Tymiánový sirup proti kašli

Tymiánový sirup proti kašli
14. 10. 2019 Přečteno: 1494x

Voňavé koření, které se nejčastěji přidává do svíčkové. Protože své aroma a chuť neztrácí ani delším vařením je oblíbený i v dalších kombinacích: do paštik, sekaných, s luštěninami, na grilovanou zeleninu a osvěžující chuť dodá i rybám. Kromě své krásné vůně však tymián umí udělat i něco víc – podpořit naše zdraví. Tymián patří mezi nejúčinnější bylinky, které si dokáží poradit s afty v puse, nachlazením, bolestmi hlavy, chudokrevností, angínou a zejména kašlem. Poradíme, jak si vytvořit domácí tymiánový sirup, aby účinné látky tymiánu neztratily nic ze své síly. A co víc, chutná i dětem.

Tymiánový sirup – účinky

Tymián je doslova napěchován účinnými látkami. Mezi nejdůležitější patří flavonoidy fenolických sloučenin – díky nimž je tymián nejsilnější antioxidant ze všech bylin, dále zde naleznete vitamín A a C, vitamíny K, E, draslík, železo, hořčík, vápník, kyselinu listovou či mangan. A na co tedy působí?

Čtěte také:

Domácí tymiánová mast – pomůže při nachlazení i při nadýmání

  1. Ulevuje od kašle – působí jako přírodní antibiotikum a antiseptikum, kdy pomáhá zklidnit dýchací cesty (např. zabraňuje bronchiálním křečím) a usnadňuje vykašlávání. Je vhodný i u suchého dráždivého kašle.
  2. Podporuje imunitní systém – zejména díky vysokému obsahu vitamínů C a A. Tymiánový sirup obsahuje i vysoké dávky thymolu, které mají antibakteriální a antivirové účinky.
  3. Působí na zdraví v ústech – právě látka thymol (používá se v řadě zubních past a produktech určených k péči o zuby) zabraňuje tvorbě zubního kazu a je také prevencí proti problémům s dásněmi (např. záněty, afty). Díky této látce máte šanci se zbavit i zápachu z úst, neboť zlikvidujete přemnožené bakterie.
  4. Zlepšuje trávení – je také účinný proti průjmům, nechutenství, pocitům těžkého žaludku a nadýmání
  5. Pomocník při menstruaci – díky svým účinným látkám (zejm. hořčíku) pomáhá tymiánový sirup ulevovat od křečí.
  6. Dávka dobré nálady je zajišťována účinnou látkou karvakrol, který mimo jiné povzbuzuje pocity klidu a pohody. Zároveň tymiánový sirupposiluje paměť.
  7. Podporuje srdce, snižuje krevní tlak (zejména prostřednictvím draslíku)
  8. Pomáhá detoxikovat – prostřednictvím svých diuretických vlastností umožňuje tělu zbavit se nežádoucích látek, tím pomáhá i při revmatismu a dně.

Přečtěte si také o pěstování tymiánu nebo si doma připravte domácí tymiánovou mast, tymiánový čaj nebo domácí tymiánovou tinkturu


tymiánový sirup2

Tymiánový sirup – recept

  • 250 ml vody
  • cca 100 g cukru – lze použít bílý cukr krupičku a nebo přírodnější verzi (třtinový, hnědý), případně kombinaci s jiným druhem sladidla - např. med (ten se však přidává později).
  • cca 10 g tymiánu – v ideálním případě čerstvý, jinak kvalitní sušený.

Náš tip: účinek tymiánového sirupu můžete zlepšit i přidáním dalších bylin: sléz list (uvolňuje dutiny, tedy zejména horní cesty dýchací) nebo sléz květ, divizna květ či bezinka květ (rozpouštějí hlen a ulehčují vykašlávání) a protizánětlivé byliny: anýz nebo estragon.

Tymiánový sirup – postup

  1. Přiveďte vodu k varu a vmíchejte cukr dle výběru tak, aby se úplně rozpustil.
  2. Přidejte tymián, a ještě pár minut povařte.
  3. Pokud chcete použít med, nechte směs trošku zchladnout a vmíchejte med až bude mít cca 50 ˚C (jinak zlikvidujete prospěšné látky a enzymy v něm obsažené).
  4. Odstavte směs a nechte louhovat do druhého dne.
  5. Sceďte vylouhovanou směs přes sítko (ideálně plenu či kapesník), abyste se zbavili všech kousků rostlin, které by mohly začít kvasit. Drobné částečky / chloupky nejsou na závadu.
  6. Hotový sirup nalijte do vyvařených skleniček s uzavíratelným víčkem. Skladujte v ledničce.

Dávkování: V období kašle se tymiánový sirup doporučuje konzumovat 3x denně 1 čajová lžička.

Pozor: Nikdy olíznutou lžičku nevracejte do sirupu, jinak hrozí, že tymiánový sirup znehodnotíte.

První pomoc tymiánový čaj/odvar

Pro úplnost dodáváme, že čerstvý či sušený tymián lze využít i formou odvaru, kdy čajovou lžičku tymiánu přelijete horkou vodou a necháte cca 15 minut přikrytý louhovat. Vždy tento odvar pijte po jídle, abyste nedráždili žaludek. V tomto případě je nejúčinnější čerstvá bylina. Při akutní bolesti zubů tímto odvarem vyplachujte ústa – přidat můžete i hřebíček, který zklidňuje dásně a má protizánětlivý účinek.

Uvařte si recepty s tymiánem



Napsat komentář: Tymiánový sirup proti kašli

RE: Tymiánový sirup proti kašli

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.