Ach ty emoce! K čemu jsou vlastně dobré a jak si s nimi můžeme nejlépe poradit?
Emoce jsou každodenní součástí našeho života. A že se někdy umí pořádně střídat: radost, smutek, hněv, důvěra, strach… Říká se, že muži jsou emocionálně vyrovnanější, ale není to tak úplně pravda. I oni mají své emoce. Jen je nedávají tolik najevo a nenechávají se jimi příliš ovlivnit. Co to tedy vlastně jsou ty emoce? A jak moc mohou ovládat naše životy?
Zjednodušeně řečeno, jsou vlastně emoce jen jakési psychické procesy, které vyjadřují subjektivní vztah jedince k jeho vlastním projevům a rovněž i k okolním situacím a jevům. Jenže k čemu nám tedy takové emoce vlastně mohou být dobré a proč vše tolik prožíváme? Je to jednoduché. Evoluce. Právě emoce nám v minulosti pomohly přežít, nutily nás totiž reagovat. Díky strachu naši předkové utíkali, díky zamilování se množili. Tedy emoce jsou něčím, co je tu s námi odjakživa a jen tak nezmizí.
Emoce rozhodují i o úspěchu v životě
Dalo by se říci, že jsme na emoce a také vlastně i na zvládání emocí a emočně náročných situací různě talentovaní. Zhruba nějakých posledních třicet let můžeme potkávat termín: emoční inteligence. Ten je vlastně schopen ukázat nám to, jak jsme my sami schopni zvládat své emoce. A zároveň se zaměřuje také na to, jak se my sami umíme vcítit do emocí ostatních lidí. Podle emoční inteligence je možné poznat, jak se daný jedinec bude mezi ostatními pohybovat, jak si bude s lidmi rozumět. A rovněž je možné díky takzvanému EQ zjistit i to, jak bude člověk v životě úspěšný mezi ostatními.
Víte, jak zvládnout konflikt a nedusit v sobě negativní emoce?
Úplněk ruší spánek a posiluje emoce. A jaký je vliv úplňku na vás?
Emoční inteligence: vysoké IQ neznamená automaticky vysoké hodnoty emočního kvocientu
Naučte se své emoce ovládat
Emoce nám v životě mohou ubližovat i pomáhat. Je jen na nás, jak se s nimi naučíme pracovat, jak je budeme používat a využívat. Pokud byste se chtěli v této oblasti více orientovat, pak si můžete nakoupit knihy o tomto tématu, kterých je na pultech obchodů nespočet. Anebo si zajděte na nějaký kurz. Zde se můžete hravě naučit, jak se svými emocemi lépe pracovat, případně jak je využívat ve svůj prospěch. Zjistíte i to, jak můžete pomoci ve zvládání emocí druhých. A co dělat proto, aby vás emoce lidí kolem vás zbytečně neovlivňovaly. Základem pro to, abyste emoce pochopili, je umění vyznat se ve vlastní osobnosti. Pokud se dokonale neznáte, pak nejste ani schopni dokonale své emoce zvládat. Například ve stresu vždy jednáme tak, jak jsme naučení, jak máme zažité. A to nebývá to pravé ořechové. Kdybychom odstranili všechny staré modely a naučili se jednak bez toho, aniž bychom podléhali zbytečně emocím, lépe bychom náročné situace v životě zvládali. Je dobré mít zároveň i vypracovaný jakýsi “systém”, abychom věděli, jak nepodlehnout, jak se v danou chvíli zrelaxovat a zároveň i to, jak danou emoci prožít tak, aby nás neoslabila.
Přírodní prostředky, které pomohou zvládat emoce
Strach – evoluce velí, abychom na strach reagovali bojem nebo útěkem. Naštěstí ale existují i přírodní produkty, které nám mohou pomoci strach zvládnout lépe. A to především v případě, že nás strach trápí delší dobu. Pokud nás často přemáhá emoce strachu je rozhodně dobré užívat vitamín E, ať už stravou anebo prostřednictvím stravy (slunečnicový olej a semena, pšeničný olej, lískové ořechy, mandle, ovesné vločky, lněná semena). Z bylinek je pak dobré sáhnout po routě vonné, srdečníku, kozlíku nebo mátě. Jde o byliny, které umí rozpustit všechny strachy. Případně nám dají sílu s nimi bojovat.
Hněv – jsme-li hodně naštvaní, pak protiútokem bývá agrese. Hněv ale úzce souvisí se žlučníkem. Pokud se často hněváme, pak je přímo nutné zaměřit se na tento orgán. Z přírodních prostředků jsou vhodné máta peprná, řebříček lékařský, třezalka tečkovaná nebo čaj z mladých kopřiv.
Radost – odměnou za radost v životě je nám uvolnění a úsměv. Takové emoce je dobré podporovat. Radost a dobrou náladu podpoří například vonné esence v sauně. Pro posílení této emoce je vhodný tymián, meduňka, lípa, máta,heřmánek, bazalka, saturejka či dobromysl.
Smutek – následkem emoce smutku je pláč nebo dokonce i apatie. Zde jsou vhodné všechny bylinky určené pro léčbu melancholických či depresivních stavů. Zejména pak třezalka, meduňka, chmel, kozlík, srdečník, ženšen, pupečník, klanopraška a levandule.
Důvěra – krásná emoce, která si zaslouží rovněž velkou podporu. Důvěru dokáže posílit třezalka tečkovaná, šišák bajkalský, kozlík lékařský i mučenka. Z vybrané bylinky si připravte čaj, nejlépe s medem a ideálně večer.
Znechucení – pokud se projeví tato emoce, pak je nejlepším řešením únik. Zároveň nám může pomoci zklidnit se a odstranit tyto negativní emoce rozchodnice růžová, ženšen, housenice čínská, klanopraška čínská, reishi nebo guarana.
Očekávání – jsme tak napjatí, že se mohou objevit další emoce. Například strach, jak všechno dopadne. Zde mohou pomoci tedy především byliny na stavy nervozity či nejistoty. Vhodná se zejména guarana, zelený čaj, gotu kola, acai berry, ženšen, dobromysl nebo levandule.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku