Kopřiva pro zdraví i k jídlu. Teď je nejlepší čas vyrazit na sběr
Kopřiva patří mezi nejlepší rostliny, které umí skvěle pročistit tělo. Což se především na jaře hodí. Ač je všeobecně považována za plevel a zahrádkáři s ní po celou sezonu bojují, léčebnými účinky se jí málokterá jiná bylina vyrovná.
Kopřiva byla už odpradávna využívána jako první pomoc při hadím uštknutí. Dnes je už i odbornými studiemi potvrzeno, že tato bylina pomáhá při léčbě ekzému a senné rýmy. Díky tomu, že vyplavuje z těla kyselinu močovou, dokonce tiší bolesti během záchvatů dny. A navíc je to přírodní antihistaminikum. Tedy zabírá proti alergiím všeho druhu.
Kopřiva se sbírá nejlépe v květnu
Najít kopřivu není žádný problém, roste prakticky všude. Nejčastěji ji najdeme na loukách, pasekách a na okrajích silnic. Kopřiva má ráda více vláhy, dobře tedy prospívá podél potoků, v lužních lesích, na mezích, rumištích, v křovinách, příkopech i na zahradách. Pokud se rozhodneme pro sběr kopřivy, pak je nutné dodržet několik pravidel. Rozhodně ji sbírejte mimo dosah automobilové dopravy a velkých výrobních podniků. Vyhněte se sběru byliny ve městě. Je třeba dávat také pozor na místa, kde je nadměrný výskyt kopřiv. To totiž vypovídá o tom, že půda pod nimi je plná dusičnanů. Listy a nať je nejlepší sbírat do konce května. Nejvhodnější pro sběr jsou mladé rostliny, asi do výšky 30 cm. Můžeme také sežínat i vrchní část starších porostů – ty by ale neměly být delší než 50 centimetrů.
Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie
Africká kopřiva: Doplněk sportovní stravy i pomocník v hubnutí
Kopřiva: Správné sušení byliny
Ideálně venku ve stínu na prodyšném platu, například na síťovině. Případně v troubě nebo v sušičce, ovšem je nutné si pamatovat, že teplota v takovém případě nesmí přesáhnout 50 °C. Dobře usušenou kopřivu poznáte podle toho, že je tmavě zelená, nesmí být černá. Usušenou bylinu pak skladujeme nejlépe v hermeticky uzavíratelných sklenicích, do roka je nutné ji spotřebovat.
Kopřiva vyčistí krev v těle
Říká se, že bychom si alespoň jednou do roka měli důkladně pročistit tělo, a to včetně obměny krve. Právě toto umí výhradně kopřiva. Je ale nutné dodržovat po dobu alespoň šesti týdnů detoxikační režim a pít kopřivový čaj. Jestli máte problém s chutí kopřivy, pak je možné umixovat si kopřivový elixír. Dvouhrst kopřivy umixujeme s trochou vody a několikrát denně popíjíme po doušcích. Tento druh kúry je však méně účinný oproti tomu, kdy vypijeme ve formě čaje 2-3 litry kopřivového nápoje za den. Během kúry bude naše tělo pročištěno jak od starých usazenin, tak i od nadbytečných solí, které nás zatěžují.
Kopřiva a její léčivé účinky
Kopřiva umí vylepšit zdravotní stav nebo dokonce i léčit revmatismus, ekzém či jiná kožní onemocnění. Upravuje pravidelnost menstruace, povzbuzuje krevní oběh, podporuje růst vlasů a v neposlední řadě povzbuzuje tvorbu mateřského mléka, což je u žen v období kojení pochopitelně žádoucí. Jestliže jste začali trpět nějakou formou alergie, pak je pro vás určitě vhodné projít si takzvanou kopřivovou očistou. Rostlina totiž obsahuje látky potlačující vznik histaminu, který při alergii tělo produkuje jako reakci na pyly. Při pravidelném pojídání kopřiv se také omezuje krvácení z nosu, protože kopřiva má tzv. adstringentní účinek.
Kopřiva – recept: Kopřivová polévka
Přísady:
- 1 l zeleninového vývaru
- dvouhrst pokrájené a spařené kopřivy
- jednu menší nakrájenou brokolici
- na malé kousky nakrájenou mrkev
- hrst nudlí
- pepř
- smetana ke šlehání
Příprava:
Do vývaru dáme brokolici a mrkev. Vaříme asi deset minut. Čtyři minuty před koncem vaření přidáme kopřivu, nudle a špetku pepře. Pro jemnější chuť přidáme ke konci vaření jedno balení smetany ke šlehání.
Kopřiva – recept: Kopřivová omáčka
Přísady:
- větší hrnec kopřiv (bez hrubých stvolů)
- 250 ml smetany na vaření
- 3 stroužky česneku
- sůl
- 1–2 lžíce hladké mouky
Příprava:
Kopřivy omyjeme, spaříme a asi minutu povaříme. Z vody je vybereme, dáme do mixéru a rozmixujeme se smetanou, moukou a rozmačkaným česnekem. Osolíme a ještě chvíli povaříme.
Kopřiva – recept: Maggi koření
Smícháme ⅔ libečku a ⅓ kopřivy. Nadrobno nasekáme a napěchujeme do sklenice. Zasypeme třemi lžícemi soli. Protřepeme a znovu upěchujeme. Povrch zalijeme jednou lžící olivového oleje. Uchováváme v lednici.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku