Canisterapie
31. 01. 2018 Přečteno: 2485x

Barfování: je syrová strava pro psa lepší volba?

Dbát na dobrou a kvalitní stravu musíme také u svých psích miláčků. Musíme vědět, co jim dávat, abychom podpořili jejich růst a zdravý životní styl a naopak vědět, čemu se máme vyvarovat, abychom jim neublížili. Slyšeli jste někdy o barfování? V článku vám tento typ stravování co nejblíže objasníme a ukážeme, jaké výhody a úskalí tento typ krmení skrývá.

Co je to barfování neboli BARF?

BARF je zkratka pro „bone and raw food.“ - způsob krmení, při kterém psovi přizpůsobíme jídelníček tak, aby se stravoval skoro stejně, jako kdyby žil divoce v přírodě.

Čtěte také:

Březí fena den po dni: Jaké krmivo pro březí a kojící feny zvolit?

Hned ze začátku je však nutné uvědomit si, že pod pojmem syrová strava se skutečně skrývá syrové maso, vnitřnosti a kosti. Spousta nezodpovědných chovatelů si barfování představuje jako krmení psa zbytky od oběda či večeře, které mu však mohou uškodit. Jak? Jsou většinou příliš solené a kořeněné, navíc mohou obsahovat další nevhodné suroviny, které psovi spíše ubližují. Otázkou tedy je, co při barfování psovi můžeme dát?

  • čistá svalovina - drůbeží maso jako kuře nebo krůta, také hovězí a telecí
  • měkké a masité kosti - hovězí morkové, žebra
  • vnitřnosti - žaludek, srdce, játra
  • ryby - například kvalitní sardinky

Jaké jsou výhody barfování

K syrové a přirozené stravě se mnoho majitelů psů přiklání z jednoho prostého důvodu. Při vaření dochází u potravin k částečnému nebo úplnému zničení důležitých enzymů, minerálů vitamínů. Pokud podáváte pejskovi stravu syrovou, všechny tyto zdravé látky v potravě zůstávají a pes dostane do těla živiny, které jeho růst a zdraví jen posílí. Navíc pravidelné pojídání a drcení kostí udrží zuby vašeho psího kamaráda v lepší kondici.

Někteří majitelé si také při barfování všímají, že má pejsek zdravější srst, nemívá tolik problémů s parazity a je vitálnější.

Jak připravit psovi syrové jídlo?

I když je barfování časově náročnější než krmení granulemi, mnozí majitelé si jej pochvalují a nedají na něj dopustit. Především ví, co přesně pes sní a v jaké kvalitě, protože mají vše pod kontrolou. Jestliže jste už rozhodli barfování také vyzkoušet, měli byste ještě vědět několik důležitých zásad a pravidel, jak nakládat se syrovým masem:

Při barfování myslete na to, že:

  • Maso by mělo být v mražáku alespoň 48 hodin- tím odstraníme možné parazity.
  • Pes by neměl dostávat větší dávku, než je nezbytně nutné- denní dávka by měla být 2 až 3 procenta z hmotnosti psa (pes váhy 10 kg dostane denně asi 200-300 g syrové stravy).
  • Z kostí můžete podávat psovi kuřecí skelety, hovězí morkové kosti, králičí stehna i drůbeží krkyKosti nevařte, mohou se totiž lámat a poranit trávicí ústrojí psa.
  • Vnitřnosti by měl pes dostat maximálně 2-3krát týdně. Dostatek fosforu a vápníku nalezneme v žaludcích, srdcích nebo játrech.

Jak navyknout psa na barf?

S barfováním můžete začít u jakéhokoliv pejska v jakémkoliv věku. Nedoporučuje se však pro malá štěňátka, která si teprve přinesete domů. Těm byste měli dávat stravu, na která jsou zvyklá, a až po několika týdnech zkusit přidávat ke granulím syrové kousky masa. Nejlépe uděláte, když štěňatům rozmixujete třeba kuřecí krky.

Nejprve psovi dáváme syrové maso do granulí, aby si postupně začal zvykat i na něco jiného. Asi po 14 dnech můžeme granule ubírat a nechávat přirozenou stravu. Rozhodně ale nezačínejte rovnou s kostmi. Prvních několik dní podávejte čistou svalovinu a poté zkuste psovi dát i kosti.

Má barfování nějaké úskalí?

Samozřejmě nic není stoprocentně skvělé a vhodné pro všechny typy psů. Barfování má svá úskalí jako každý jiný typ stravování. Barf má i pár nevýhod:

  • hrozí nákaza parazity - z toho důvodu se nedoporučuje vepřové maso!
  • nedoporučuje se, když jsou v domě malé děti nebo těhotné ženy, které by mohl pes omylem infikovat
  • pokud pes nedostane vyváženou stravu, hrozí pejskovi nutriční nerovnováha - vařit byste proto měli podle receptů pro barfování

Když vidíte, že vás pejsek barfování nezvládá a odmítá syrovou stravu anebo má zažívací potíže, rozhodně ho do ničeho nenuťte a přejděte zpět na stravu, na jakou je zvyklý. Vysoce kvalitní krmiva značky Purina obsahují veškeré minerály a vitamíny, který pes potřebuje a díky kterým bude silný, zdravý a šťastný. Ne každý pes si syrovou stravu oblíbí, sázkou na jistotu je proto kvalitní a chutné krmivo v podobě granulí.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo