Baňková masáž neboli baňkování uvolní ztuhlé svaly a uleví od bolesti

img

Baňkování nepatří sice mezi nejoblíbenější masáže, zato je velice účinná při bolestech zad nebo zatuhlých svalech. Baňky najdou uplanění při anticelulitidní masáži a mohou pomáhat i při křečích nebo obtížích se skříplými nervy. Ostatně baňková terapie není v oblasti wellness žádnou novinkou.

Baňkování je známo už velice ldouho. Například v Číně jsou baňky oblíbené zhruba od roku 1000 před naším letopočtem. A některé záznamy ukazují, že baňkování může mít historii mnohem delší. Možná sahá až do roku 3000 před naším letopočtem. Ovšem i dnes má baňkování řadu zdravotních výhod, které často převažují nad technikami moderní medicíny.

Baňkování má spoustu výhod

Největší předností baňkování je rozhodně to, že patří mezi alternativní postupy, které nepředstavují žádné riziko nežádoucích vedlejších účinků, jako mají například klasické léky nebo operace. Navíc baňkování může urychlit dobu hojení bez použití dalších, ať už konvenčních nebo alternativních prostředků.

Čtěte také:

Bowenova tlaková masáž - pro život bez bolesti a trápení

Baňkovat může každý. Stačí vybrat správný typ baňky a poradit se s odborníky

Lunární kalendář: Masáže a cvičení podle postavení Měsíce!

Blahodárné účinky baňkování

V Číně je dodnes baňkování považováno za zvláštní léčebnou dovednost a často se předává z generace na generaci. Starověké texty uvádějí, že baňkování bylo původně používáno taoistickými lékařskými bylináři a bylo oblíbeným způsobem léčby nemocných členů královské rodiny. V průběhu let používali mnozí léčitelé baňkování k tomu, aby léčily různé nemoci, na které byly konvenční metody krátké. A to včetně tuberkulózy, nachlazení, bolestí zad, svalových křečí nebo skřípnutých nervů. Ostatně dodnes se baňkování používá i u pacientů s anémií, revmatem, artritidou a dokonce i u obtížích s početím či duševními chorobami.

Druhy baňkování

Baňkování se zaměřuje na měkkou tkáň aplikováním místního tlaku na bolestivé body a okolní oblasti. Jak se průtok krve v cévách a kapilárách zvyšuje, tkáně dostávají tolik potřebné živiny a kyslík. Klasické baňkování využívá teplo. Do baňky se přiloží oheň a ta se následně ihned přiloží na indikované místo. Tento druh baňkování má nejdelší historii v asijských zemích, jako je Čína, Japonsko nebo Korea.

Je mnoho druhů baněk určených pro terapii

Mokré neboli krvavé baňkování se pak využívá po staletí zase na Blízkém východě. K baňkování je dnes alternativně možné použít i plastové baňky, ze kterých se speciální pistolí odsaje vzduch a vytvoří se tak podtlak. A možností jsou i silikonové baňky. Ty jsou vhodné i pro automasáž, jelikož jejich použití je velice snadno a rychlé.

Baňkování není placebo efekt

Baňkování neboli baňková terapie neunikla ani hledáčku vědců, kteří tuto metodu podrobily nesčetným studiím. Ty byly v roce 2012 zhodnoceny dalšími experty, kteří došli k závěru, že baňkování má výhody podobné akupunktuře nebo bylinné terapii. A je vhodné pro zažívací, kožní, hormonální i zánětlivé obtíže. Všeobecně se uvádí, že baňkování může pomáhat mimo jiné i na infekce dýchacích cest, bolesti kloubů, na migrénu a tenzní bolesti hlavy, řeší vysoký krevní tlak, duševní poruchy, potravinové alergie i celulitidu nebo křečové žíly. 

Moderní baňkování

Baňkování dnes nabízí mnoho wellness studií nebo masážních salonů. A často je terapeuti kombinují i s dalšími metodami, nejčastěji s aromaterapií nebo akupunkturou. A krom výše uvedených blahodárných účinků na zdraví, je nutné zmínit i relaxační efekt baňkování. Terapie baňkami zklidňuje centrální nervový systém a pomáhá člověku vstoupit do uvolněnějšího stavu. Baňkování rovněž snižuje stresové reakce organismu a tudíž nabízí ochranu před úzkostí a depresí.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.