Plevel na zahradě: Zbavte se ho jednou provždy.
Plevel na zahradě je nepřítelem kdejakého zahradníka. Tyto rostliny je nutné v okolí pěstovaných plodin pravidelně odstraňovat, a tak tato činnost nepatří zrovna mezi ty oblíbené. Přesto však v některých případech může plevel na zahradě působit vůči ostatním rostlinám příznivým způsobem. Příkladem je například kopřiva.
Bršlice kozí noha není plevel! Objevte její sílu
Pampeliškový med, pampeliškový sirup a pampeliškové víno. Tři recepty, které rozhodně vyzkoušejte
Na českých zahrádkách je možné zpozorovat téměř 200 různých plevelů. Pouze zlomek z nich se dá považovat za ohrožené druhy. Plevel na zahradě je v mnoha případech velice houževnatý a někdy se dá jeho odstraňování přirovnat k boji s větrnými mlýny.
Plevel na zahradě a jeho druhy
Plevel na zahradě je problém, s kterým však lze zatočit. S jakými druhy se tedy můžete nejčastěji potkat a jak se jich zbavit?
- Ostružiník srstnatý: tento plevel na zahradě dělá paseku hlavně proto, že jeho plazivé výhonky jsou rychle rostoucí a velice urputné. Někdy je možné u ostružiníku spatřit i malé jedlé plody. Vyskytuje se nejčastěji na zahradách, o které se nikdo příliš nestará, nebo například kolem oplocení obydlí. Někteří zahrádkáři ho mají ale dokonce v lásce a používají jej sušený na čaj. A jak se zbavit ostružiníku srstnatého? Je nutné jej odstranit zodpovědně i s kořeny. Většinou je potřeba ostružiník rýčem vyrýpnout, protože koření velice hluboko. Pokud byste snad zapomněli i malý kousek kořenů, je schopný se opět rozrůst.
- Pýr plazivý: máte snad jako plevel na zahradě pýr plazivý? Je to rostlina na zahrádkách velice rozšířená a rychle se rozmnožuje. Může přerůstat i přes okrasné květiny, kterým nesvědčí. Nedoporučuje se jeho chemické odstranění, jelikož byste mohli zahubit i rostliny, které jsou na vaší zahrádce žádoucí. Pýr lze velice dobře odstranit pomocí rukavic, nemá totiž tak hluboké kořeny. Je možné ale použít samozřejmě i rýč, který práci s odstraňováním ulehčí. Opět je nutné velice důkladně kořeny likvidovat, abyste se s ním nepotýkali za pár týdnů znovu.
- Smetánka lékařská: lidově se jí také říká pampeliška. Tento plevel na zahradě má i hodně příznivců, jelikož se jeho květ dá skvěle využít k přípravě pampeliškového medu. Dokonce i mladé listy smetánky lékařské je možné konzumovat v různých druzích salátů. Pampelišky jsou velmi vytrvalé, rychle se rozrůstající a pakliže byste se chtěli této rostliny navždy zbavit, je nutné opět odstraňovat důkladně i s kořeny, neboť by se znovu jala růst. V některých případech lze na tento plevel na zahradě použít i speciální herbicidy.
- Turan roční: tato rostlina klame vzhledem. Její vábivé květiny připomínající sedmikrásky a kopretiny mohou vaši zahradu na první pohled zkrášlit, ve skutečnosti je to ale velice neodbytný a intenzivně se rozmnožující plevel na zahradě. Ideální je turan roční likvidovat v momentu, kdy ještě nekvete. Jednoduše jej vykopete i s kořeny motykou. Pokud byste ho chtěli pěstovat jako okrasnou květinu, pak je důležité zabránit jeho vysemenění a v plném květu, či po odkvetení ho musíte odstřihnout.
Plevel na zahradě a jeho využitelné druhy
Je jasné, že většina plevelu je pro zdravý a bujný růst ostatních rostlin nepříznivá. Existují však druhy, které jsou pro ostatní zeleň příznivé, a dokonce pro člověka i blahodárné po zdravotní stránce. Jaký plevel na zahradě lze tedy i dobře zužitkovat? Jedním z těchto druhů je například podběl lékařský. Jeho růst lze zaznamenat nejen na některých zahrádkách, ale i na polích, nebo u vody. Ke svému růstu totiž potřebuje dostatek vláhy. Tato rostlinka má krásný žlutý květ a příjemně voní. Podběl není jen nechtěný plevel, ale i léčivá bylina, kterou lze použít sušenou na čaje proti kašli. Dalším velice rozšířeným druhem plevele v našich končinách je kopřiva dvoudomá. Tato rostlina má velmi invazivní růst a je často náročné se jí zcela zbavit, je ale taktéž léčivá a u lidí tak z větší části i oblíbená. Z kopřivy lze uvařit chutný špenát, nebo je možné ji použít sušenou na čaj. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek. Rovněž v kosmetickém průmyslu je kopřiva dvoudomá favorit. Vyrábí se z ní například šampony na vlasy.
Plevel na zahradě lze odstraňovat zcela bez chemických látek
Nakoupili jste na plevel na zahradě mnoho různých herbicidů? Tato chemická metoda určená k jeho hubení může ale škodit i ostatním květinám, které na zahrádce pěstujete. Jednou z nejšetrnějších variant je například hubení plevele pomocí horké vody. Její vysoká teplota účinně zatočí s kořeny i semeny. Dopad na okolní přírodu je při této metodě velice minimální. Používá se voda o teplotě do 98 stupňů Celsia. Pakliže byste se pro tuto variantu rozhodli, je dobré kontaktovat firmy, které se na hubení plevele horkou vodou soustřeďují.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku