Lázně Bohdaneč se proslavily rašelinou a slatinnými koupelemi. Fungují už 120 let

img

Pokud hledáte v České republice místo, kde by vám pomohli od problémů s pohybovým aparátem, pak jsou to Lázně Bohdaneč. Využívají je zejména pacienti s revmatologickým onemocněním, artrózou a podobně. Lázně ležící v polabské nížině léčí nejen svými známými slatinnými koupelemi a zábaly, ale i nádhernou přírodou v okolí, která přímo vybízí k relaxaci, uvolnění a zklidnění mysli.

Město Lázně Bohdaneč

Lázně Bohdaneč vznikly ve stejnojmenném městě, o kterém první zmínka pochází už ze 14. století. Lázně zde vznikly až o více než 500 let později. U jejich vzniku stál bohdanečský rodák Jan Veselý, který se jako předseda Vodního družstva pro regulaci Rajského potoka podílel na řešení otázky, jak snížit vlhkost v Bohdanči. Napadlo ho přitom využít rašelinu ze zavodněných luk k léčebným účelům.

Čtěte také:

Lázně Bohdaneč vznikly na místě bývalého lihovaru. Fungují už přes 120 let

Na počátku byla rašelina

Od nápadu bylo kousek k jeho realizaci a Lázně Bohdaneč se pro veřejnost otevřely v srpnu 1897. Vznikly v prostorách bývalého lihovaru, který se tak stal lázeňskou budovou s oddělenými kabinami pro muže a ženy, odpočívárnou, bazénem a místností k zábalům po koupelích. Právě tyto slatinné koupele byly hlavní léčebnou procedurou nových lázní a měly pomáhat zejména při léčbě revmatických chorob. Lázně Bohdaneč tedy fungují více než 120 let. Podobně jsou na tom Lázně Poděbrady - přečtěte si o nich

Lázně Bohdaneč: Od obecních ke státním lázním

Na počátku 20. století Lázně Bohdaneč koupila obec Bohdaneč, a staly se tak obecními lázněmi. Přišlo období rozkvětu lázní a jejich rozšiřování. Vznikl nový pavilon Gočár, ve kterém se nacházely místnosti určené pro léčebné procedury využívající rašelinu, ale i pokoje pro pacienty. A ty měly skutečně prvotřídní vybavení včetně elektřiny a ústředního vytápění. To vše přispělo ke zvýšení návštěvnosti lázní.

Město Lázně Bohdaneč však po první světové válce nemělo dostatečné finanční prostředky na provozování lázní, proto je prodalo akciové společnosti, od které se Lázně Bohdaneč dostaly pod správu Ministerstva veřejných prací, tedy Československého státu.

Rozkvět Lázní Bohdaneč

Státní Lázně Bohdaneč se opět těšily rostoucí návštěvnosti a celkovému rozkvětu. Už nedostačující původní lázeňskou budovu nahradila nová – Jubilejní palác. Záhy se začal stavět i dnešní léčebný pavilon Langer.

Pozastavení v rozletu lázně zaznamenaly za druhé světové války, kdy je obsadili Němci. Po válce se však ihned v roce 1945 Lázně Bohdaneč znovu otevřely a v nouzově opravených budovách začala probíhat léčba. Postupně došlo k rekonstrukcím, v poslední době například pavilonů Langer a Veselý.

llbcz2

Lázně Bohdaneč: Vše, co lázeňský host potřebuje

Dnes jsou tedy Lázně Bohdaneč tvořeny komplexem pěti lázeňských pavilonů v centru lázeňského města, které jsou propojené krytou kolonádou a obklopené rozlehlým parkem lákajícím k relaxaci a zdravotním procházkám. I samotné stavby stojí za pozornost.

Například Pavilon Gočár s terasou je vystavěn v kubistickém stylu a je státní kulturní památkou. Jméno dostal po svém tvůrci, světoznámém architektu Josefu Gočárovi. Všechny pavilony dohromady mají kapacitu 573 lůžek a nabízí vše, co člověk během pobytu v lázních může potřebovat – místnosti pro provádění léčebných procedur, sauny, tělocvičny, ale i kavárny, kosmetiku, manikúru a pedikúru nebo kadeřnictví.

Slatinné koupele v Lázních Bohdaneč

Lidé ale do lázní jezdí především kvůli léčbě nejrůznějších problémů. Město Lázně Bohdaneč je obklopeno bohatými ložisky rašeliny a slatiny, které stály u vzniku lázní a dodnes patří k nezbytnému základu místních lázeňských procedur. Kvůli využívání tohoto přírodního léčivého zdroje jsou Lázně Bohdaneč vyhledávané lidmi s nejrůznějšími problémy a onemocněními pohybového aparátu. Právě k jejich léčení se totiž slatinné koupele v kombinaci s rehabilitacemi využívají.

Lázně Bohdaneč jsou častým útočištěm pacientů trpících artrózou kloubů, revmatoidní artritidou, osteoporózou, bolestmi zad, Bechtěrevovou či Parkinsonovou chorobou. Stejně tak se v lázních léčí lidé po ortopedických operacích, po operacích páteře nebo po různých úrazech pohybového ústrojí. Lázně Bohdaneč ale vyhledávají také lidé trpící srdečními a cévními onemocněními.

Lázně Bohdaneč byly vyhledávány významnými ososbnostmi

Kromě slatinných koupelí a jiných léčebných procedur, mezi které patří balneoterapie, termoterapie, elektroléčba, světloléčba, zábaly či masáže, lákají Lázně Bohdaneč i na další návnady. Návštěvníky byly vždycky vyhledávané pro svou dostupnost a polohu nedaleko Prahy, ale i díky příjemnému prostředí a krásnému okolí.

Není divu, že v Lázních Bohdaneč o sebe nechávala pečovat také spousta významných osobností z našich dějin – mezi nimi například první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, hudební skladatel Leoš Janáček, herec Vlasta Burian nebo první český prezident Václav Havel. Slavné osobnosti si oblíbily také překrásné Františkovy Lázně. Přečtěte si, kteří slavní se ubytovali v lázeňských pokojích

V lázních léčí i příroda a kultura

Dalším lákadlem a zpříjemněním pobytu v lázních je bohatý kulturní program, který Lázně Bohdaneč svým návštěvníkům nabízejí. Komu nestačí program v lázních, může se vydat do jejich překrásného okolí. Na své si přijdou zejména milovníci přírody.

Polabská nížina nabízí nespočet výletů do míst se vzácnou flórou a faunou, které jsou přírodními rezervacemi a procházet se jimi můžete po trasách naučných stezek. Všichni, které zajímá historie a kultura, by pak měli vyrazit na výlet třeba na zámek Karlova Koruna, Hrádek u Nechanic, empírový zámek Kačina nebo klasicistní Národní hřebčín a zámek v Kladrubech.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.