Tymián obecný /Thymus vulgaris/
Tymián obecný – popis
Tymián obecný dosahuje výšky až půl metru, má čtyřhranné lodyhy s velmi úzkými listy. Starší lodyhy dřevnatí. Na koncích lodyh vyrůstají v úžlabích listů drobné světle fialové květy. Kvete v květnu a červnu a krásně voní.
Tymián obecný – léčivé účinky
Tymián obecný působí proti průjmům, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu. Mírní i kašel, obecně působí protizánětlivě. Tymián je jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog, účinná proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Díky svým účinkům lze tymián obecný využít při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech. Je vynikajícím dezinfekčním prostředkem pro plíce. Dá se použít v inhalacích, jako ústní voda či kloktadlo. Pomáhá také při infekcích močových cesta a močového měchýře, účinkuje také jako diuretikum. Stimuluje produkci bílých krvinek, čímž zvyšuje odolnost organizmu. Stimuluje krevní oběh.
Použitelné části tymiánu obecného: nať, listy i květ
Období květu: květen až září
Tymián obecný – použití v kuchyni a pěstování
Při pěstování tymiánu musíme myslet na to, že se bylince bude dařit v dobře propustné písčité půdě. Můžeme jej pěstovat v truhlíku, větším květináči, ale i na vlastní bylinkové zahrádce. Při růstu dopřejeme tymiánu dostatek slunečního svitu a horko. Sbíráme lístky a celé snítky tymiánu. Aby nám stonek nedřevnatěl a nerostl zbytečně do výšky, otrháváme lístky co nejčastěji. Pokud chceme koření s výrazným aroma, otrháváme jej těsně před rozkvětem - v tomto období je tymián nejvhodnější také pro domácí sušení.
Tymián obecný je bylinkou s univerzálním využitím. Lze ji téměř libovolně kombinovat s ostatním kořením, bývá součástí směsí bylinek, ale v pokrmu skvěle chutná i samostatně. Tymián najdeme v mnoha mezinárodních kuchyních (Mexiko, Španělsko, Francie), kde bývá součástí tradičních pokrmů.
Tip: Vepřová pečeně s tymiánem
Vepřovou pečínku očistíme, omyjeme a osušíme. Čerstvý tymián rozdrtíme a promícháme s olejem, solí a pepřem. Touto směsí maso důkladně potřeme a necháme asi hodinu odležet v chladu. Jarní cibulku očistíme a nakrájíme na kolečka. Odleženou pečínku zprudka opečeme ze všech stran na sádle dozlatova. Vložíme do pekáčku, podlijeme vývarem a zakryté pečeme v troubě při 180°C doměkka. Během pečení maso občas podléváme vývarem. Měkkou pečínku vyjmeme a uchováme na teple.
Do masového výpeku přidáme lžíci másla a nakrájenou jarní cibulku. Necháme zpěnit, přidáme med, podlijeme vínem a vývarem. Krátce podusíme a podle potřeby dochutíme solí, pepřem a citronovou šťávou. Vepřovou pečeni na tymiánu rozdělíme na porce a podáváme s dušenou cibulkovou omáčkou. Vhodnou přílohou k vepřové pečeni na tymiánu jsou pečené nebo vařené brambory a zeleninový salát.
Diskuse k článku
RE : Tymián obecný /Thymus vulgaris/