Pěstování a skladování mangoldu

31. 08. 2017 Přečteno: 1305x

Jak mangold listový pěstovat?

V souvislosti s pěstováním je třeba říci, že většina této rostliny se k nám dováží. Přesto však naše podnebí a půda nabídnou poměrně dobré podmínky k tomu, jak si vlastní vypěstovat. Mangold a jeho pěstování zkrátka není složité, a stačí dodržet několik hlavních zásad.

Kde pěstovat

Výhodou mangoldu je určitě i to, že se mu daří nejenom v pařeništích, ale také na otevřeném záhoně. A to i přesto, že je obecně náročnější na dostatek tepla. Vysazování je vhodné v období dubna, a to do kypré půdy. Ta by měla být především kvalitní, a s dostatkem živin. Tím tak získáme první drobnější rostlinky, které je možné přesadit. Tento stav by měl přijít asi za měsíc.

Sluneční svit a vláha

V tomto ohledu je mangold poměrně náročnější, jelikož má sice rád teplo, ale mnoho slunce mu neprospívá. Stejně tak mu neprospívá ani časté deště, které navíc z půdy mohou odplavit živiny. Přesto bychom na pravidelné zalévání neměli nijak zapomínat. Ideální je tedy místo, kam slunce nesvítí v pravé poledne, a které je zároveň umístěno v závětří. Jedině tak bude mangold a jeho pěstování i nadále jednoduchou záležitostí, kdy ho nebudeme muset přesazovat.

Starost v průběhu růstu

Mangold překvapí i svou rychlostí, s jakou dorůstá požadované velikosti. V tomto ohledu je důležité hlídat chvíli, kdy začne kvést. Květy je totiž třeba pravidelně odstraňovat, aby veškeré listy dorostly požadované délky a velikosti. Květ totiž zbytečně odčerpává celé rostlině jak energii, tak i živiny. Žádný speciální účel totiž nemá, a tak je opravdu zbytečné a kontraproduktivní, ho na rostlině nechávat.

Sklízení

Ideální doba pro sklizeň přichází na podzim, a to konkrétně v polovině října. Ideální čas poznáme tak, že se samotné listy již přestanou tvořit. Ty tedy odřízneme, a zbytek rostlin necháme na svém místě. Nejlepší volbou je zahrnout zbytek rostliny zeminou, a zakrýt folií. Budeme tak mít velkou pravděpodobnost, že rostliny na jaře opět obrazí, a tak nebudeme muset mangold opět předpěstovávat.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…