Zahřívací potraviny podporují organismus

Co bychom měli jíst v zimě? Zahřívací potraviny

Podle východních přístupů k člověku se pracuje s mnoha aspekty vlivu. Jedním jsou samozřejmě roční období, dalším pak jsou naše emoce a v neposledním případě také strava. Podle této filozofie se potraviny dělí na zahřívací, ochlazující a neutrální. Každé roční období bychom měli tedy přizpůsobit svůj jídelníček. Jak zařadit zahřívací potraviny?

Jaký účinek má daná potravina?

Pamatovat si dlouhé seznamy vhodných a nevhodných potravin pro konkrétní období je téměř nemožné. Existuje však mnoho náznaků, které vám pomohou určit, zda je potravina spíše zahřívací a nebo ochlazující. První pomocí je samozřejmé sezónnost. Ty potraviny, které se v daném období a v dané zemi přirozeně vyskytují, jsou tím, co tělo primárně potřebuje. Vše ostatní je bonus navíc, který nás bohužel někdy může paradoxně oslabit. Druhým ukazatelem je uvědomění si, kde daná potravina roste, resp. kdy zraje. Obecně lze říci, že čím více slunce, o to více vody, tzn. efekt je následně ochlazující. Lokální potravinou v tomto duchu je okurka, kterou bychom měli jíst zejména v létě, ale také tropické ovoce, které v místě svého původu má za cíl ochladit.

Zahřívací potraviny: V konkrétní zemi konkrétní pravidla

U mnohých potravin se dozvíme, že mají například zahřívací účinek (zázvor), ale v konkrétní zemi se konzumují celoročně. Proč se tedy u nás doporučují „jen“ v zimě? Opět je třeba přihlédnout k rizikům globalizace, kdy se daná potraviny doslova vytrhne ze své země a je přesunuta jinam. Například zázvor se hojně používá v asijské kuchyni, kde plní zároveň dezinfekční, antibakteriální a antivirovou funkci. U nás tyto funkce neztrácí, avšak v létě zde máme jiné podmínky, než jsou v asijských zemích. Je pravda, že je teplo, ale vlhkost a jiné hodnoty jsou rozdílné. Při využívání síly takových potravin, koření a bylin je tedy dobré zvolit taktiku „s mírou“.

Čtěte také:

6x nejlepší vegan recepty na sobotní oběd

Ne každá ochlazující potravina je v zimě „špatná“

Brát seznamy a návody dogmaticky se ne vždy vyplácí, stejně tak je tomu ohledně jídelníčku. Ten by měl být především pestrý, abychom podpořili i variabilitu střevního mikrobiomu, a tím i naši obranyschopnost. Ochlazující potraviny (většina syrového ovoce a zeleniny, tropické ovoce – pomeranče, mandarinky, citrony; jogurty, melouny, hlávkový salát, džusy i kravské mléko, bílý cukr) lze totiž vhodně kombinovat s potravinami neutrálními či zahřívacími. Tím se jejich „negativní“ účinek minimalizuje. Mezi ochlazující potraviny patří i káva! Pokud však do kávy přidáte kardamon, je to už o něčem jiném… Zeleninu a ovoce lze tepelně upravit, místo jogurtů sáhněte po tvarohu nebo zakysaných výrobcích.

zahřívací potravina je i vývar

Zahřívací potraviny

Názory na jednotlivé potraviny se liší například v Ajurvédském přístupu a v tradiční čínské medicíně. Přesto jsou tam některé, ve kterých se shodnou.

Mezi klasické zahřívací potraviny patří: pohanka, tepelně opracované maso, vnitřnosti, vejce, kozí a ovčí sýry, vařená zelenina, červené víno, křen, česnek, cibule, chřest, med, úhoř či losos, růžičková kapusta, dýně, vodnice, špenát, kukuřice

Mezi zahřívací koření a byliny patří: zázvor, skořice, hřebíček, rozmarýn a tymián (pozor, ty by se neměly míchat), kardamon, pepř

Neutrálními potravinami jsou: většina ořechů a semen (mandle a kokos je ochlazující), luštěniny, kořenová zelenina, ovoce středního pásma (jablka, hrušky…), červená řepa, mořské plody, máslo či brambory

Mezi jídla, která jsou typicky zahřívací patří vývary, a to jak zeleninové, tak masové.

Při výběru správné sklady potravin je však třeba přihlédnout nejen k ročnímu období ale i k dalším faktorům. Mezi ty zásadní patří aktuální zdravotní stav, životní rytmus a fáze (jiné potřeby má kojící matka a jiné zralá aktivní žena či starší muž), typ zaměstnání (sedavé či fyzicky náročné), stavba těla, fyzická aktivita během dne a u žen i k menstruačnímu cyklu či menopauze.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Amunak, s.r.o. – bezlepkové potraviny
Společnost Amunak, s.r.o. se zabývá v…

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.