout skrz buněčnou membránu, a tak dokáže změnit vlastnosti celé buňky. Kurkumin dle výzkumů dokáže ovlivnit i DNA a RNA. Má schopnost modifikovat velké množství genů. Kurkumin dokáže ovlivnit i hormony a neurotransmitery. Posiluje imunitu, protože podporuje protizánětlivé procesy v organismu.
Kurkuma a fluor
Kurkuma dokáže chránit náš mozek i proti negativnímu působení fluoridu sodného, který má destruktivní vliv na epifýzu a hipokampus. Malé množství fluoru je sice pro udržení optimální chemické rovnováhy v těle nezbytné, ovšem v kombinaci s chlorem a sodíkem je to spíše časovaná bomba. Chemického fluoru dostáváme do těla mnohem více, než je zdraví prospěšné, a to z vody a zubních past. Kurkumin chrání mozek proti působení fluoridu sodného.
Kurkuma působí i na psychiku
Klinické studie prokázaly také účinek kurkumy na psychické zdraví. Ukázalo se, že kurkumin funguje i jako antidepresivum a pomáhá tak při depresích, které se projevují ztrátou chuti do života, beznadějí, nespavostí a ztrátou chuti k jídlu. Kurkumin působí na epifýzu (šišinku).
Epifýza je endokrinní žláza, která produkuje melatonin. Melatonin působí jako specifický hormon, ale zároveň ovlivňuje funkci řady endokrinních žláz. Ovlivňuje rytmickou funkci gonád a hypofýzy (pozitivně ovlivňuje produkci růstového hormonu a růstových faktorů).
Hormony přitom regulují i naši psychiku, stav našeho vědomí, naladění a epifýza hraje v tomto procesu důležitou úlohu. Epifýza společně s hypofýzou regulují rytmus metabolismu a růstu všech orgánů, a tím ovlivňují zásadním způsobem naše biorytmy.
Vědci se domnívají, že proces stárnutí je ovlivněn právě v epifýze, kdy dochází ke snížení produkce melatoninu. Melatonin jako takový působí jako antioxidant a pomáhá bojovat s volnými radikály. A jak známo, právě volné radikály jsou příčinou stárnutí. Tím, že klesá produkce melatoninu, objevují se potíže se spánkem.
Nízké množství melatoninu způsobuje nespavost. Epifýza je i tzv. třetí oko, což je centrum duchovního vývoje jedince, rozvoje vyššího vědomí, sídla intuice. Pokud tedy kurkumin dokáže ovlivnit činnost epifýzy, pak by jeho účinky mohly být ještě hlubší, než víme dosud.
Kurkuma a rakovina
Kurkuma je zvláštní tím, že pozitivně působí na všechny druhy rakoviny a nemá žádné vedlejší účinky. Kurkumin údajně dokáže bránit vytváření krevního řečiště, které potřebují nádorové buňky k zásobování krví. Zároveň dokáže kurkuma podpořit a ozdravit normální činnost zdravých buněk.
Jak konzumovat kurkumu?
Vliv na zdraví, který kurkuma má, je bezesporu ohromující. Jenže otázkou je, jak do těla dostat optimální množství kurkuminu? A to už není tak jednoduché. Uvádí se, že bychom měli zkonzumovat cca 1 gram kurkuminu denně. Jenže kořen kurkumy obsahuje maximálně 3 procenta kurkuminu. Pro lidský organismus je navíc poměrně obtížné kurkumin absorbovat.
Není tedy možné zdraví prospěšnou dávku dostat do těla pouhým zvýšeným kořeněním pokrmů. Přidávat kurkumu do jídla je samozřejmě také vhodné, ale pro léčbu nemocí budeme muset sáhnout po potravinových doplňcích, které obsahují výtažky z kořene s vysokým obsahem kurkuminu. Ale ani to samo o sobě nám nezaručí správné vstřebání účinných látek.
Tři zásadní pravidla, jak správně konzumovat kurkumu
Aby se kurkumin do těla vstřebal, je potřeba dodržet tyto kroky:
- kurkumu je potřeba povařit
- kurkumu vždy konzumujte společně s černým pepřem (černý pepř zajišťuje lepší vstřebatelnost do organismu)
- kurkumu konzumujte se zdravým tukem, protože kurkumin je rozpustný v tucích (s olivovým olejem, kokosovým olejem atd.)
Kurkuma v našem jídelníčku
Dnes je k dostání jak čerstvý kurkumový kořen, tak kurkumový prášek. Kurkumou můžeme kořenit maso, rýži, cizrnu, míchaná vejce, luštěniny apod. Záleží na naší chuti a fantazii. Pokud máte rádi asijskou kuchyni, kurkuma se tam vyskytuje prakticky v každém receptu, protože směs koření kari se přidává opravdu do každého jídla.
Zvyknout si přidávat kurkumu pravidelně do našich pokrmů se určitě vyplatí, protože kromě výše uvedeného působí pozitivně také při trávicích potížích, při bolestech v krku, při problémech se žlučníkem, při zánětech střev, regeneruje játra, snižuje cholesterol a čistí pokožku.
Zlaté kurkumové mléko
Zde přinášíme skvělý recept, díky kterému můžete kurkumu konzumovat denně za dodržení všech tří zásad pro správné vstřebání kurkuminu.
Zlaté kurkumové mléko – postup:
- Připravíme si kurkumovou pastu. Smícháme ¼ hrnečku mleté kurkumy, ½ lžičky mletého černého pepře a ½ hrnečku vody. Vše smícháme v kastrolku na mírném ohni. Vzniklá pasta se nechá vychladnout a skladuje se v lednici pro další použití.
- Na zlaté mléko použijeme libovolný druh mléka (mandlové, kokosové, ale klidně i kravské), ½ čajové lžičky kurkumové pasty, 1 lžičku kokosového oleje a med. Mléko s pastou a kokosovým olejem ohřejeme na mírném ohni. Nepřivádíme k varu! Med přidáme až následně. Medu neprospívá zahřívání na vyšší teploty.
- Kurkumové mléko pijeme nejlépe večer.
Diskuse k článku
RE : Kurkuma - zázračné koření s obdivuhodnými účinky na zdraví