Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci
Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale dají dobře léčit, i když ke zdraví se už zvíře patrně nikdy nedostane.
Jak se projevuje epilepsie u kočky?
Kočičí epilepsie se projevuje různě: zvíře se podobně jako člověk může jen nepřítomně bez reakce někam zadívat, stejně tak si můžete všimnout různých tiků a motorických problémů – kočka může chvíli napadat na jednu stranu, poté se zase vše zlepší, může budit dojem, že špatně ovládá nohy nebo stáčí hlavu ke straně. Mohou se projevovat i krátké výpadky vědomí. To je ale ještě lehká forma epilepsie.
Závažnější záchvaty, které se pak již řeší bezodkladně, mají podobu křečovitého stažení těla, slinění, bezvědomí, pomočení, pokálení. Tady by měl mít majitel na vědomí jednu věc: první pomoc je jiná než u člověka.
Epilepsie u kočky: jaká je první pomoc?
Anatomie kočky nedovoluje přílišné riziko zapadnutí jazyka, pokud zvíře nezvrací, nehrozí ani zadušení. Ale přesto přes kočičku přehoďte deku nebo svetr, aby se případně neporanila o něco ve svém okolí. Nechte ji ale v klidu, záchvat sám přejde. Na své ruce si ale dávejte pozor, kočka se neovládá a může vás snadno nechtěně pokousat.
Záchvaty podobně jako u lidí, trvají pár minut a poté odchází. Výjimkou jsou pak záchvaty, které jsou příliš časté, několik za den, příliš vyčerpávající a na které neúčinkuje léčba – to je jediný případ, kdy lze uvažovat o milosrdném utracení, protože nemoc kočičku zbytečně trápí.
Jak poznat kočičí epilepsii?
Veterinární lékař se důkladně vyptá na příznaky, které u kočky pozorujete a provede laboratorní a neurologické vyšetření. Hledá se příčina epilepsie, která může být jak v metabolismu, tak přímo v mozku nebo v jiné části těla. Příčinou mohou být i virové infekce. A poté se buď tato příčina řeší, nebo se nasazují antiepileptika, která jsou dnes již na výtečné úrovni a kvalitně zvířeti prodlužují život. Někdy je léčba až tak úspěšná, že se záchvat objeví jednou za rok.
Co ale můžete udělat vy jako majitel kočičky?
Jak předcházet epilepsii u kočky?
Nejlepší prevencí jsou léky, které nemoc utlumují. Ale i vy jako majitel můžete kočičce velmi pomoci. I tady platí, že spouštěčem epileptických záchvatů je stres u kočky a vyčerpání nebo zasahování do spánkového režimu u koček. Nebuďte kočku, dejte ji spoustu klidu, který potřebuje.
Omezte cestování, hluk, strach a stresující lekavé situace v jejím životě. Někteří majitelé jsou schopni vysledovat i to, co přesně záchvatu předcházelo. Konkrétní stres či situace – můžete-li, udělejte to a daný stres ze života maximálně odstraňujte.
Rušená kočka patrně bude trpět záchvaty častěji i při léčbě. Jednou za čas, dle domluvy s veterinářem, zajděte také na kontrolu, ať víte, jak se nemoc (ne)vyvíjí.
Tři věci, které je důležité vědět o kočičí epilepsii:
- Mladá zvířata s epilepsií se vyřazují z chovu, aby se nemoc nepřenášela dál.
- Po záchvatu nechte zvíře řádně vyspat, může být unavenější než obvykle. Nestresujte ho dál.
- Kočka po záchvatu také většinou více jí, potřebuje dodat energii.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků