Párová terapie vám může zachránit vztah. Nebo jej posunout na vyšší úroveň
Procházíte se svým protějškem náročným životním obdobím? Ať už máte problém s komunikací, hádáte se nebo jste se odcizili intimně, může být párová terapie poměrně užitečným nástrojem, který vás může vrátit zpátky do hry. Párová terapie je schopna pomoci s lepším porozuměním, naučí vás efektivnější komunikaci a pomůže vám řešit konflikty konstruktivnějšími způsoby.
Podle výzkumů až tři čtvrtiny párů, které podstoupili párovou terapii, z ní následně profitují. A vysokému procentu párů pak párová terapie doslova zachránila vztah. Důležité je chtít a najít toho správného terapeuta.
Párová terapie u odborníka
Párová terapie je vlastně forma psychoterapie a zahrnuje léčení dvou lidí, kteří jsou ve vzájemném vztahu. Narozdíl od klasické psychoterapie, se párová terapie nezaměřuje na jednotlivce, ale na oba partnery současně. Vše je tedy o vztahu, nikoliv o jednotlivci. Výhodou tohoto druhu terapie je bezpochyby to, že poskytuje bezpečný prostor oběma partnerům, ale zároveň je přítomna i třetí strana, která má nadhled. Terapeuta pomáhá partnerům reflektovat a vidět, co se v jejich vztahu skutečně děje.
Aromaterapie - už jste ji vyzkoušeli?
I emocionální nevěra může být příčinou rozpadu vztahu
Japonská dotyková terapie shiatsu vám dodá novou životní sílu
Optimální terapeut
Existuje nespočet různých léčebných metod, které lze v párové terapii použít. I jednotlivé cíle těchto metod se mohou lišit v závislosti na preferencích páru nebo filozofii terapeuta. Někteří terapeuti se například snaží za každou cenu zachránit vztah, jiným jde zase spíše o tom, aby tito dva lidé pochopili, co je to situace přivedlo a jak je možné situaci řešit. Oni sami by se pak měli rozhodnout o tom, co by se mělo v jejich vztahu dál dít. A zda spolu zůstanou či nikoliv.
Druhy párové terapie
Každý terapeut má své vlastní metody a postupy, které aplikuje. Přesto, některé terapie mohou mít společné prvky. Jiný terapeut zase využívá zcela běžné a zavedené terapie. Opět je na vás, co je vám bližší. Mezi nejčastější metody patří:
- Kognitivně-behaviorální terapie: pomáhá párům identifikovat a změnit škodlivé vzorce myšlení a chování.
- Terapie zaměřená na emoce: má za cíl obnovit bezpečné emocionální a fyzické pouto v páru.
- Gottmanova metoda: terapeut se snaží zlepšit emocionální spojení páru a pomáhá budovat mezi dvojicí pevnější vztah. Terapie napomáhá i k lepšímu zvládání konfliktů.
- Imago terapie: pomáhá pochopit pocity vašeho partnera a více mu porozumět. Partneři se naučí navzájem se neobviňovat, soudit či negativně na sebe vzájemně nereagovat. Tato párová terapie je učí být k sobě více chápaví a ematičtí.
Párová terapie není jen pro problémové páry
Párová terapie rozhodně není jen pro páry, které procházejí nějakou krizí, jak by se mohlo zdát. Může být naopak velice prospěšná pro každý pár, který chce svůj vztah nějakým způsobem posunout. Zdravé dvojice mohou z párové terapie jen těžit. Těm, kteří mají skutečně problém, může párová terapie pomoci především se špatnými komunikačními návyky, neustálými hádkami, s emocionálním odpojením, problémy s důvěrou či s nejistotou ve vztahu. Řešit se dá i sex a intimita, rozdílné pohledy na výchovu, nerovné rozhodování nebo negativní vzorce z dětství. Navíc, i když se sezení obvykle zaměřují na pár jako celek, mohou terapeuti řešit i problémy duševního zdraví jednotlivce, pokud to jakkoliv ovlivňuje vztah.
Příspěvek na psychologa
Některé české zdravotní pojišťovny navíc mohou, v rámci programu péče o duševní zdraví, přispívat na sezení u psychologa. Je možné získat příspěvek až ve výši čtyř či pěti tisíc korun. Terapeut by vám měl během těchto sezení pomoci zlepšit vaše psychické rozpoložení, případně odstranit problém, nemoc či duševní poruchu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku