Vypěstujte si jedlý trávník se spoustou bylinek
Jedlý trávník je nejen funkční, ale i velmi chutná záležitost. Konečně začíná vycházet z módy jednolitý posekaný trávník bez kousku bylinek či plevele. Tahle móda byla dobrá jen pro majitele zahrad, kterým se takový trávník líbil. Avšak drobný hmyz trpěl. A začal vymírat. Naštěstí se vrací móda zarostlých zahrad i trávníků plných bylin a drobného kvítí. Poradíme vám, jak si takový pěkný jedlý trávník můžete opatřit i na své vlastní zahradě.
Jedlý trávník hezky vypadá i chutná
Bylinný jedlý trávník má sloužit jako zdroj léčivých rostlin i zeleniny. Krom toho je rájem i pro veškerý hmyz, který pomalu vymírá. Což je pro lidstvo špatně. Zachránit to však může každý z nás. A co víc – péče o takový trávník je mnohem méně náročná, než o zelenou placku bez kousku barevného planého květu.
Bylinky a jedlý trávník
Pampelišky nebo sedmikrásky chutnají v jarním salátu skvěle. Můžete je přidat i do pomazánek nebo polévky. A jedlý trávník vám je dopřeje každý den čerstvé. Skvěle chutnají i jitrocelové listy, popenec nebo hluchavky. Navíc jde o bylinky, které si zjara hravě poradí i s virózami, pokud si na nás zasednou. A utrhnout si lék na kašel na vlastním trávníku je rozhodně příjemnější, než stát frontu v lékárně na chemický preparát neurčité kvality.
Jedlý trávník bez chemie
Abyste však mohli bylinky na svém trávníku sbírat, je nutné nechat všechno tak jak je. Přehnaně nepečovat a nesnažit se. Jedlý trávník nic takového nepotřebuje. A v žádném případě nepoužívejte chemické prostředky. Stejně tak neaplikujte ani postřiky proti plevelům, konec konců většinu bylinek řadíme mezi dvouděložné rostliny, které jsou v intenzivním trávníku považovány za nezvané hosty. Postřiky likvidují druhovou pestrost, takže bychom si vlastně i bylinky tímto způsobem sami ničili. A to by jedlý trávník pak zcela ztratil smysl. Stejně tak se léčivé rostliny příliš nepřátelí s hnojivy, druhově bohaté trávníky vznikají na chudších půdách, naopak dostatek nebo přebytek živin některé druhy nesnesou a z porostu mizí.
Rostliny navíc ve svých pletivech tyto syntetické látky ukládají, a pokud si na nich pochutnáme, skončí nakonec i v našem těle, a to bychom samozřejmě neměli chtít. Pokud bude třeba jedlý trávník posekat, pak je dobré vrátit se ke staré dobré kose nebo k srpu. Jestliže se vám do toho nechce, pak používejte elektrickou sekačku, nikoliv benzínovou.
Do čaje i na talíř: Jedlý trávník zahřeje na duši
V jedlém trávníku nebo v květnaté louce se najde opravdu pestrá paleta různých jedlých a konečně i léčivých rostlin. Prakticky v žádném trávníku nechybí jitrocel, kontryhel, popenec, sedmikráska nebo na živiny náročnější pampeliška. Jedlý trávník obsahuje téměř všechny. Každá rostlina se vyznačuje zcela jinými vlastnostmi, a proto se tedy hodí i pro jiný účel. Z některých lze vyrobit účinné tinktury, bylinné čaje, jiné zase poslouží do polévek, zeleninových salátů nebo pomazánek. Díky léčivým vlastnostem se také některé druhy rostlin a bylin perfektně hodí do produktů přírodní kosmetiky.
Bylinky pro jedlý trávník
Některé rostliny se vám sami na zahradě rozšíří, jiné si můžete zasadit. O žádnou z nich nemusíte příliš pečovat. Všechny rostliny si poradí samy. Mezi populární a velmi chutné patří například hluchavka (bílá či nachová), jitrocel (větší i kopinatý), kontryhel obecný, mateřídouška úzkolistá, pampeliška lékařská, popenec břečťanovitý, řebříček obecný, řepík lékařský, sedmikráska obecná či třezalka tečkovaná.
Diskuse k článku
Monika Poledníková
Ellen
Monika Poledníková
Ellen