Clamydie u koček je onemocnění snadno léčitelné antibiotiky.
13. 12. 2020 Přečteno: 8457x

Chlamydie u koček. Patří mezi nebezpečné kočičí nemoci?

Rýma, zánět spojivek u koček. Jedním z možných viníků může být kočičí chlamydie (chlamydophila felis), kterou se kočka nejčastěji nakazí od jiné kočky, ve vzácnějších případech pak kontaktem s kontaminovaným předmětem. Onemocnění kočičí rýmou není závažné, ale je úporné a většinou trvá dlouho a snadno přechází do chronické formy. Záludnost však tkví v tom, že mnoho infikovaných zvířat je bezpříznakovými přenašeči infekce, nebo kočka s lehkými příznaky vypadá již zdravě, ale při oslabení organismu se nemoc periodicky vrací.

Chlamydie u koček: Jak dlouho trvá, než se projeví příznaky?

Onemocnění se rádo šíří v chovech s vícero kočkami, a to zhruba za 2 – 10 dnů od infekce. Máte-li více koček na jednom místě a jsou-li nějaká exponovaná místa, je určitě dobré je okamžitě desinfikovat a vyčistit běžnými úklidovými prostředky, i obyčejné úklidové prostředky na chlamydie platí, navíc na vzduchu příliš dlouho nepřežijí. Pro infekčnost potřebují tělní výměšky koček (slzy, sliny, pohlavní výměšky, hleny z nosu) – a kočka se nejčastěji nakazí přes oční spojivku, která i po samovolném vyléčení vylučuje infekční patogeny 2 – 3 měsíce.

Rizikovým chováním v tomto případě pak je vzájemné olizování očí, obličeje koček. Právě takto se nakazí koťata od své matky.

Čtěte také:

Nemoci koček přenosné na člověka – prevence a léčba

Jak se projevuje chlamydie u koček?

Nemoc se někdy nazývá „kočičí rýma“, protože její příznaky jsou právě takové. Kočka kýchá, hůře se jí dýchá přes ucpaný nos, má vodnatý, později hustý a hnisavý výtok z nosu a může mít skelné oči či mít až viditelný zánět spojivek, slepené oko, zduřelé třetí víčko a hustý výtok z očí. Onemocnění touto rýmou poznáte podle typického příznaku – vždy postihuje spojivky. Typický je zánět nejprve v jednom oku, až za několik hodin nebo dnů se přidá oko druhé. Pokud má kočka pouze rýmu, může jít o jiné onemocnění.

Kočka může mít v počátku onemocnění zvýšenou teplotu nebo horečku a trpět nechutenstvím, velmi brzy se však tyto prvotní příznaky zlepšují.

Také lze říci, že chronické chlamydiozy jsou časté u koček, které se z různých dosud neznámých důvodů potýkají s výtokem z nosu a úpornými záněty spojivek. I když i tady mohou být příčinou například mykoplazmata, kalciviry nebo herpesviry, veterinář dokáže spolehlivě určitě pomocí výtěru původce.

Pokud nemoc přechází do chronického stadia (není léčena akutní fáze), může se zvíře zdánlivě vyléčit, kočka získává částečnou imunitu, ale při stresu nebo oslabení znovu nemoc propuká a trvá zhruba 5 – 15 dní, nehledě tedy na to, že stále vylučuje infekci do okolí.

Při kočičí chlamydióze dejte pozor na oči

Právě oči jsou častým místem, kde se může přidat sekundární bakteriální infekce a zánět spojivek se rozjede v horší variantu, která pak může přetrvávat dlouhé měsíce, nebo ve spojivkovém vaku vznikají hnisavé vředy, nebo v krajních případech vést k poškození zraku.

Chlamydie u koček a přenos na člověka?

Jste přesvědčeni, že jsou rýmy nebo záněty spojivek, které s kočkou sdílíte a „nachlazení“ postihuje vás všechny v jednu dobu? Je to možné, kočičí chlamydie mohou lidem působit mírné záněty spojivek nebo slabé rýmy. Případy jsou popsány. Jiné zdroje ale tvrdí, že přímý přenos z kočky na člověka nebo naopak, nebyl prokázán.

Chlamydie u koček je dobře léčitelné onemocnění

Nemoc je většinou dobře léčitelná antibiotiky, podpůrná léčba zánětu očí (umělými slzami, oční mastí). Důležité je léčit kočku alespoň čtyři týdny, aby chlamydie byly zcela zničeny, jinak se rády vrací.

Komplikací může být to, že nemoc může být zaměněna, nebo souběžně může probíhat i s jinými infekcemi

Je chlamydióza častá nemoc koťat?

Může být, nejčastěji nemoc prodělají koťata do jednoho roku věku, v mnoha případech se koťata v chovu mohou nakazit od bezpříznakových rodičů (a to i při porodu) a trpí pak na záněty spojivek a rýmu, špatně prospívají. V takovém případě ani matka nemusí být nemocná. Koťata by měla podstoupit léčbu a být bohužel co nejdříve (v pěti nebo šesti týdnech, i když to je předčasné, jim to v tuto chvíli vylepší zdraví) odstavena a držena mimo dosah bezpříznakových nakažených koček.

U koťat nemoc trvá: 2 – 6 týdnů

U dospělých koček: 1 – 2 týdny

Takovou příhodu v chovu určitě dále řešte, nechte vyšetřit všechny své kočky (nemoc lze zjistit přítomností protilátek v krvi) a případně přeléčit. Pravdou ale je, že častým problémem v dobrých chovech to nebývá, protože proti chlamydiové rýmě je dostupné očkování pro kočky, které však nepatří mezi základní, musíte o něj požádat. Koťata se očkují mezi 8. – 10. týdnem a přeočkovávají o 3 – 4 týdny později. Rizikové kočky je vhodné každý rok přeočkovat.

Často se ale s tímto problémem setkáváme u venkovních a volně divoce žijících koček.

Prevence kočičí chlamydiózy

Nejdůležitější prevencí je důsledná karanténa nově příchozích koček do chovu, domácnosti nebo útulku. Prevencí pro volně žijící kočky je potom zodpovědnost, že plně nevyléčenou kočku nebudete pouštět ven, aby nákazu zavlekla na další kočky.

Pro člověka platí základní hygienické návyky, pokud máte novou kočku nebo kočka vykazuje známky kočičí rýmy, vždy si po kontaktu s ní umyjte ruce a vyhněte se kontaktu sliznic očí a nosu, úst s výměšky kočky – pozor i na kontakt se srstí, na kterém ulpívají částečky slin.

Pro chovatele je potom dobrou prevencí i vyžadování testů na pohlavní nemoci (kde i tyto chlamydie jsou zahrnuty) při páření. Při pravidelné vakcinaci zdravých koček zavlečení nehrozí, ale pro dokonalé zdraví koťat je vhodný i tento test a zodpovědný chovatel ho bude vyžadovat jak od majitele kočky, tak od majitele kocoura.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek
Chování kočky po kastraci: Co všechno se změní?

Chování kočky po kastraci: Co všechno se změní?

Kočka po kastraci ztrácí nejen schopnost, ale také potřebu se rozmnožovat. Po tomto zákroku následuje výrazná změna chování. Stále však platí, že kastrace vyřeší do budoucna několik problémů. Jak se tedy přesně změní chování kastrované kočky a jak se o ni starat těsně po zákroku?

jít na článek
Je kočka agresivní? Poradíme, jak řešit rivalitu mezi kočkami

Je kočka agresivní? Poradíme, jak řešit rivalitu mezi kočkami

Kočky se mezi sebou nesnesou. Co s tím? Rivalita mezi kočkami je možná nevítaná pro majitele, ale je třeba si uvědomit, že pro kočky je to jednání přirozenější než co jiného. Kočky jsou svou podstatou teritoriální zvířata a až lidské šlechtění nebo nedostatek prostoru, na kterém zdivočelé i domácí…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo