Terapie dotykem zklidní, zbaví stresu a zhojí rány i bolavé srdce
Terapeutický dotyk je terapie, která dokáže obnovit rovnováhu v celém těle a podporuje fyzické i emocionální hojení. Terapie dotykem se využívá se zmírnění úzkostí a bolestí. Podporuje hojení a tělu přináší dokonalou relaxaci. Navíc je schopna řešit i mnoho problémů, které nás trápí.
Terapeutický dotyk je založen na teorii, že tělo, mysl i emoce tvoří komplexní energetické pole. A právě terapie dotykem se využívá k vyrovnání tohoto energetického pole. Zatímco někdy se tedy ruce mohou člověka přímo dotýkat, jindy se jen vznášejí nad tělem a fyzicky se ho nedotýkají. Podle nejrůznějších studií, které byly provedeny, pomáhá terapie dotykem léčit rány a snižuje bolesti i úzkosti.
Lidský dotyk je pro život nezbytný
Lidem v dnešní době všeobecně chybí dotyk. Podle psychoterapeutů je dotyk velice důležitý faktor, který potřebuje pravidelně každý z nás. Dotyk ovlivňuje naše celkové zdraví a je nezbytný pro správný vývoj fyzického i psychického zdraví. Ostatně je to právě nedostatek dotyku, který má na svědomí vznik mnohých onemocnění či psychických problémů. Už čerstvě narozené dítě touží po dotyku své matky. A díky tomuto propojení dochází ke správné tvorbě hormonů, které následně regulují nervovou soustavu a vůbec celkový vývoj organismu. I u dospělého jedince hraje dotyk významnou roli, neboť všechny orgánové systémy jsou vzájemně propojeny s emocionálním prožíváním a s psychikou. Dotyk dokáže uspokojit fyziologické i psychické potřeby v kterémkoliv období života. Pro člověka je tedy nezbytný a životně důležitý.
Aromaterapie jako cesta ke zklidnění
Japonská dotyková terapie shiatsu vám dodá novou životní sílu
Dotyk a terapie dotykem
Pro psychoterapeuty je dotyk významný terapeutický nástroj. Na nervový systém má harmonizující a léčivé účinky. Uvolňuje nahromaděné napětí, zbavuje stresu a pomáhá řešit problémy na psychické úrovni. Pomůže při fyzické nepohodě, ale třeba i ve chvíli, kdy jsme čerstvě po rozchodu. Dokáže hojit zlomené srdce. Z pohledu energií, je pak dotyku připisována až nadpřirozená moc, jelikož dotyk dokáže vyrovnávat energetické pole. Ostatně to je už ve starověkých lékařských systémech Indie a Číny popisováno jako zdroj životní energie. V Číně jde o “čchi”, v Indii o “pránu”.
Vzhledem k tomu, že fyzická i emocionální bolest zůstávají zapsané v buňkách těla, působí celkově na organismus rušivě a brání dalším zdravým buňkám, aby v těle vzájemně společně spolupracovaly. Terapie dotykem je údajně schopna podpořit zdraví obnovením komunikace mezi buňkami. Na tom vlastně stojí celá teorie terapie dotykem. Je založena totiž na myšlence, že dobré zdraví vyžaduje vyvážený tok životní energie. A právě dotyk umí tuto energii vyrovnávat.
Benefity terapie dotykem
Terapie dotykem zmůže mnohé. Je například schopna úspěšně bojovat s úzkostmi, snižuje fyzickou i emocionální bolest a dokáže navodit dokonalou hlubokou relaxaci. Značně přínosná pak může být pro pacienty s demencí či Alzheimerovou chorobou. Zklidňuje je a vyvolává v nich pocit bezpečí. Pomáhá i pacientům s bronchitidou, u lupénky, spánkové apnoe, fibromyalgie, syndromu neklidných nohou, při chronických bolestech i u závislostí.
Terapie dotykem posiluje celkovou fyzickou a duševní pohodu, zmírňuje stavy smutku či depresí a podporuje hojení těla (po nemocech, úrazech či operacích). I tak je však nutné si uvědomit, že terapie dotykem je sice bezpečná a může být značně prospěná, neměla by však nikdy nahrazovat lékařské ošetření. Rovněž je dobré vědět, že terapie dotykem může být přínosnější, je-li kombinovaná s jinými terapiemi, jako je masáž nebo akupresura.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku