Baňkovat může každý. Stačí vybrat správný typ baňky a poradit se s odborníky
Dlouhé dny prosezené v práci a málo pohybu – to je kombinace, která vám příliš neprospívá a tělo vám to jistě dává najevo. Ztuhlý krk a bolavá záda jsou jen začátkem větších problémů. Jak se bránit? Kromě zlepšení životosprávy a přidání pohybu, můžete vyzkoušet také baňkování, které příjemně uvolní ztuhlé svaly a klouby. Můžete se do něj navíc pustit doma, základem je však správný výběr baněk.
Jak baňkování prospívá?
Jestli stále váháte, zda baňkování vyzkoušet, určitě vás přesvědčí dlouhý seznam příznivých účinků, které baňkování má. Přiložením baňky na lidské tělo a odsátím vzduchu vznikne podtlak, který kůži do hloubky prokrví, což má téměř zázračné následky. Kromě uvolnění ztuhlých svalů a kloubů baňkování zrychluje metabolismus v kůži a podporuje její regeneraci, zlepšuje lymfatický a krevní oběh, pozitivně ovlivňuje činnost vnitřních orgánů i nervového systému.
Baňkuje se v masérských salonech i doma
Baňkování je dnes běžně prováděnou procedurou v masérských salónech i u lékařů zabývajících se tradiční čínskou medicínou. Pokud vás některé bolesti nebo zdravotní problémy trápí dlouhodobě, vyplatí se pořídit si vlastní baňky a mít tak rychlou pomoc vždy k dispozici. Každá sada na baňkování obsahuje více baněk různých velikostí. Na trhu je k dostání hned několik druhů baněk. Ať už se jedná o silikonové baňky nebo baňky skleněné, pomůžeme se vám v nabídce zorientovat a vybrat tu pravou pro vás.
Typy baněk dle techniky vytváření podtlaku
Podtlak se vytváří dvěma způsoby – mechanicky nebo ohněm. U ohnivých baněk podtlak vzniká vypálením kyslíku ve skleněné baňce. Baňka se před přiložením zahřeje ohněm, při dotyku s kůží se vzduch začíná ochlazovat a vytváří se podtlak. U mechanických baněk vytváříme podtlak pomocí nějakého mechanického zařízení, nejčastěji s využitím zpětné pumpičky, pístu nebo gumového balónku.
Typy baněk dle použití
Baňky se liší i tím, k čemu je budete používat. Masážní baňky jsou vysloveně určené k masážím. Baňkou se pohybuje po částech těla, které chceme uvolnit. Postup pohybování baňkou je předem daný a provádí se jednou nebo dvěma baňkami. Terapeutické baňky přikládáme na určené místo a dále s nimi nepohybujeme. Na dané místo můžeme přiložit jednu, ale klidně i dvacet baněk. V tradiční čínské medicíny se využívá maximálně 12 baněk, západní maséři často dají i víc, což však člověka už může snadno vyčerpat. Terapeutické baňky se nejčastěji přikládají na akupunkturní body. K dostání jsou i baňky kombinované, které můžete použít jak k masážím, tak na terapii.
Jednotlivé typy baněk dle materiálu
Abyste vybrali tu pravou baňku, je nutné se zaměřit na konkrétní typy, které se liší především materiálem, ze kterého jsou vyrobené a vlastnostmi, kterých můžete při baňkování využít.
Skleněné baňky (ohňové)
Skleněná sada na baňkování je složená z baněk z varného skla, které vydrží vysokou teplotu i podtlak. Tloušťka skla se může lišit (přibližně od 1,8 mm do 5 mm). Máte-li strach z rozbití baňky, vybírejte raději silnější sklo, které navíc déle udrží teplo a baňka tím pádem rychleji uvolňuje svaly. Ohňové skleněné baňky se vyrábí pro masáže i terapie. Baňky se snadno čistí a dobře se s nimi manipuluje, můžete si vybrat z několika různých velikostí. Nevýhodou může být větší riziko rozbití baňky - při práci s ohněm je manipulace s baňkami výrazně obtížnější.
Skleněná sada na baňkování obsahuje více druhů baněk, přičemž větší baňky jsou příliš těžké pro některé druhy masáží. Skleněné baňky se obecně nedoporučují pro úplné začátečníky, protože při nevhodné manipulaci může dojít k popálení kůže nebo zranění sklem. Pokud ale projdete vhodným školením, nic nebrání, abyste se baňkovali skleněnými baňkami.
Skleněné baňky s balónkem
Mechanickou variantou odsávání u skleněných baněk bývá gumový balonek, připevněný na vrcholu baňky. Přisátí se provede stlačením balónku. Masáž i terapie s balónkem je snadná a příjemná, přednost ji mohou dát ti, kteří mají strach z případného popálení u klasické varianty skleněných baněk. Baňka s balonkem se snadno čistí a dobře se s ní manipuluje, možnou nevýhodou je eventuální zpuchření nebo ztvrdnutí balónku po určité době používání. Balónek omezuje i provádění některých typů masáží (v sedě nebo na boku), protože by se mohl převážit a zapříčinit rozbití baňky.
Silikonové baňky
Silikonové baňky jsou asi nejoblíbenějším typem baněk pro domácí použití. Snadno se s nimi manipuluje, podtlak zvládnou snadno vytvořit i úplní začátečníci. Silikonové baňky nejprve zmáčknete, přiložíte a pustíte, nic víc práce s nimi neobnáší. Velkou výhodou je jejich nerozbitnost a snadné použití. Mínusem ale je fakt, že s nimi nemůžete vytvořit příliš silný podtlak a na výběr máte jen jednu velikost. Sílu tlaku lze nicméně nahradit delší dobou aplikace baněk.
Gumové baňky
Vlastnosti mají téměř stejné jako silikonové baňky, jsou však určeny spíše pro terapii, při masážních pohybech mohou na kůži drhnout. Jejich nevýhodou oproti silikonovým baňkám je možnost zpuchření při nedostatečné péči o ně. Většinou také nebývají průhledné, takže neuvidíte velikost kopečku v baňce
Plastové baňky
Podtlak u plastových baněk se vytváří přiložením pumpičky a odsátím vzduchu. Výhodou je zejména možnost jednoduše regulovat tlak v baňkách odebráním pumpičky. Je s nimi snadná manipulace a jednoduše se čistí. Jsou odolnější proti rozbití než skleněné baňky. Plastová sada na baňkování může být někdy doplněna magnetkami, které zesilují účinek baňkování u silného baňkování.
Naučte se baňkování od odborníků
Baňkování je určeno pro každého, kdo má chuť se učit a zlepšit vlastní zdraví nebo zdraví svých blízkých. Aby vám baňkování přineslo rychle úlevu od zdravotních problémů, není od věci obrátit se na odborníky, s jejichž pomocí se vyhnete začátečnickým chybám. Najít zkušeného odborníka na baňkování může být náročné finančně i časově, proto určitě oceníte nabídku online kurzů baňkování. Obrátit se můžete na paní doktorku Uríkovou. Studovala západní medicínu, zároveň má bohaté zkušenosti také s tradiční čínskou medicínou. Ve svých instruktážních videích vás za pár hodin naučí základy baňkovací techniky a poradí, které baňky se budou nejlépe hodit pro řešení vašeho problému. Navíc získáte materiály, ke kterým se můžete vracet i později, a certifikát o absolvování kurzu.
Diskuse k článku