Medová masáž podporuje detoxikaci organismu
Medová masáž je jedním z nejoblíbenějších typů masáží vůbec. Tato velmi příjemná wellness aktivita vám umožní prožít zaslouženou relaxaci, kromě toho má ale i řadu pozitivních účinků na vaše zdraví a krásu. Medová masáž je proslulá tím, že dokáže lidské tělo velmi efektivně zbavit nejrůznějších škodlivých toxinů. A jaké další benefity může medová masáž nabídnout?
Detoxikační medová masáž je účinná tradiční metoda wellness masáže, která dokáže pozitivně ovlivnit stav těla. Medová masáž odstraňuje za pomocí včelího medu a specifických masážních hmatů z organismu toxiny a další nahromaděné škodlivé usazeniny, omezuje projevy stresu a stárnutí a snižuje následky nevhodného životního stylu. Kromě toho je účinná jako očistná kúra a dokonce i jako podpůrná léčba při řadě chronických onemocnění. Medová masáž navíc pokožku čistí a zanechává ji sametově hebkou.
Blahodárné účinky medu
Každá odborně provedená masáž těla má pozitivní a relaxační účinky, obzvláště pokud si masáže dopřáváte pravidelně. Nejdůležitějším elementem, kterým se medové masáže odlišují od jiných typů masáží, je právě včelí med.
Tato oblíbená sladká a hustá tekutina v sobě skrývá mocnou sílu, kterou prokazatelně znali a využívali už staří Číňané či Egypťané, a to nejen jako pochoutku a léčebný prostředek užívaný vnitřně, ale i pro vnější použití. Medové zábaly se přikládaly na popáleniny a poranění kůže, na různé kožní ekzémy a vřídky a také na suché a popraskané rty.
Med obsahuje řadu důležitých vitamínů a minerálů, jedná se hlavně o vitamíny skupiny A, B1, B2, B6, B12, C, D, E a K, z minerálů se jedná o vápník, hořčík, sodík, draslík, křemík, železo a fosfor. Kombinace účinných látek v medu způsobuje, že med dokáže velmi efektivně ničit bakterie a další škodlivé mikroorganismy, navíc posiluje obranyschopnost organismu. Užíváním medu můžeme předejít hlavně nemocem z nachlazení, rýmě, zánětu průdušek či angíně.
Na pokožku lidského těla med působí dezinfekčně, protizánětlivě a regeneračně. Toho hojně využívá i kosmetický průmysl, který med čím dál tím častěji přidává i do různých produktů – pleťových a tělových krémů, šamponů a kondicionérů či pomád na rty.
Princip medové masáže
Kompletní procedura medové masáže trvá zhruba 30 – 90 minut, záleží na konkrétním wellness zařízení, na části těla, kterou si necháte masírovat, či na konkrétním masérovi.
Medová masáž se tradičně provádí na zadní části těla – masírují se záda, stehna a hýždě. U některých wellness center se ale můžete setkat i medovou masáží kloubů či obličeje. Typicky ale u medové masáže budete ležet na břiše a ruce budete mít podél těla. To je ideální poloha i pro relaxaci, která je také důležitou součástí procedury.
Před samotnou masáží se provádí peeling, který z pokožky odstraní odumřelé buňky, nečistoty a mastnotu, aby se tělo co nejlépe přichystalo na detoxikaci. Poté vám masér poleje zadní část těla tekutým teplým medem a začne jej speciální technikou a po směru lymfy vmasírovat do vaší pokožky. Už po několika minutách je patrné, že med „nasáváním“ toxinů houstne a zbarvuje se do tmavšího odstínu, po zhruba 30 minutách se med se vstřebanými toxiny promění v šedivou pěnu, kterou masér odshora dolů odstraní mokrou žínkou.
Po masáži zůstává na kůži jemný medový film, proto se nedoporučuje se v den masáže umývat mýdlem. Vy se po masáži cítíte lehce a uvolněně, vaše pokožka je hladká, jemná a krásně voní po medu. U osob s větším toxickým zatížením se po medové masáži může dostavit krátkodobá únava nebo lehká bolest hlavy, proto doporučujeme si po masáži naplánovat odpočinek či spánek. Mohou se také objevit jiné krátkodobé nežádoucí reakce (např. drobná vyrážka, pupínky či skvrnky), to jsou ovšem projevy toho, že se tělo pročišťuje, že škodliviny odcházejí z těla pryč a že medová masáž byla účinná.
Medovou masáž je doporučeno si dopřávat zhruba 1x měsíčně jako prevenci či zhruba 1x týdně v případě akutních či chronických problémů. Medovou masáž poptávejte v masážních salonech či wellness centrech a připravte si na ni zhruba 300 – 1500 Kč (podle vámi zvoleného rozsahu a délky procedury).
Účinky medové masáže na lidské tělo
Každá masáž by měla u masírovaného nastartovat ozdravné procesy, zregenerovat a zrelaxovat celý organismus, povzbudit krevní oběh a navodit pocit uvolnění. Medová masáž pokožku hydratuje, zjemňuje a očišťuje od nashromážděných podkožních škodlivin. Přes reflexní zóny zad medová masáž také stimuluje a zlepšuje činnost orgánů, obnovuje přirozenou detoxikační schopnost těla a působí jako prevence i lék následků nejrůznějších civilizačních chorob.
Medová masáž je doporučena při:
- snížené imunitě
- problémech krevního oběhu
- revmatických onemocněních a artróze
- žaludečních, jaterních a střevních poruchách
- funkčních poruchách slinivky břišní
- plísňových onemocněních organismu
- menstruačních obtížích
- bolestech hlavy, chronickém únavovém syndromu, nespavosti
- nervových poruchách
- chronických zánětech nosních dutin, chronickém nachlazení a rýmě
- ochabování vitality a výkonosti, při depresích
- po operacích a těžkých nemocech jako podpora uzdravování a rekonvalescence
Pro koho není medová masáž vhodná?
Následující potíže jsou kontraindikací pro medové masáže, v případě nejistoty se vždy poraďte s vaším lékařem, terapeutem či masérem.
Medové masáže jsou zcela nevhodné při:
- alergii na med a včelí produkty, také na některé pyly
- otevřených ranách, ekzémech či vyrážce
- vnitřním krvácení např. při žaludečních vředech
- trombózách
- onkologických onemocněních
- vysokém očním tlaku (glaukom)
- stavech po mrtvici
- těhotenství (především raném) nebo menstruaci
- akutních potížích a onemocněních
- jakýchkoliv nakažlivých nemocech
Diskuse k článku
RE : Medová masáž podporuje detoxikaci organismu