Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?
Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okrasní ptáci nebo na výstřední, ale výživná vejce. Nejdříve je ovšem třeba vědět, co chov obnáší.
Kachna pekingská – chov vychází ze staré tradice
Chov kachen pekingských začal v Číně asi před 3000 lety domestikací kachny divoké. Místní chov kachen byl velmi významný. Vzniklá plemena měla mnohem více masa. Konkrétní plemeno je staré zhruba 600 let. V Číně je toto maso dosud velmi populární. Kachna je pečená, je na ní marináda, a podává se s plackami a omáčkou.
Pekingská kachna byla na konci 19. století přivezena do USA, kde vzniklo plemeno kachna pekingská americká. Některé kachny se dostaly do Británie a dále do Německa. Tam byly zkříženy s japonskými kolmými kachnami a vznikla kachna pekingská kolmá.
Chov kachen pekingských: Které plemeno?
Dnes se rozlišují výše uvedená dvě plemena pekingských kachen. Společné mají to, že velmi rychle rostou. Jejich množství masa je jedno z největších mezi plemeny kachen. Nároky na chov se neliší. Vajec není zrovna mnoho, ale můžete je doma jíst. Není třeba se bát salmonely, pokud vejce budete vařit natvrdo 15 minut. Mají více tuku a proteinu než slepičí.
Pekingská kachna z Evropy, tedy ta kolmá, se vyznačuje tělem orientovaným na výšku. Má oranžový zobák a hlouběji posazené oči než americká. Kachna pekingská americká má vodorovné tělo, žlutý zobák a mívá asi o půl kila větší hmotnost než kolmá.
Kachny jsou velmi hlučné. Povahu však mají mírnou a některé se od vás nechají i pohladit.
Co potřebuje kachna pekingská: Chov není moc náročný
Pekingské kachny potřebují výběh na trávě, kde se mohou svobodně pohybovat, a jezírko. Voda je pro ně nezbytná. I v zimě, kdy neplavou, se potřebují mít kde namočit a očistit. Jsou poměrně odolné a rády stojí na dešti. Přesto potřebují místo, kde se mohou schovat před zimou a větrem. Postavte jim přístřešek, kam budou mít kdykoli přístup, a vystelte ho slámou.
Výběh kachen je třeba zajistit proti predátorům. Postavte pevný a bezpečný plot, ale hlavně kachny na noc zavírejte jako slepice. Žijete-li u lesa, kudy létají draví ptáci, můžete výběh také zastřešit. Z kachního domečku pravidelně uklízejte trus a měňte také vodu v misce. Misky s vodou jsou dobrý nápad, i když máte jezírko.
Péče o mláďata kachny pekingské
Pekingské kachny nemají pud sezení na vejcích, na množení potřebujete líheň. Po vylíhnutí s nimi vycházejí dobře. Do věku dvou měsíců mláďata nesmí plavat – nemají dost mastné peří. Pak je můžete pod dozorem učit v malém bazénku. Pokud je chováte v odděleném domečku, všimnete si, jak rychle z něj vyrostou. Káčata jsou brzy schopna fungovat ve výběhu, schovávejte je však často do tepla, dokud ještě trochu nevyrostou.
Plánuji chov kachny pekingské. Co jim koupit na jídlo?
Kachny jsou soběstačné. Ve vodě si mohou nalovit rybky, pulce i vodní hmyz, také se rády pasou na rostlinách. Pokud máte umělé jezírko, kde toho moc nenaloví, a malý výběh s vypasenou trávou, kachny krmte. Na trhu jsou speciální krmné směsi pro kachny, po kterých navíc rychle porostou. To se hodí, chováte-li pekingské kachny na maso.
Přečtěte si také náš článek: Jak na správné krmení kachen?
Klíčem ke zdravé dietě kachen je diverzita. Můžete jim dát i slupky a jiné přírodní zbytky z kuchyně. Samozřejmě také zrní. Žádné rohlíky!
Zvýšenou pozornost kachní dietě věnujte na podzim, kdy potřebují nabrat tuk, který je bude chránit před zimou. I přes zimu jsou kachny rády venku.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků