Je kočka agresivní? Poradíme, jak řešit rivalitu mezi kočkami
Kočky se mezi sebou nesnesou. Co s tím? Rivalita mezi kočkami je možná nevítaná pro majitele, ale je třeba si uvědomit, že pro kočky je to jednání přirozenější než co jiného. Kočky jsou svou podstatou teritoriální zvířata a až lidské šlechtění nebo nedostatek prostoru, na kterém zdivočelé i domácí kočky žijí jim umožnil adaptovat se na společenské chování. Takže obrázky dvou mazlících se koček na gauči jsou sice možné, ale v nitru obou mazlíčků dřímá pěkný ďáblík. A s tím je třeba počítat.
Chování koček: nejčastější důvody rivality mezi kočkami
Základní emocí, kterou agresivní kočka cítí je strach nebo úzkost. Něco je špatně, něčeho je moc, něco ji ohrožuje – říká vám svým chováním!
Nejčastější rivalita: Rivalita mezi kocoury
Je známo, že pokoušet se vedle sebe chovat dva dospělé nevykastrované kocoury, vyžaduje pevné nervy a nejspíš se to nepodaří. Budou se snášet, budou-li mít dostatek prostoru a každý možnost vytvořit alespoň částečně své teritorium. Uši sklopené dozadu, syčení a sekání drápy – tak mohou dopadnou pokusy o sblížení.
Jaké je řešení? Kastrace kocourů a práce na smiřování. Nebo rozdělení.
Nejjemnější rivalita: Rivalita mezi kočkami
I nevykastrované kočky mohou jít proti sobě, nižší, ale stále poměrně vysoké sklony k rivalitě mají i kočky kastrované v případě, že:
- Povahově dominantní kočka bude stále zastrašovat tu submisivnější
- Větší (či starší) kočka bude utlačovat mladší a menší
- Starousedlík půjde proti nováčkovi
Z uvedeného je zřejmé, že tu stále jde o území.
Řešení: Práce na usmíření, nebo rozdělení.
Přečtěte si také náš článek: Jak skamarádit dvě kočky?
Agresivní chování koček, co s tím?
Zkuste nejprve co nejlépe analyzovat povahu svých koček, které se nemohou snést. Je jedna dominantní, mladší, ohrožená? Pojí se s agresí další negativní projevy jako je například značkování nebo močení mimo záchůdek? Pak tu jde o vymezování si teritoria a vy se můžete pokusit:
- Kočky dočasně rozdělit, každé dát část bytu a jen občas a jednu část jim poskytnout společně. Postupná adaptace by mohla pomoci, jde ale o záležitost dnů až týdnů.
- Odnímejte nežádoucímu chování pozornost – s oběma kočkami si ve zvýšené míře hrajte, podporujte je v jiných činnostech, než je pozorování vetřelce. Za úspěšnou hru je odměňte pamlskem. Jde o to, aby si kočka v přítomnosti té druhé vytvořila příjemné pocity a vzpomínky.
- Spojujte jejich pachy. Hlaďte jednu, pak druhou a naopak. Vyměňte občas deku v pelíšku, aby si navzájem zvykaly na své pachy.
Jak na agresivní kočku? Zvolte jemná opatření do domácnosti
Ať už agrese vznikla náhle (není tu zdravotní problém?) nebo máte nově příchozího člena v domácnosti, je třeba myslet na pocitové pohodlí teritoriálního zvířete, takže vezměte v potaz to, jestli má každé zvíře skutečně své soukromí, kde ho nikdo neruší. Kočky by měly mít každá i svůj záchůdek, byť na přechodnou dobu. Pozorujte, jestli agresi nevyvolává nějaká životní změna, stěhování nábytku, nové pachy v domě, noví lidé – a kočky jsou tudíž jenom vystresované zvenčí a přenáší to do svého vztahu.
Zamyslete se. Hrajete si s mazlíčkem? Nenudí se? Ano, jsou povahy koček, které když se nudí, vyhledávají spory!
Jak vychovat kočku: Co nikdy nedělat
Kočku netrestejte, nezasahujte intenzivně do probíhajícího sporu. Můžete mazlíčky okřiknout, ale fyzicky se mezi ně nepleťte. Nejenže byste mohli získat šrám, ale kočky velmi dobře pochopí, komu nadržujete – a šikana se tak zhorší.
Mějme stále na paměti, že kočičí agrese nikdy není zlomyslná, ale je jen reakcí na strach, úzkost, pocit zahnání do kouta či nejistotu. Agresivní kočka se necítí v pohodě. Prvním krokem by tedy mělo být nalezení důvodů nepohody mezi kočkami a podle nich se zachovat v probíhajících kočičích šarvátkách.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků