Brusinky

Brusinky
30. 08. 2017

Léčivé účinky brusinek

Už jsme se zde zmínili o látce zvané proantocyanidin. Tato látka zabraňuje přilnavosti bakterie E.coli a tím poskytuje výbornou prevenci proti infekci močových cest. Brusinky nás také ochrání před chronickými nemocemi, jako jsou například rakovina nebo kardiovaskulární onemocnění díky polyfenolickým antioxidantům.

Látky obsažené v brusinkách se starají také o zpevnění žaludečních stěn, čímž nás chrání před žaludečními vředy či karcinomem žaludku.

Nezmínili jsme se ale o tom nejběžnějším a nejvíce potřebném léčivém účinku. Díky velkému množství vitamínu C, kterého je na 100g brusinek 20mg, jsme chránění před chřipkou, nachlazením a nepříjemnými vnějšími vlivy počasí.

Brusinky jsou také výbornou obranou proti bakteriím. Ústní voda s přídavkem brusinek pomáhá snížit množství bakterií v ústní dutině, tím zabraňuje vzniku zubního plaku, který může vést až k zánětu dásní.

Co vše ještě dokážou brusinky?

  • Léčí problémy s močovým ústrojím, nejčastěji záněty
  • Odstraňují menstruační bolesti
  • U mužů zas pomáhají při problémech se zvětšenou prostatou
  • K posílení imunity jedince
  • Prevence a léčba žaludečních vředů
  • Také jako prevence kožních vředů
  • Brání rozvoji bakteriálního onemocnění
  • Pomáhají a urychlují léčbu virového onemocnění
  • Snižují riziko kornatění tepen
  • Dodávají tělu potřebné antioxidanty a vitamín C 

Kdy brusinky škodí?

Říká se, všeho s mírou. U brusinek to platí taktéž, i když by se mohlo zdát, že nám brusinky nijak ublížit nemůžou. Pokud by vám tolik zachutnaly, že byste například brusinkový džus pili po litrech, mohli byste si přivodit podráždění žaludku či průjem. Brusinky také nejsou vhodné pro lidi s ledvinovým onemocněním, mohou způsobovat ledvinové kameny. Moc si nesednou ani s léky na ředění krve, například s warfarinem.

Víte, že…

se brusinkám říká skákací bobule? Tohle označení získaly díky své vlastnosti, která se projevuje skákáním zralých plodů, pustí-li se například ze schodů. Poznáme tak i jejich zralost, neboť nedozrálé, nebo naopak přezrálé plody neskáčou a zůstávají ležet.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…