Nemůžete se zbavit nadměrného stresu? Pak možná máte špatné složení střevních bakterií. Zaměřte se na jídelníček
Spojení střev a mozku je silnější než se mohlo doposud zdát. Nová studie totiž naznačuje, že strava může značně ovlivnit nejen to, jak se cítíme. Ale má rovněž vliv na naši schopnost zvládat vše, co nám život přinese. Právě stres je jednou z klíčových věcí, které jsou naše střeva schopny ovlivňovat. Jste neustále ve stresu? Pak byste měli začít lépe jíst a pečovat o své střevní bakterie.
Vědci v této oblasti neustále provádějí průzkumy. Přicházejí tak stále s novými informacemi, které jsou pro nás rozhodně přínosné. Nyní naznačují, že naše schopnost zvládat stres závisí právě i částečně na složení bakterií v našich střevech. Lidé, kteří jsou v tomto směru obzvláště odolní a stres se jich tolik netýká, měli obzvláště silný a kvalitní mikrobiom. Vědci tak dospěli k závěru, že potraviny a diety podporující zdravá střeva mohou zlepšit naši odolnost nejen po fyzické, ale i po duševní stránce. Střevní bakterie zkrátka rozhodují o tom, jak se budeme cítit.
Stres a střevní bakterie
Experti jednoznačně uvádějí, že udržování zdravého trávicího traktu, který poskytuje střevním bakteriím dobré zázemí, může mít obrovský pozitivní vliv na náš mozek. Ten je pak schopen pomoci nám lépe se vypořádat s emočním i duševním tlakem v životě. Vysoce odolní jedinci totiž měli ve svém střevním mikrobiomu mnohem více bakterií. Co se celkového zdraví týče, mělo to vliv nejen na duševní rozpoložení, ale také na zdravou střevní bariéru a na menší riziko vzniku zánětů v těle. Tito lidé také vykazovali vyšší odolnost a lepší nervovou aktivitu v oblastech mozku, která se spojena s kognitivními funkcemi a regulací emocí.
Adaptogeny - bojovníci proti stresu, únavě i spoustě nemocí
Meridián tenkého střeva ovlivňuje bolest zubů i životní radost
Jídlo ovlivňuje nejen střevní bakterie, ale i mozek
Veškeré provedené výzkumy tak stále podporují myšlenku, že vše co sníme nemá vliv nejen na náš střevní mikrobiom a zažívací ústrojí, ale také na náš mozek a na schopnost zvládat stres. Zjednodušeně lze tedy říci, že svoji náladu i psychickou odolnost vůči negativním atakům zvenčí můžeme ovlivnit jídlem. To by mělo být bohaté především na vlákninu, probiotika, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Zároveň bychom měli co nejvíce eliminovat spotřebu vysoce zpracovaných potravin, přidaných cukrů, umělých sladidel a pochopitelně i nadměrného množství alkoholu.
Střevní bakterie, stres a emoce
Lidé, kteří jedí potraviny pro zdravý mikrobiom jsou ve výsledku rovněž méně úzkostní, nemívají deprese a mohou mít i lepší úsudek. Zároveň se jich mnohem méně týká stres, nejsou tolik neurotičtí a umí v mnoha situacích lépe zachovat “chladnou hlavu”. Zároveň lidé, kteří kvalitně jedí, nemívají záněty v těle a mohou se chlubit silnou střevní bariérou. Ve výsledku to pochopitelně značí i to, že se jim lépe vstřebávají živiny z potravy a jsou zdravější. Téměř ani nemívají funkční poruchy trávicího traktu.
Střevní bakterie ovlivňují nejen stres, ale i další nemoci
Kromě zhoršování emocionálních a duševních problémů jako je chronický stres, se mohou u lidí s oslabenými mikrobiomem objevovat i další neduhy. Jde především o vysoký krevní tlak, výskyt kardiovaskulárních onemocnění, obezita, cukrovka II. typu či artritida. Ostatně častý stres vznik těchto takzvaných civilizačních chorob ještě více podporuje. Střevní bakterie a zdravý mikrobiom mohou naopak vznik těchto chorob a neduhů výrazně elimiovat. Abychom byli v tomto směru zdraví, je tedy nutné dbát na prevenci. Tedy správně a dobře jíst.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku