Jak vychovat venkovní kočku, aby byla v bezpečí a vracela se domů?
Dopřát kočce její přirozený pohyb a prostředí může být lákavé a kdo má tu možnost pouštět kočku ven mimo domov, rád to udělá. Kočka bude vděčná a s radostí se bude vracet do tepla domova. Ale jak zajistit její bezpečnost a jak ji naučit, že může chodit ven, ale má se znovu vracet?
Venkovní chov je pro kočku přesně tou výzvou, kterou potřebuje. Uspokojí naplno její teritoriální chování i instinkt zabíjet a lovit. Přesto se k vám bude ráda vracet.
Venkovní kočce nastavte režim – večeře vždy doma
S návraty domů dobře venkovní kočce pomůže vypěstovaný režim a to, že budete kočku krmit doma, v domě. Na stále stejném místě, například v kuchyni, stejně tak bude mít doma kočka i záchůdek, vše zůstává stejné jako při chovu pouze pod domácí střechou. Pravidelný režim krmení pomůže venkovní kočce se vracet a naučí se netrávit noci mimo domov, tedy možná na výjimky, kdoví, jak letní noci kočku zavolají?
Vyvarujte se podávání večeře mimo domov, venku. Vše důležité by měla mít doma včetně klidného místa na odpočinek. Pamatujte ale na to, že když bude dobré počasí, kočka raději bude trávit čas venku než doma. I když… jak která.
Pevný a neměnný nastavený režim nám pomůže přivolat kočku každý večer domů.
Jak kočku naučit ven? Malý okruh a pocit bezpečí
Máte-li opačný problém –n b\ayv0063bvc jak kočku naučit chodit ven - můžete to udělat tak, že jí nejprve vyhradíte kousek venkovního prostoru: terasu, zahrádku apod. Přijde na to, jak máte uzpůsobený domov a co se má stát kočičím revírem. Jinak se kočka učí v zastavěné oblasti a jiné to je v případě, že bydlíte na konci obce u lesa a širých luk či na rozlehlé farmě. Dejte kočce čas na prozkoumání si svých míst a na to, aby v postupně rozšiřujícím se okruhu jejího pohybu stále cítila jistotu. Kočka v této fázi vyplašená se může snadno zatoulat.
Která plemena koček budou tíhnout k venkovnímu způsobu života?
Kočky klidnějšího charakteru, například perské nebo britské (i když jsou výjimky v plašších hnědých varietách), venkovním životem nepohrdnou, ale asi ho nebudou přílišně vyhledávat. Výjimky ale najdeme u všech kočičích plemen. Obecně ale platí, že kočky divočejších charakterů přivítají venkovní život a s čistě domáckým chovem mohou mít někdy problémy:
Venkovní plemena koček |
Bengálská kočka |
Mainská mývalí |
Orientální kočky |
Kočky, které se s venkovním výběhem narodily a vyrostly v něm |
Tip redakce: Bojíte se o bezpečí kočky, ale chcete ji dopřát výběh? Řešením mohou být voliéry, které by ale měly být dostatečně prostorné.
Jak vychovat venkovní kočku: Nebezpečí podle lokality
Při zvažování, zda dáte své kočce volnost, vezměte v potaz riziková místa.
Dlouhodobá i dočasná nebezpečí |
Blízkost silnice – i méně frekventované |
Sousedské vztahy – nebudou jim vadit rozhrabané záhonky? |
Polní plodiny – zejména často ošetřované chemikáliemi |
Honitba a další případná nebezpečí v lese |
Venkovní kočka = lepší veterinární péče
A také možná dražší, protože sem tam může dojít k různým zraněním, kočky jsou také více ohroženy nemocemi přenosnými mezi kočkami. Proto je určitě vhodné dodržovat všechna očkování, včetně očkování proti vzteklině, které se u doma chovaných koček nezúčastňujících se výstav často vypouští. Pravidelně kočku také odčervujte, protože do jejího jídelníčku přibudou hlodavci, ptáci a drobní plazi a vzniká tu reálné riziko nákazy různými cizopasníky. Zvažte též kastraci kočky, předejdete tak nežádoucí březosti a u kocourů nežádoucím bitkám.
Na její preventivní zdraví tak budete muset dbát více než u čistě domáckých mazlíčků.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků