Přírodní doplňky stravy z exotických bylin - podpořte své zdraví dary přírody
Stejně jako u potravin ze supermarketu je důležité sledovat i u doplňků stravy jejich obsah. Bylinky jsou skvělý přírodní zdroj a abyste z nich získali vše potřebné, je podstatné, jak se pěstitel i výrobce k rostlinám chovají. Jako ve všem existují i mezi producenty přírodních doplňků stravy velké rozdíly. Vezměme si například takovou guaranu – na trhu najdete výrobky čistě přírodní obsahující jen a pouze guaranu, ale také různé směsi s minimem guarany a přidaným kofeinem. Účinky takového výrobku pak mohou být naprosto odlišné, než očekáváte.
V sílu působení bylinek na naše zdraví věřily mnohé generace před námi. Po částečném odklonu od přírody k chemii se nyní lidé opět k přírodě vracejí. Podívejme se, jak si vybrat vhodné přírodní doplňky stravy a které bylinky použít pro jaké účely.
Guarana na povzbuzení i proti průjmu
Guaranu již po staletí využívají domorodci v Jižní Americe. Díky vysokému obsahu tříslovin používají původní brazilskou guaranu například proti průjmu. Obsahuje také cenné antioxidanty, vitamíny nebo rostlinné oleje. Nejznámější je ale pro své povzbuzující účinky, které způsobuje mimo jiné guaranin, obdoba kofeinu. Kdo pije kávu ví, že její povzbuzující účinek je krátkodobý, sice rychlý ale po odeznění účinku kofeinu nastává útlum. Účinek guarany je čtyřnásobně vyšší než u kávy, ale vstřebávání je pomalejší, a proto působí dlouhodoběji. Její účinek je také rovnoměrnější a nemá negativních vedlejší dopady jako káva, například nedráždí žaludek.
Maca na podporu plodnosti
Maca horská pochází z Peru a domorodci ji využívají na podporu plodnosti, sexuální energie, vytrvalosti a vitality. Kořen připomíná tuřín nebo řepu. Její účinky pomohly evropským dobyvatelům po roce 1500 zvládnout problémy s plodností způsobené nadmořskou výškou, a dokonce ji pak od domorodců vyžadovali místo zlata! Nové průzkumy ukázaly, že obsahuje komplex řady minerálů, vitamínů a také aminokyselin, alkaloidů a mastných kyselin. Je skvělým doplňkem pro fungování hormonálního systému – má schopnost regulovat hladinu klíčových hormonů a studie prokázaly i pozitivní vliv na celkovou vitalitu.
Kotvičník na potenci a lepší fyzickou kondici
Kotvičník zemní obsahuje rostlinné složky pozitivně ovlivňující potenci a sexuální vitalitu. U mužů středního věku stimuluje dostatečnou produkci testosteronu a pozitivně ovlivňuje erekci. Pro své účinky v rozvoji svalů a zvyšování výkonu jej rádi používají sportovci jako zdraví neškodné “rostlinné anabolikum”. Aktuální studie také vykazují jeho vliv na snížení vysokého krevního tlaku a ochranu kardiovaskulárního systému.
Ženšen pro navození fyzické a psychické pohody
Ženšen pravý je světově asi nejznámější a nejpoužívanější bylinka. Čínská medicína ho nazývá „králem mezi bylinami“. Kořen ženšenu obsahuje sacharidy, lipidy, aminokyseliny a řadu minerálů a vitamínů. Světová zdravotnická organizace oficiálně ženšen schvaluje jako preventivní a regenerační prostředek ke zlepšení duševních a fyzických schopností, v případě únavy a vyčerpání, ztráty koncentrace a při rekonvalescenci.
Mezi pozitivní účinky ženšenu patří posílení imunitního systému, ochrana před oxidačním stresem, zpomalení nástupu příznaků stárnutí, zlepšení paměti, podpora psychické pohody a klidného spánku, protizánětlivé účinky. Ženšen také udržuje normální hladinu cukru v krvi, krevní tlak a množství cholesterolu v těle.
Ašvaganda proti stresu
Ašvaganda je kořen indické byliny Withania somnifera. V tradiční ayurvédské medicíně se ašvaganda využívá jako prostředek podporující mladistvý stav těla i ducha. Moderní věda mu připisuje celkově pozitivní vliv na zvýšení psychické a fyzické odolnosti organismu vůči stresu. Tyto účinky způsobuje obsah více než 80 různých biologicky aktivních látek. Mimo jiné ji tak lze využít pro usnadnění hubnutí, stimulaci imunity, posílení libida či při léčbě artritidy a úzkosti. Ašvaganda brzdí degenerativní procesy nervového systému, působí pozitivně na paměť a zvyšuje výkon.
Açai – nejsilnější bojovník v prevenci civilizačních chorob
Açai je tropické ovoce a považuje se za superpotravinu. Nejen že skvěle voní a chutná, ale jeho vysoký obsah antioxidantů, vitamínů a minerálů je důležitý pro obranyschopnost organismu. Açai se podobá našim borůvkám a jeho plody mají jedny z nejvyšších hodnot ORAC, ukazatele schopnosti absorbovat volné radikály. Právě volné radikály způsobují oxidační poškození buněk v lidském těle a tím mnoho civilizačních nemocí. Açai tak snižuje riziko vzniku srdečně-cévních chorob a některých typů rakoviny. Příznivý vliv na lidské zdraví má také obsah mononenasycených mastných kyselin, omega-3, omega-6 a omega-9 mastných kyselin a dalších látek včetně vlákniny, množství minerálů a vitamínů řady B. Açai pomáhá játrům bojovat s toxiny, pomáhá tělu hubnout a má protizánětlivé účinky.
Na co si dát pozor při výběru produktů z exotických bylin?
Zatímco nasbírat a usušit třeba heřmánek si zvládne více z nás, pro čistou guaranu si do Jižní Ameriky asi zajede málokdo. Když vybíráte přírodní doplňky stravy z exotických bylin zaměřte se na:
- informace o tom, co všechno přírodní doplňky stravy obsahují a jaké jsou účinky jednotlivých složek
- původ bylinek a způsob zpracování - pěstitel by neměl používat postřiky a zpracování by mělo být co nejšetrnější
- absenci zbytečných aditiv, konzervantů či barviv – produkt by měl být v co nejpřirozenější formě
- otevřenost komunikace – spolehlivý prodejce vám ochotně poskytne odpovědi na všechny vaše dotazy
- dostupnost výrobků v různých formách jako jsou kapsle, prášek nebo různé směsi
Zajímavý je v tomto ohledu příběh bratrů Háblových, majitelů rodinné firmy GuaranaPlus. Motivací dovážet čistou guaranu přímo z Brazílie byla právě nespokojenost s dostupnými produkty, jejichž účinky se nedaly s pravou guaranou srovnat. A nebyli sami, kdo si rozdílu všiml. Spousta zájemců o čistě přírodní doplňky stravy z exotických bylinek proto uvítali uvedení značky EXOTIC HERBS na trh.
Výrobky této značky jsou vhodné i pro celiaky a vegany a je možné je sehnat v některých prodejnách zdravé výživy nebo objednat v e-shopu.
Diskuse k článku
Jan Tichý