Nemůžete jíst lepek? Vyzkoušejte nejlepší bezlepkové mouky. Jsou chutné i zdravé
Bezlepková mouka je považována za něco extra drahého. Ale nemusí tomu tak být. Některé bezlepkové mouky si dokonce můžete připravit i sami doma. A pokud už z nějakého důvodu, musíte lepek z jídelníčku vynechat, pak jsou bezlepkové obilniny rozhodně tou správnou volbou.
Kvůli absenci lepku se rozhodně nemusíte vzdát pečiva, dortů, palačinek, lívanců, vaflí a podobně. Existuje řada různých druhů bezlepkové mouky a každá z nich se dokonce i hodí pro jiné výživové směry. Každá z nich má své výhody i nevýhody a různé vlastnosti. Po kterých tedy sáhnout?
Banánová bezlepková mouka
Vzniká zpracováním přezrálých a nevzhledných klasických banánů i se slupkami, klesá tak produkce odpadů při jejich pěstování. Banánová bezlepková mouka má vysoký obsah škrobů (ne rezistentních), draslíku a velmi slabou chuť po banánech, hodí se i do slaného pečiva.
Pšenice špalda a špaldová mouka kdysi vymizely i kvůli Adolfu Hitlerovi
Bezlepková mouka a bezlepkové pečivo – kdy je dobré dát jim přednost?
Plantainová bezlepková mouka
Jedná se o mouku z plantainů, tedy zeleninových banánů. Na jeden kilogram mouky je třeba vysušit a rozemlít osm až deset kilogramů tohoto druhu banánů. Plantainy mají vysoký obsah rezistentních škrobů, vlákniny, draslíku a hořčíku a konzumují se po tepelné úpravě. Plantainová bezlepková mouka má pekařské vlastnosti blízké pšeničné mouce, používá se jí stejné nebo přibližně o čtvrtinu menší množství. Dobře pojí, pečivo z ní ale nevyniká křupavostí. Je možné ji používat i k zahušťování omáček a polévek a místo strouhanky.
Marantová bezlepková mouka
Škrob z maranty třtinovité je dobře pojivý a po zahřátí slizovatí. Marantová bezlepková mouka neobsahuje žádné antinutriční látky. Jeho nevýhodou je rozhodně to, že je drahý. Do pečení se však přidává jen po troškách. Tedy s ním lze zpestřit běžné domácí bezlepkové pečivo.
Šáchorová bezlepková mouka
Mele se z hlízek šáchoru známých i jako zemní mandle, tygří ořechy či chufa. Je jednou z alternativ při alergii na ořechy, chutí se jim podobá. Šáchorová bezlepková mouka obsahuje relativně málo cukrů, hodně vlákniny, rutinu, antioxidantů, vitamínů E a skupiny B a hodně draslíku, hořčíku a vápníku.
Kaštanová bezlepková mouka
Mouka z plodů kaštanovníku setého je bohatá na sacharidy (škroby i vlákninu) a chudá na bílkoviny a tuky, dále má nezanedbatelný obsah vitamínů B1 a B6, kyseliny listové, draslíku, hořčíku a železa. Kaštanová bezlepková mouka se skvěle hodí do cukroví i třeba do domácího kváskového chleba.
Mandlová bezlepková mouka
Jsou to vlastně velmi jemně namleté loupané mandle. Mandlová bezlepková mouka je nízkosacharidová, vysokotučná (tuky tvoří přibližně polovinu hmotnosti) a bohatší na bílkoviny (bílkoviny jsou zhruba pětina hmotnosti), polyfenoly, fytosteroly, vitamíny E, B1, B2, kyselinu listovou, hořčík, vápník, mangan, zinek, měď, draslík a železo. Mandlová bezlepková mouka může být vhodná i pro některé alergiky na ořechy, záleží však na individuální snášenlivosti.
Lněná bezlepková mouka
Na trhu je dostupné lněné semínko hnědé a zlaté. Zlaté má mnohem jemnější chuť, nutričně se ale nijak významně neliší. Oba druhy se kvůli rychlému žluknutí doporučuje mlít až těsně před použitím anebo je po rozemletí krátkodobě skladovat v dobře uzavřené nádobě v lednici či lépe v mrazničce. Po smíchání s tekutinou uvolňuje lněná bezlepková mouka slizovité látky, v některých receptech tak nahradí vejce. Slizovité látky působí při dostatečném příjmu tekutin také proti zácpě.
Kokosová bezlepková mouka
Odtučněná a na prášek rozemletá dužnina z kokosu je použitím specifická. Je nepojivá, suchá, extrémně savá, v receptech se jí proto používá v poměru k tekutině (a obvykle i počtu vajec) malé množství, běžně jen pětina až třetina objemu jiných druhů mouky. Cena kokosové mouky proto vychází poměrně příznivě. Lze jí nahradit dokonce i strouhanku. Kokosová bezlepková mouka chutná slabě po kokosu a jemně nasládle. Nežlukne, ale může snadno navlhat, je tedy nutné ji skladovat v suchu, v dobře uzavřené nádobě při pokojové teplotě. Před použitím je vhodné ji prosetím či promícháním zbavit žmolků.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku