Pitný režim – základ úspěšného hubnutí i detoxikace organismu
Lidské tělo je zhruba ze 70% tvořeno vodou, a proto asi nikoho nepřekvapí informace, že je pitný režim nezbytný. Přesto jej však spousta lidí nedodržuje a na dostatečný příjem tekutin se často zapomíná. Pokud pitný režim šidíme a během dne nevypijeme dostatek tekutin, na našem těle se to dříve či později projeví - a příznaků může být mnoho.
Nedostatečný pitný režim může mít na svědomí špatnou pleť, únavu, bolesti hlavy, problémy s ledvinami nebo být tím, co vám kazí snahy o hubnutí.
Pokud usilujete o hubnutí a dodržujete zdravý a vyvážený jídelníček, máte dostatek pohybu, a přesto kila nejsou dolů tak, jak byste si představovali, zamyslete se nad tím, zda dodržujete pitný režim. Protože právě pitný režim má při hubnutí skoro takovou váhu, jako strava nebo sport.
Čím je způsobeno, že má pitný režim tak velký vliv na hubnutí?
Pitný režim je při hubnutí nezbytný jednodušeně proto, že na příjmu tekutin jsou závislé téměř všechny tělesné orgány a bez nedostatku tekutin nemohou správně probíhat nejrůznější tělesné funkce.
Při odbourávání tuku dochází k vyplavování toxických látek, které se z těla dostávají právě díky dostatečnému příjmu tekutin. Pokud je příjem nízký, tělo si je "šetří" a dochází k zavodňování organismu a zadržování vody společně s tuky. Bez dostatku tekutin není zkrátka možné ani hubnutí, ani detoxikace organismu.
Důležitým bodem vlivu pitného režimu na hubnutí je také pocit hladu. Pokud je naše tělo dehydratované, může si náš mozek vysílané signály mylně vyložit jako hlad, i když jde o žízeň. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Proto pokud máte pocit hladu, vypijte nejprve velkou sklenici vody, a až poté si připravte jídlo - dost možná vám pak bude stačit méně.
Pitný režim - kolik tekutin denně přijmout?
Množství tekutin představující ideální pitný režim není pro každého stejné, ale jde o individuální záležitost, ať už usilujeme o hubnutí a detoxikaci organismu, či nikoliv.
Pitný režim se odvíjí nejen od tělesné váhy, ale i od pohybové aktivity. Jiný pitný režim bude samozřejmě potřeba v letních měsících, kdy se teplota vyšplhá nad 30 °C, a jiné množství nám bude stačit za mrazivého počasí.
Obecně však platí, že bychom měli naši váhu vynásobit číslem 0,04, abychom dostali minimální množství, které je důležité pro správnou funkci těla. To však nepokrývá tekutiny, které jsou z těla vyloučeny při fyzické aktivitě, a proto je třeba za každou hodinu sportu připočítat litr navíc. A pokud pijeme kávu, je nutné ke každému šálku vypít ještě sklenici vody. To samé platí i o alkoholu, avšak ten k hubnutí nepatří, maximálně tak jeden či dva vinné střiky nebo sklenička kvalitního vína jednou za čas.
Co pít při hubnutí?
Už tedy víme, že pitný režim je pro hubnutí nezbytný. Otázkou však je, co pít?
Důležité je dbát nejen na dostatečný příjem tekutin, ale také na jejich kalorickou hodnotu a množství cukru. Ovocné džusy jsou sice zdravé a obsahují dostatek vitamínů, ale také cukru - proto není při hubnutí vhodné pít více než sklenici denně. Slazeným limonádám a sirupům bychom se měli při hubnutí vyhnout úplně - našemu tělu nedodají žádné prospěšné látky, pouze velké množství cukru a zbytečných kalorií.
Káva se do pitného režimu nezapočítává vůbec, stejně tak mléko či například kefír.
Ideální je mít pitný režim založený na čisté vodě a neslazených čajích. Pokud vám čistá voda nechutná, zkuste do ní přidat kapku citronové šťávy nebo trošku ovocného džusu, aby získala alespoň jemnou chuť. Další variantou jsou domácí limonády, u kterých máte pod kontrolou složení i množství cukru. Zapomeňte také na kupované ledové čaje, a radši si je vyrábějte doma, například slazené troškou medu či třtinového cukru - budou mnohem zdravější a nenaruší vaše snahy o hubnutí.
Jak nezapomínat na dostatečný pitný režim?
Víme sice, že hubnutí i detoxikace organismu s pitným režimem neodmyslitelně souvisí. Problém ale nastává v situaci, kdy během dne na pití zapomínáme a mnohdy si uvědomíme až večer, že jsme vypili sotva pár skleniček.
Pokud je to i váš problém, vyzkoušejte některý z následujících tipů, který vám pomůže dodržovat pitný režim a na příjem tekutin nezapomínat.
- Upozornění v mobilu
Na svém mobilním telefonu si nastavte v libovolných intervalech upozornění v podobě tónu, který vám připomene, že byste se měli napít. Jakmile se ozve upozornění, běžte si pro sklenici.
- Aplikace pro chytré telefony
Existuje spousta aplikací pro chytré telefony, které vám různým způsobem připomenou, že byste se měli napít, a nebo do nich naopak zaznamenáváte každou vypitou sklenici, abyste na konci dne viděli, zda se vám podařilo pitný režim dodržet. Aplikací je spousta, od základních až po více hravé a interaktivní, kde například zadáváte, kolik jste vypili, a tím zaléváte rostlinku nebo napájíte zvířátko.
- Hezká lahev na pití
Mnohdy postačí maličkost, jako je nová pěkná sklenice či lahev na vodu. Pořiďte si pěknou lahev, ze které bude radost pít, a noste si ji v kabelce všude s sebou, abyste si ji mohli během dne bez problému doplnit, ať už budete kdekoliv.
- Sklenice na pracovním stole
Říká se, že sejde z očí, sejde z mysli. A abyste pitný režim na mysli stále měli, mějte neustále na očích plnou sklenici nebo džbánek vody.
- Malé odměny
Pokud s pitným režimem neustále bojujete a vaše hubnutí nebo detoxikace organismu je tak v ohrožení, dejte si za plnění cílů slib v podobě malých odměn. Za každý týden, kdy se vám podaří dodržovat pitný režim, si slibte odměnu, například v podobě masáže, wellness, nebo třeba nové kosmetiky.
Diskuse k článku
RE : Pitný režim – základ úspěšného hubnutí i detoxikace organismu