Jilm drsný /Ulmus glabra/
Jilm drsný-popis
Jilm je opadavý strom vysoký až 40 m. Jeho kůra je šedohnědá a dlouhá léta zcela hladká, až ve stáří se na ní objevují drobné prasklinky. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté a drsně chlupaté. Okraje mají zubaté a obvykle částečně překrývají řapík. Květy vyrůstají ve stažených květenstvích po 15-30 květech. Mají krátkou stopku a jsou 4-5četné. Okvětní lístky jsou na okrajích rezavě brvité, tyčinky výrazně vyčnívají z květů. Plodem jilmu drsného je křídlatá nažka, jejíž semeno je umístěno přibližně ve středu plodu. Strom se dožívá věku až 500 let, začíná plodit po 30-40 letech.
Jilm drsný-léčivé účinky
Usušená kůra obsahuje třísloviny, pryskyřici, hořčiny, slizy, ulmin, kyseliny jako je např. tannová, dále fytosterol a další látky. Ty působí svíravě a protizánětlivě, užívají se při poruchách trávení, proti půrjmu, nebo při překyselení žaludku. Zjevně se používá hlavně při ekzémech a kožních zánětech. Nejčastěji se podává ve formě nálevu, zevně v podobě silnějšího odvaru.
Použitelné části jilmu drsného: Kůra.
Období květu: březen-květen
Jilm drsný-pěstování
Je známo mnoho druhů, které se od sebe liší vzrůstem či barvou listů. Nejčastěji ho ale můžeme najít ve stinných, roklinových a sutinových lesích, převážně na vlhkých, humózních a výživných půdách, zásaditých až mírně kyselých. Vyžaduje stinné stanoviště s vyšší vlhkostí.
Jilm drsný-použití
Trvanlivé jilmové dřevo je hodně užíváno ve stavebnictví a k výrobě nábytku.
Zdroj obrázku: Wikipedie
Diskuse k článku
RE : Jilm drsný /Ulmus glabra/