Barborky: Zapomenutá tradice živých květů u štědrovečerního stolu
Dnes je 4. prosince a svátek má Barborka. Je to den, kdy bychom podle jedné z českých vánočních tradic měli vyrazit ven a přinést si domů větvičku třešně. Pohrdnout samozřejmě nemusíte ani jiným časně kvetoucím stromem či keřem, například jabloní, zlaticí, šeříkem, broskvoní či trnkou. Trochu zeleně zase dodá větvička břízy nebo vrby. A proč to všechno? Kromě nádherné živé květeny na slavnostním štědrovečerním stole ještě podle tradice svému domu a rodině zajistíte štěstí a spokojenost. Vpusťte tedy Barborky do svého obydlí.
Barborky: Kořeny v pohanství
V současném moderním světě řada lidí na větvičky skutečně vyrazí, neboť se nechají zlákat právě příjemným oživením své domácnosti a přinesení trocha života v čase zimy. Nicméně Barborky mají dlouhou tradici. Zatímco křesťané tento svátek „naroubovali“ na své tradice a v jejich pojetí rozkvetlá něžná kvítka symbolizují čistotu Panny Marie a příchod Krista, v tradičním pohanském pojetí se jedná o přinesení prvních poslů světla (jara) do temnoty (období zimy před Slunovratem). Barborky tradičně rozkvétaly právě na Slunovrat, kde symbolizovaly vítězství života nad smrtí.
Barborky jako předchůdce Mikuláše
Podle tradice reprezentovaly Barborky ženy převlečené do bílého roucha, měly pomoučené obličeje a přes hlavu závoje. Alternativou byly rozpuštěné vlasy s věnečkem. Reprezentovaly ženské duchy (předky). Ty ženy obcházely jednotlivé domácnosti, kde hodné děti odměnily drobnou sladkostí (jablíčko, rozinky, cukroví, perník…) či dárkem a ty zlobivé šlehaly metlou a strašily je „mulisi, mulisi“. S trochou fantazie v tom najdete doporučení k modlitbám. Barborky na svou výpravu šly již 3. prosince, tedy v předvečer svého svátku.
Svatá Barbora a křesťanská tradice
Ke jménu Barbora se váže ještě jedna pověst datovaná do 3. století našeho letopočtu (jiné zdroje uvádí i století sedmé). V tomto čase se jedna dívka jménem Barbora rozhodla svůj život zasvětit křesťanské víře. Otec, který ji vychovával pochopitelně nesouhlasil, měl jiné plány. Dívka sice utekla, ale otec ji dostihl a nechal ji odsoudit k smrti. Tam ona hrdě kráčela s větvičkou třešně, a ta zázračně uprostřed zimy vykvetla. Jiná verze konce příběhu uvádí, že ji hlavu sťal přímo otec, kterého hned po tomto činu zabil blesk. Svatá Barbora je v křesťanství považována za ochránkyni před náhlou smrtí, dále horníků, pokrývačů, zedníků, stavebních dělníků, kovářů, kameníků, hrobníků, hasičů, střelců a umírajících.
Barborky a věštění
Speciální disciplínou týkající se vánoční tradice Barborky je věštění. Jako mnoho dalších pohanských zvyků, i tento ve své podstatě zjišťoval, jaký rok nás čeká. Postupně se však lidová moudrost vytrácela a zanechala za sebou několik hlavních témat, která se točila okolo přežití.
- Větvička zlatice údajně prozrazovala, jaký rok nás čeká po finanční stránce. Pokud jako první vyrašil zelený list, pak bude rok hubenější a my se budeme muset ohánět, abychom si svůj životní standard udrželi. Jestliže byl prvním zlatý kvítek, pak se můžete těšit na rok hojnosti. Nejhorší variantou je, pokud větvička uschne. V tom případě vás bude čekat velmi hubený rok.
- Třešňová větvička zase byla příslibem pro dívky, že a případně za koho se vdají. Jestliže si děvče na vdávání s prvními slunečními paprsky utrhlo větvičku, která na Slunovrat/Štědrý den (záleží na období) vykvetla, pak se do roka a do dne vdala. Někdy děvčata utrhly větvičky dvě a opatřily je jmény chlapců. Ta, co vykvetla první ukazovala na toho „pravého“.
Barborky: Jak jim pomoci vykvést?
Ačkoli se to na první pohled zdá jednoduché – prostě dát větvičku do vody a do tepla, vězte, že je to s vykvetením trošku alchymie. Ostatně, ani štěstí nechodí „jen tak“, je třeba podniknout nějaké kroky, aby mohlo vůbec vstoupit. Jak tedy zajistit, aby dnes utržená Barborka vykvetla právě na Štědrý den?
- Je třeba vybrat větvičky s květními pupeny. Pro rychlou orientaci – jsou buclatější a mají rády společnost dalšího pupenu.
- Větvičky uřízněte ostrým nožem anebo zahradními nůžkami tak, abyste stromu neublížili. Vaše štěstí přeci neznamená neštěstí někoho jiného!
- V ideálním případě zvolte jižní stranu keře.
- Uřízněte větvičky delší (celkem dlouhé cca 60 cm), neboť jejich délku ještě budete několikrát upravovat.
- Uříznuté větve nechte ještě pár hodin v chladnější místnosti a teprve pak je celé ponořte do vlažné vody.
- Odlomte z části, která bude pod vodou pupeny (jinak mohou začít zahnívat).
- Větvičky dejte do nádoby s vodou, kam můžete přisypat výživu pro řezané květiny. Vodu pravidelně dolívejte, případně měňte a nezapomeňte vymývat i vázu.
- Pozor na zaschnutí pupenů. Čas od času můžete celou větvičku znovu ponořit do vody anebo ji pravidelně rosit.
- Konce pravidelně zešikma zastřihávejte, aby byla rostlina schopna přijímat vodu.
- Před Štědrým dnem seřízněte do požadované délky.
Tip: Pokud chcete kvetení podpořit, dejte vedle větviček zralá jablka. Ty totiž uvolňují látky, které kvetení urychlují.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku
RE : Barborky: Zapomenutá tradice živých květů u štědrovečerního stolu