Skrytá agrese neboli nebezpečí pasivně agresivního chování
Agrese by se dala definovat jako extrémní emoční projev, typicky se projevující křikem či fyzickým napadáním sebe samého nebo jiných osob. Tohle chování je zjevné a předává informaci o tom, že se daný člověk buď hněvá, nebo může být také pod vlivem omamných látek. Problematická je však skrytá agrese neboli pasivně agresivní chování. Jak ho poznat?
Skrytá agrese u lidí není vidět. A má to prostý důvod. Oni totiž nečelí naskýtající se extrémní situaci, ale unikají před ní. Své skutečné emoce nejčastěji potlačují. Ovšem to vše může vyústit v jakousi kumulaci zlosti, která dotyčnému rozhodně nepřidává na zdraví.
Skrytá agrese hrozí nebezpečím extrémního výbuchu zlosti
Typickým příkladem projevů skryté agrese je to, když se daný člověk nepostaví proti tomu, kdo mu ublížil. Raději odchází ze situace a zosnuje plány, jak se pomstít „po svém“. V takovém plánování je již možné spatřovat pasivně agresivní chování. Kromě jiného skrytý agresor své pravé emoce dusí v sobě a jako ventil používá pomluvy na účet toho, kdo ranil jeho city. Chce mu zkrátka znepříjemnit život, zdiskreditovat jej. Z těchto počinů pak vzniká stupňující se nenávist, zloba a je jen krůček od toho, kdy pasivně agresivnímu člověku „rupnou nervy“ definitivně. V konečném důsledku tedy může i fyzicky ublížit.
Skrytá agrese v každodenním bytí
Ač se vám může zdát, že skrytá agrese je něčím výjimečným, není tomu tak. Ve společnosti se vyskytuje poměrně často a leckdy ji ani nepoznáme. Pasivně agresivní chování se objevuje v podstatě v každodenním lidském bytí, zejména pak v médiích a na sociálních sítích. Co do něj lze zahrnout?
-
negativistické smýšlení a názory (berou lidem naději a radost z života)
-
neochota spolupracovat s ostatními
-
patologické lhaní
-
sarkasmus
-
výčitky
-
záměrné neplnění slibů
-
přetvářka
-
pomluvy druhých
Skrytá agrese a narcismus
Skrytá agrese je typická vyhýbáním se všem přímým/osobním konfrontacím. Nejvíce k ní inklinují lidé narcističtí. Ty lze popsat jako velké egocentriky s minimální empatií a pochopením. Zaměstnávají se pouze sami sebou a ostatní je buď nezajímají nebo jsou pro ně „něčím podřadným“. Od narcisty se prakticky nikdy nedočkáte pozitivní zpětné vazby, tedy v momentu, kdy takového člověka skutečně poznáte. Na počátku kontaktu totiž umí být tito do sebe zahledění lidé velmi okouzlující. Jejich pasivně agresivní chování je velmi zjevné a projevuje se ponižováním, znevažováním či pohrdáním okolí.
Skrytá agrese nepřináší nic dobrého. Vystrnaďte ji ze svého života
Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo lže, pomlouvá, má neustále sarkastické poznámky, vzdoruje, evidentně se přetvařuje nebo se sobecky zajímá jen o sebe, odejděte od něj na hony daleko a nevracejte se. Skrytá agrese je problematická a její stupňující se intenzita dokonce velmi nebezpečná zejména v partnerských vztazích. Může protějšek zbavit veškerého sebevědomí a hrdosti. Pasivně agresivní chování je konec konců nepřípustné i v přátelství a v rodině. Lidé, kteří mu propadli (někdy možná i nevědomky), ničí kolem sebe vše krásné a dobré.
Z toho všeho plyne jedna podstatná věc: nikdy v sobě nepotlačujte emoce, ať jsou jakékoliv. Čelte všem problémům s hlavou vztyčenou a řešte je, otevřeně a nahlas. Jedině tak nebude mít u vás skrytá agrese šanci.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku