Detoxikační kúra může pomoci i s únavou

Proč je důležitá detoxikace a na co se zaměřit

Očista těla neboli detoxikace se nenápadně vkradla do našeho slovníku i života. Pro jedny je to životní styl, pro druhé téměř sprosté slovo. Pravda ohledně detoxikace bude ležet někde v prostoru mezi tím. Co znamená detoxikační kúra a proč může být pro náš život zajímavá?

Co je cílem detoxikační kúry

První mýtus, který je třeba vyvrátit je, že detoxikace je dieta. Není! Detoxikační kúra má za cíl „vyčištění“ našeho těla od „všeho“, co již v životě nepotřebujeme a co se pro tělo (i psychiku) stalo zátěží, někdy se též nazývá toxinem. Příjemným vedlejším efektem samozřejmě může být redukce hmotnosti, neboť naše tělo začne fungovat lépe, ale není to podmínkou. Detoxikačních technik je relativně velké množství. Některé detoxikační kúry se zaměřují na jednotlivé orgány, jiné na tělesné soustavy (např. pohybové struktury, dýchací systém či trávení) a další zase na psychiku a emoční vzorce (resp. mozek a nervovou soustavu). Zvolená detoxikace by měla vždy přihlížet ke zdravotnímu stavu jedince, věku, životní etapě, psychickému stavu i dennímu rytmu a množství vydané energie.

Detoxikační kúra jako vnitřní úklid

Detoxikaci si lze představit jako úklid domu. Navzdory veškeré snaze se na poličkách usazuje prach, na zemi jsou drobky, zrcadla a nábytek zdobí řada otisků prstů a sem tam se najde i špína. Existují místa, kde v bytě neuklízíme tak často – za gaučem, za televizní stěnou v obýváku, v horních poličky skříní… A právě zde je „nejvíc“ nepořádku, který nenápadně, ale vytrvale posílá do prostoru své chomáčky špíny. A stejně tak je to s tělem. V našich tělesných poličkách se usazují látky, které zde z dlouhodobého hlediska nemají co dělat a tělo (nezřídka i psychiku) jednoduše zatěžují. To se s těmito látkami musí vypořádávat a systém je oslabován. Proto je dobré čas od času uklidit.

Čtěte také:

Pitný režim – základ úspěšného hubnutí i detoxikace organismu

Jak na detoxikaci: Pravidla detoxikace

Detoxikaci si nemusíte představovat jako několikadenní hladovku (to není detoxikace, ale půst a pozor, i ten má svá pravidla) nebo sestavu klystýrů (ty při nesprávném provedení akorát negativně ovlivní střevní mikrobiom a oslabí imunitu). Detoxikace je v prvé řadě úprava jídelníčku, která vede k odlehčení našeho těla. K tomu se následně mohou přidat i další podpůrné techniky. Doporučuje se následující:

  • vynechat kávu a černý čaj,
  • omezit příjem soli, bílého cukru a výrazného koření,
  • pokud je to možné nahradit maso jiným typem bílkoviny (vejce, tofu…), případně upřednostnit krůtí a králičí maso nebo ryby,
  • zvýšit příjem tekutin (pitný režim pomůže vyloučit z těla nežádoucí látky),
  • ideálně vynechat produkty z bílé mouky.

Detoxikace by se měla provádět pravidelně

Detoxikační kúra: Co zařadit

Mezi nejznámější detoxikační bylinu patří ostropestřec mariánský, nicméně nemusíte sahat až po tak silném kalibru. Mezi další detoxikační byliny patří například kořen černého rybízu (zejména játra), zázvor (ledviny), kopřiva (ledviny, má močopudné účinky), bříza (též močopudná, neměla by se užívat s kopřivou), šalvej lékařská (má i regenerační funkce, užívat jen pomálu) nebo kurkuma (vždy s černým pepřem, celková podpora organismu). Mezi detoxikační potraviny se řadí například: řeřicha, jablečný ocet, voda s citronem, jablka (alespoň jedno denně), miska kysaného zelí, červená řepa, česnek nebo třeba artyčok.

Detoxikace: Jak často detoxikovat

Pokud se budeme držet příměru s domem (pro muže s automobilem), pak je zřejmé, že je na místě pravidelná údržba. Jednorázové akce, když už někde něco skřípe sice může krátkodobě pomoci, ale problém nevyřeší. Detoxikační kúry neboli „odlehčení“ se doporučuje zavést do životních rituálů například každý měsíc nebo při změně ročních období. V případě nějakých dlouhodobějších obtíží, které se rozhodnete řešit i s přispěním detoxikační kry je vhodné zvážit detoxikaci pod dohledem nějakého detoxikačního poradce.

Proč se při detoxikaci může „přitížit“?

Stejně jako se při utírání prachu samotný prach v místnosti rozvíří, i v případě detoxikace těla může s trochou nadsázky dojít k takovému víření. Vedlejším efektem detoxikace tedy může být chvilkové navrácení či zhoršení obtíží. Řada toxinů, ale i mikrobiálních ložisek, která jsou v těle uložena například v tukové tkáni se s detoxikací aktivují, neboť z nich jednoduše smetete pavučiny. Náš imunitní systém si jich následně „všimne“ a zvolí odpovídající mechanismus k jejich zničení. Tato reakce se navenek může projevovat jako rýma, kašel, zvýšená teplota, průjem, vyrážky. Tělo jednoduše vylučuje toxiny vším, co má k dispozici. To je i důvod, proč byste měli vždy přihlížet ke svému momentálnímu stavu a detoxikaci alespoň zpočátku vést s odborníkem. Pokud jsou obtíže přetrvávají nebo se zhoršují, je vhodné vyhledat lékaře.

Co můžete získat detoxikací?

  • Podpoříte trávení a tím i efektivnější zpracování živin z potravy.
  • Více energie.
  • S pravidelnou detoxikací mohou ustupovat i dlouhotrvající obtíže, včetně pohybového aparátu.
  • Redukce váhy – není cílem, ale zpravidla s odlehčením organismu přichází i ochota v tomto stylu pokračovat.
  • Lepší psychická stabilita. Jakmile ulevíte tělu, i vaše mysl získá prostor na nové myšlenky.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?