Maralí kořen: Bylina, po které vám porostou svaly a omládnete

Maralí kořen: Bylina, po které vám porostou svaly a omládnete

Maralí kořen je v v léčitelství využíván už po tisíce let. Připravují se z něj tinktury, elixíry, čaje i doplňky stravy. Je to bylinný lék, který je oblíbený v mnoha tradičních medicínách. Prospěšné jsou především obsažené antioxidanty a rostlinné steroidy. Maralí kořen údajně zvyšuje sportovní výkon, pomáhá budovat svalovou hmotu, léčí nejrůznější nemoci, odhání únavu a oddaluje stárnutí organismu.

Původní domovinou maralího kořene je východní Evropa a Rusko. Dnes je však jeho pěstování rozšířeno na mnoho dalších místech. Vyrábí se z něj doplněk stravy a je označován jako adaptogen. Kořen se sklízí na podzim, krájí se na malé kousky a suší se. Do doplňků stravy se pak pouze rozemele. Sušený kořen má tmavě hnědou barvu, jemnou vůni a sladkou pryskyřičnou chuť. Zajímavostí je jistě také to, že maralí kořen je pojmenován po jelenu maralovi, který se jím živí.

Maralí kořen jako doplněk stravy

Maralí kořen je bohatý na pryskyřice, třísloviny, obsahuje i trochu silice, vitamín C a inulin. V lidovém léčitelství se využívá zejména ke stimulaci imunitního systému, likvidaci volných radikálů, zvýšení syntézy bílkovin v těle a ke zlepšení fyzické a psychické odonolnosti. Rovněž napomáhá regeneraci organismu po těžkých onemocněních a při intenzivní zátěži a aktivním sportu. Maralí kořen působí také jako afrodiziakum. Zvyšuje sexuální aktivitu u mužů a zlepšuje kvalitu spermií. Odpradávna se maralí kořen používá také jako tonikum při celkové únavě a pomáhá člověku postavit se na nohy po nemoci.

Čtěte také:

Sportujete? Doplňky stravy pro sportovce vám můžou ochránit zdraví

Může mít vegan stejné svaly jako jedlík masa? Zjistěte, kde je pravda!

Znáte proteinové doplňky a jejich účinky?

Maralí kořen jako adaptogen

Pojem adaptogen vytvořil v roce 1947 ruský vědec Nikolaj Lazarev. Adaptogeny jsou netoxické rostliny se schopností bojovat se škodlivými účinky stresu. Ať už chemického, biologického nebo fyziologického. Zvyšují odolnost organismu a poradí si se zraněním, úzkostmi nebo únavou. Rovněž zlepšují schopnost odolávat nejrůznějším podmínkám a přizpůsobit se jim.

Maralí kořen je vhodné užívat pouze krátkodobě

Maralí kořen má údajně adaptogenní vlastnosti podobné kořenu ženšenu. Má tedy i obdobné působení. Doplňuje energetické zásoby, zvyšuje libido, bystří koncetraci, podporuje růst svalové hmoty, snižuje tělesný tuk, zlepšuje náladu a stimuluje imunitní systém.

Zdravotní benetify maralího kořene

Uvádí se, že je vhodné maralí kořen užívat při chřipce a nachlazení, u depresí, diabetu a únavě. Může pomáhat při erektilní dysfunkci, zlepšuje stav u metabolického syndromu a je údajně schopen předcházet vzniku nádorových onemocnění. Studie z roku 2013 rovněž uvádí, že maralí kořen může zlepšovat glukózovou intoleranci, je tedy schopen eliminovat výkyvy krevního cukru. Diabetikům by tak údajně mohl pomoci dosáhnout lepší kontrolu nad onemocněním.

Maralí kořen ve sportu

Bylina má výraznou anabolickou aktivitu. To znamená, že napomáhá růstu svalové hmoty. Tím se liší od ostatních adaptogenů. Tato vlastnost maralího kořene tak přijde vhod nejen sportovcům, ale také lidem, kteří fyzicky těžce pracují.

Nežádoucí účinky maralího kořene

Budete-li maralí kořen užívat krátkodobě a přesně podle doporučení výrobce daného doplňku stravy, nemáte se čeho obávat. Rozhodně však maralí kořen není určen k dlouhodobému užívání, kvůli jeho potencionálnímu vlivu na hormony. Opatrní by měli být i lidé, kteří užívají léky na ředění krve. V takovém případě byste rozhodně měli případné užívání maralího kořene prodiskutovat se svým ošetřujícím lékařem. Bez jeho svolení, maralí kořen neužívejte. A opatrné by měly být i nastávající či kojící maminky, stejně tak není maralí kořen vhodný ani pro děti.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.