19. 06. 2018 Přečteno: 15541x

Chov králíků pro začátečníky: 10 užitečných rad, kterých je dobré se držet

Chystáte se chovat králíky, ale nemáte ponětí, jak začít? Trápí vás otázky typu, zda je lepší koupit si nejdříve pár králíků nebo jaký druh vůbec pořídit? Nemusíte zbytečně zmatkovat. Máme pro vás několik rad, jak na chov králíků, abyste věděli, do čeho jdete a jak správně postupovat. Rady jsou určeny především pro začátečníky, kterým pomůžeme ulehčit rozhodování i práci.

Chov králíků pro začátečníky

Nejprve je potřeba si uvědomit, že při pořízení králíka nastávají starosti a povinnosti, které budete muset každý den zvládat. Přeci jen se jedná o živé zvířátko, které bude potřebovat pravidelnou péči. Jestli patříte mezi příliš zaměstnané lidi, o chovu králíků raději ani nepřemýšlejte.

Čtěte také:

Víte, jak chovat slepice? Správný domácí chov slepic vám zajistí čerstvá a chutná vajíčka

Také se rozhodněte, zda chcete chovat králíky pro užitek na maso a kůži anebo jako mazlíčky. Ušetří vám to poté mnoho problémů, kdy se budete rozhodovat, zda dát přednost jeho roztomilosti nebo plnému břichu.

Králičí maso je zdravé a chutné

Králičí maso je lehce stravitelné a obsahuje množství zdraví prospěšných látek, jako jsou:

  • plnohodnotné bílkoviny
  • esenciální aminokyseliny
  • nenasycené mastné kyseliny
  • vitamíny B
  • fosfor, draslík, síra, hořčík, zinek

Chov králíků pro maso se k nám dostal až na počátku 20. století. Postupně se podařilo vyšlechtit masná plemena, která rychle rostou a dosahují výtečné kvality masa.

Chov králíků - rady pro začátek

Chov králíků pro začátečníky může být obtížný. Pojďme si říci, nad čím by se měl každý začínající chovatel nejprve zamyslet a jaké jsou ty nejdůležitější rady, kterých se držet. Možná vám tyto rady ušetří mnoho starostí a zmatků.

1. Máte na dvorku místo pro králíkárnu?

Hned na začátek je potřeba zjistit, zda máte vůbec na zahradě nebo na dvoře dostatek prostoru pro to, aby tam mohla stát králíkárna, která zabere poměrně dost místa. Můžete si ji postavit sami anebo ji zakoupit. Ze začátku rozhodně doporučujeme, abyste spíše investovali a králíkárnu si koupili. Jen tak budete mít jistotu, že je dobře postavená a bezpečná. Králíkárnu umístěte vždy na klidné místo, kde nebude králíky obtěžovat hluk ani zvýšený pohyb lidí či jiných zvířat.

2. Vyberte si, jaké plemeno králíka chcete chovat

Existuje celá řada plemen králíků a většinou se dělí podle toho, jak s nimi chceme nakládat a co od nich očekáváme. Dělit je můžeme na:

Masná plemena: činčila velká, novozélandský bílý, velký světlý stříbřitý

Kožešinová plemena: saténový, rexy, kastorex

Vlnařská: angora

Zakrslá plemena: zakrslý beran, hermelín

Střední plemena: vídeňský, český albín, havana

Malá plemena: holandský, kuní, siamský, perlový

Velká plemena: moravský modrý, belgický obr, německý obrovitý strakáč

3. Ze začátku chovejte samce a samici

Pokročilí chovatelé doporučují těm méně zkušeným, aby si na svá bedra ze startu nebrali příliš velké břemeno. Začínat byste proto měli s párem králíků, nejlépe samicí a samcem. Až se naučíte pořádně starat o tyto dva a naberete jistotu, můžete svůj chov králíků rozšířit.

4. Nezapomínejte na očkování

Králíky byste měli u veterináře očkovat proti myxomatóze a králičímu moru. Pokud tak neučiníte, může vám králík uhynout. Nemoc se přenáší bodavým hmyzem, kterého je venku nespočet. Poté nemoc přechází z králíka na králíka. Během několika málo dnů si tak můžete vyhubit celý chov. Očkovat byste je měli již ve věku 10 týdnů.

5. Králíky kupujte jen od zkušených chovatelů

Častou chybou, kterou začátečníci dělají, je, že kupují králíky od nezkušených chovatelů. Raději si najděte někoho, kdo chovu rozumí a zaručí se, že vám prodává kvalitní a zdravé králíky. Navíc se vždy můžete na cokoliv zeptat a můžete si být jistí, že vyslyšené rady budou vždy efektivní. Často získáte totiž velmi cenné informace, které se nikde nedočtete ani v té nejlepší knize.

6. Pozor na krmení králíků: tráva nesmí být vlhká

Králík je býložravec a ve svém jídelníčku má převážně seno a zeleninu. Od jara do podzimu podstrojujte zelenou píci. Jedná se vlastně o čerstvou trávu, ale pozor. Nikdy ji nedávejte králíkovi mokrou ani zapařenou. Musí být suchá, aby neměl zdravotní problémy. Hlavně dávejty vždy králíkům tolik krmění, kolik ihned snědí.

7. Víte, jak budete odstraňovat odpad z králíkárny?

Údajně jeden králík o hmotnosti 4 kg vyprodukuje ročně až 150 kg trusu. Otázkou tedy je, zda máte možnost odpad z králíkárny někam dávat. Ideálně byste měli mít za zahradou zařízený hnůj, kam lze trus odvážet. Ale pozor. Nezbavujte se ho zcela. Králičí hnůj je vzácností. Cení se především kvůli vysokému obsahu fosforečnanů a můžete s ním hnojit přímo bez jakýchkoliv úprav.

8. Máte žaludek na zabití králíka?

Pokud se rozhodnete chovat králíky pro maso ne kožešinu, zeptejte se sami sebe, zda jste schopni králíka zabít a stáhnout z kůže. Nikdo jiný to za vás totiž dělat nebude, i když budete mít při chovu králíků plnou podporu od celé rodiny. Musíte si rozmyslet, zda jste dostatečně odvážní a dokážete králíka, o kterého budete s láskou pečovat, také zabít a naservírovat na talíř.

9. Králíky připouštějte maximálně 3 do roka

Jestli nechcete samici příliš vysílit a chcete mít zdravé a silné jedince, doporučuje se připouštět 3krát až 4krát do roka. Jestli budete samici šetřit, vydrží vám i 6 let. Pokud se budete inspirovat jednáním velkochovů, které připouštějí klidně i každé dva měsíce, samice vám dlouho radost dělat nebude.

10. Máte na králíky dostatek času?

Na závěr jen dodáme, že byste si měli dvakrát dobře rozmyslet, jestli budete mít na králíky dostatek času. Nejde jen o to je krmit každý den, ale také shánět kvalitní krmivo, čistit králíkárnu, navštěvovat veterináře při zdravotních potížích nebo při počátečním očkování apod. Králíky nemůžete jen tak nechat bez péče několik dní v králíkárně. Když budete chtít odjet na dovolenou, je nutné poprosit třeba souseda, aby se o ně v době vaší nepřítomnosti postaral.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…