Nonverbální komunikace ve vztahu: Proč je tak důležitá?
Nonverbální komunikace je známá také jako mimoslovní nebo neverbální. Důležitá je v mnoha ohledech, ovšem v partnerství se bez ní neobejdete, pokud tedy chcete, aby mělo pevné základy. Obecně jsme zvyklí sdělovat své pocity více slovy, ovšem verbální vyjadřování tvoří jen zlomek z celkového vjemu protějšku.
Je to právě gestikulace, mimika nebo tón hlasu, co z větší míry předává informace druhému. Proto je nonverbální komunikace nedílnou součástí vztahu dvou milujících se lidí. Avšak celá řada jedinců na ní zapomíná a vlastně někdy předstírá, že nic takového neexistuje. Když ale výroky nejsou v souladu s gesty a postojem, nemohou mít tak intenzivní váhu.
Nonverbální komunikace ve vztahu obecně
Do nonverbální komunikace lze zařadit například to, zda svého milovaného nebo milovanou políbíte a obejmete. Její součástí jsou i výrazy v obličeji či poloha rukou a postoj během diskuse. Vědci zjistili již dávno, že lidé, kteří se skutečně milují, vlastně zrcadlí bezděčně své pohyby. Pokud jste toto zaregistrovali i ve vašem partnerském vztahu, můžete si být jistí tím, že jste na sebe napojení. Sečteno a podtrženo: pro budování pevného svazku je podstatné dávat si najevo svou náklonost. Podle odborníků se jedná o pozitivní projevy lásky.
Nonverbální komunikace ve vztahu: Jejím pochopením se můžete vyhnout hádkám
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč vlastně vznikají v partnerském vztahu hádky? Většinou je to z nesouladu názorů dvou lidí, někdy ale spor vyvolá skutečná banalita. Svou roli v tom údajně hraje i tón hlasu, který se řadí do nonverbální komunikace. Leckdy si to ani neuvědomíte a na protějšek udeříte. Jste hluční a dokonce křičíte, což zcela logicky vyvolá stejnou reakci u vašeho muže anebo ženy. Je jen málo lidí, kteří jsou schopní atak svého partnera ustát s klidem, díky kterému se vlastně situace záhy vyřeší. Když totiž není reakce, agresor většinou přestává útočit. Pochopení mimoslovního vyjadřování je tedy v tomto smyslu velmi přínosné. Hádky můžete eliminovat anebo dokonce vymýtit ze svého soužití.
Nonverbální komunikace ve vztahu: Jaké jsou negativní projevy lásky?
Zná to nejspíš každý. Negativní projevy lásky se v rámci nonverbální komunikace definují hrubým až nepříjemným tónem hlasu, skleslou mimikou, zamračeností, toporným držením těla a postojem, který značí – jsem připraven k útoku. Výraz „negativní projevy lásky“ zní vlastně velmi paradoxně, vždyť má vůbec toto chování a vyjadřování něco společného s nákloností k druhému? Když milujete, chcete přeci druhému vyjádřit své city hezkým způsobem. Ovšem i tyto projevy patří k dennodennímu „chlebu“ dvou lidí, kteří spolu žijí. Každý den totiž není, jak se říká posvícení a nálady se mohou střídat. Pokud chcete toto odstranit ze svého vztahu, pracujte na sobě. Přemýšlejte nad tím, jak se prezentujete a proč tomu tak je. Popudlivost a šíření zloby většinou značí nějaký vnitřní smutek, problém, nespokojenost či nevyrovnanost.
Nonverbální komunikace ve vztahu: Umíte projevit lásku i beze slov?
Láska rozhodně není o tom, abyste svému protějšku sdělovali několikrát za den, že jej milujete. Ono to může být ve výsledku dost kontraproduktivní. S výrazem „miluji tě“ tedy opatrně. Jeho přehnané používání může napovídat, že si svými city nejste tak jistí a potřebujete se v nich utvrzovat. Láska se dá vyjádřit i v rámci nonverbální komunikace. Ta má ostatně leckdy větší váhu než pouhá slova. Vezměte při procházce svého milovaného/milovanou za ruku, pohlaďte jej/ji po tváři, předejte polibek, usmějte se, pevně obejměte. A nemusíte u toho nic říkat. Vaše chování bude mluvit samo za sebe.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku