Netradiční obiloviny ve výživě
Spousta z nás zakládá svůj jídelníček na několika málo potravinách, které dobře známe. Tím se ale ochuzujeme nejen o pestrost, ale i o řadu nutričně cenných látek. Pokud se ve vašem jídelníčku vyskytuje pouze rýže, brambory a těstoviny, měli byste určitě vyzkoušet i něco více. Pomoct vám v tom může například Zdravé stravování, krabičková dieta, která do svých jídelníčků zařazuje i netradiční obiloviny a další zajímavé přílohy v chutných variacích. Pojďme si něco málo říct o netradičních přílohách a jejich pozitivních účincích na zdraví, se kterými se můžete setkat.
Bulgur
Bulgur se získává z tvrdých odrůd pšenice. Chuťově připomíná trochu oříšky, ale konzistenčně se podobá rýži. Bulgur je již předvařený, což usnadňuje jeho další přípravu v kuchyni, ale i stravitelnost (bulgur je lehce stravitelný). Vysoký je obsah vitaminu A a minerálních látek, stojí za zmínku hořčík, železo a fosfor. Zásadní rozdíl oproti běžné pšenici je v tom, že se zrno bulguru neloupe, tudíž si zachovává vysoký obsah vlákniny podporující náš imunitní systém a činnost střev. Bulgur má díky tomu rovněž nižší glykemický index a pomáhá udržet stabilní hladinu krevního cukru.
Quinoa
Quinoa (merlík chilský) je plodina pocházející z Jižní Ameriky, kterou pěstovali již staří Inkové. Nejedná se o obilovinu, ale pseudoobilovinu. Quinoa je přirozeně bezlepková a mohou jí tudíž jíst i osoby s celiakií. V obchodech můžete narazit na dvě odrůdy – bílou quinou a černou quinou. Quinoa je bohatá na vitaminy A, B2 a antioxidační vitamin E. Naleznete v ní i zinek, měď, hořčík, vápník a hlavně vysoké množství nerozpustné vlákniny. Nerozpustná vláknina pomáhá v těle vázat toxické látky a odvádět je pryč a předchází vzniku žlučových kamenů. Quinoa obsahuje jako jedna z mála pseudoobilovin vyvážené složení všech aminokyselin, které tělo potřebuje k syntéze vlastních bílkovin. Uvádí se, že pravidelná konzumace quinoy pomáhá při problémech s migrénou, podporuje správnou funkci ledvin a snižuje krevní tlak.
Jáhly
Jáhly jsou obilky prosa setého, které vznikají jeho loupáním svrchní obalové vrstvy. Jde o žluté kuličky, které je nutné před přípravou propláchnout a 3x spařit horkou vodou, abyste odstranili jejich nahořklou chuť. Jáhly jsou bohatým zdrojem škrobu, bílkovin a esenciálních mastných kyselin. Obsahují draslík, fosfor, železo a hořčík. Jsou lehce stravitelné a bezlepkové. Jáhly lze využít jako přílohu k hlavním jídlům, ale i do sladkých kaší nebo do pečení.
Pohanka
Pohanka je stará kulturní plodina, kterou znaly již naše babičky a běžně jí používaly. Pochází z oblasti střední Asie, k nám se dostala až ve 12 století. Pohanka tvořila součást každodenní stravy obyvatel, postupně však její význam klesal. Až v posledních letech se dostala opět do popředí zdravé výživy. Kromě řady vitaminů a minerálních látek je nejvýznamnější obsah rutinu. Rutin je látka ze skupiny bioflavonoidů, rostlinných antioxidantů. Rutin posiluje stěnu cév a pružnost krevních vlásečnic, slouží tedy jako významný faktor při v prevenci srdečních chorob. Dále má rutin protizánětlivé a antikarcinogenní účinky.
Diskuse k článku