Emoční inteligence je klíčem k lepším vztahům na pracovišti i doma. Jaké je bodové skóre vaší emoční inteligence?
Pojem emoční inteligence je znám od 90. let minulého století. Přičemž na popularitě tento pojem nabral až po roce 1995, kdy na téma emoční inteligence vyšla první kniha. Emoční inteligence začala být brána jako nutná součást našeho života.
Velmi zjednodušeně řečeno je emoční inteligence schopnost zvládat emoce a umění vcítit se do emocí druhých. Je to i jakýsi talent rozeznat své vlastní emoce. Porozumět tomu, co nám říkají a uvědomit si, jak moje emoce ovlivňují lidi kolem. Emoční inteligence ale zahrnuje i vnímání ostatních. Pokud pochopíme, v jakém rozpoložení člověk vedle nás je, umožní nám to bavit se s ním efektivněji.
Co je to vlastně „emoční inteligence“?
Ne nadarmo proto mnoho zaměstnavatelů klade velký důraz na to, jak vysoké má adept o práci EQ – tedy emoční kvocient. Ten prostřednictvím čísel ukazuje, jak je člověk schopen zacházet s vlastními emocemi a také, jak moc je schopný spolupracovat s okolím. Lidé, kteří mají vysoké hodnoty emoční inteligence, jsou obvykle úspěšní v mnoha věcech, které dělají. Jsou to lidé, kteří se umí vcítit do ostatních a umí pracovat i se svými vlastními emocemi. Takoví lidé bývají obvykle kvalitními leadery.
Víte, jak zvládnout konflikt a nedusit v sobě negativní emoce?
Jak zvládat emoce? Řešení hledejte v ovládnutí vlastních myšlenek
Úplněk ruší spánek a posiluje emoce. A jaký je vliv úplňku na vás?
Pět znaků vyvinuté emoční inteligence
Americký psycholog Daniel Goleman, autor první knihy na téma emoční inteligence, hovoří o tom, že hodnota EQ je dokonce mnohem důležitější než hodnota IQ. A proč je přesvědčen, že emoční inteligence je důležitější?
- Sebevědomí – lidé, jejichž emoční inteligence je rozvinutá, si velmi dobře vše kolem sebe uvědomují. I sebe samotné. Lépe rozumí svým emocím. Nenechávají se ovládat svými city. Jsou sebevědomí, věří své intuici a nikdy nedovolí, aby se jejich emoce vymkly kontrole.
- Sebekontrola – je to vlastně skvěle vyvinutá schopnost ovládat své emoce. Člověk, jehož emoční inteligence je dobře vyvinutá, nikdy nevybouchne. Není impulzivní a nedělá zbrklá rozhodnutí. Nejprve si vše dobře promyslí.
- Produktivita – rozvinutá emoční inteligence je spojena i s dalšími nutnými dovednostmi. Takoví lidé milují výzvy, jsou velice efektivní, vše dělají s rozmyslem a jejich kroky – ať v soukromí nebo podnikání – jsou obvykle úspěšné.
- Empatie – jde vlastně o jeden z nejdůležitějších prvků emoční inteligence. Empatie je vlastně schopnost vcítit se do toho druhého. Rozumět jeho potřebám i názorům. Rozlousknout jeho emoce. Empatičtí jedinci jsou dobrými posluchači.
- Sociální dovednosti – osoby s vysokým stupněm emoční inteligence se rádi učí, vzdělávají, inspirují. Často mluví s ostatními lidmi, spolupracují. Jsou skvělými týmovými hráči. Spíše, než na svůj vlastní úspěch se zaměřují na úspěchy ostatních. Pomáhají lidem rozvíjet se. Umí řešit spory, jsou dobrými mediátory.
Emoční inteligence: Návod, jak ji rozvíjet a mít emoce pod kontrolou
Pokud máte pocit, že vám chybí více rozvinutá emoční inteligence, neklesejte na mysli. Začněte na sobě pracovat, začnete se rozvíjet a budete růst. Poradíme vám, jak nejlépe začít.
- Sledujte své reakce a emoce – jak komunikujete s ostatními? Máte tendence vybouchnout a nutit jim své názory, pokud nesouhlasí s tím, co říkáte? Zkuste se na chvíli zastavit a vžít se do svého „protivníka“. Zkuste být více otevřenější a zkuste přijmout jeho pohled na svět.
- Prozkoumejte své pracovní prostředí – chcete být úspěšní v práci, ale příliš se vám nedaří? Zapracujte na svém sebevědomí. A zaměřte se i na kolegy. Všímejte si jejich práci, pochvalte je, více s nimi komunikujte.
- Reakce ve stresových situacích – jakmile je člověk „zatlačen do kouta“, má tendence reagovat nepřiměřeně. Zklidnit se v takových chvílích není úplně jednoduché. Ale zkuste si místo zklidňování klást efektivní otázky: Stane se něco hrozného, pokud ten vlak opravdu nestihnu? Co nejhoršího se může stát, když uzávěrka proběhne až zítra? Jsme jen lidé a věci se mění, myslete na to. Nikdy nic není tak, jak si naplánujeme. Vždy ale existuje nějaká varianta řešení. Mějte své emoce v klidu, i když něco nefunguje tak, jak byste chtěli.
- Odpovědnost – pokud někomu ublížíte slovem, omluvte se. Rozhodně to není znamení slabosti. Právě naopak. Je to znamení vysoké emoční inteligence. Pokud se pokusíte napravit, co vám tak úplně nevyšlo, lidé to vždycky ocení.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku