Chov želv: Vhodný mazlíček pro děti?
„Mami, já chci želvu!“ Možná i tak to začíná, každopádně máte-li zápal pro želvy a terarijní zvířata také, proč ne. Želva patří mezi nenáročné mazlíčky a péči o ni zvládne pod dohledem i menší dítě. A co se v mládí naučí, že? Jaké jsou základy péče o želvy?
Protože pro děti jsou atraktivnější želvy suchozemské, zaměříme se na ně:
Chov suchozemské želvy: Co musíte vzít v potaz?
Želva je sociální zvíře a potřebuje kontakt buď s jinou želvou (dle druhu) nebo s člověkem. Moc ji nepotěšíte, když bude celý život zavřená v malém teráriu. Nedejte na netečný vzhled, želva je tvor inteligentní. Máte na ni čas?
Suchozemská želva vám může dělat společníka až 50 let. Chovat ji dokáže i naprostý začátečník
Želva je zvíře dlouhověké, dle druhu se dožívá 50–100 let, někdy i více. Jste připraveni věnovat své želvě možná celý svůj život, a ještě ji odkázat dalším generacím?
Želva je zvíře, které potřebuje prostor, terárium by mělo mít minimálně 100 x 60 cm, při chovu více želv i víc. A i to je pro želvu málo, rozhodně bude vděčná za letnění či za kolegyně a za životní prostředí, které bude sice klidné a neměnné, co nejvíce podobné přirozenému prostředí, ale zároveň plné podnětů, které má želva ráda. Veselá mysl, půl zdraví.
Terárium pro želvu: Důležité světlo a vzduch
Aby se želvě dařilo, potřebuje ve svém teráriu několik nezbytností:
- Dobré odvětrávání, terárium je tedy dobré ploché, 30–40 cm vysoké, tzv. „želví stoly“, které pak zajišťují dobrou cirkulaci vzduchu. Želva však nesmí být v průvanu. Také želví letní sídlo by mělo být na místě chráněném před větrem, ale i přílišným slunečním svitem.
- UVB žárovka (infražárovka), která dodá potřebné vitamíny, ale i dostatek denního světla. Také místo, kde je chladněji a místo, kde se může vyhřívat.
Tyto dvě záležitosti jsou nejdůležitější, správné krmivo a osazení terária už pak může být v rukou dítěte: na jeho fantazii s ohledem na želví potřeby.
Co želva žere?
Zaměřme se na to, co želva běžně žere v přírodě:
- Luční rostliny (ideální pampelišky, hluchavky, jetel), tráva (a vše, co v ní najde jako pochoutku, hmyz, šneky, slimáky)
- V malé míře můžete podávat ovoce, zeleninu
- Vaječné skořápky, sépiová kost pro dostatek vápníku
- Dobré jsou granule přímo vyráběné pro želvy (ale žádné jiné)
Co rozhodně želva nesmí?
- Mléko, mléčné výrobky, cukr, sladké výrobky
- Sýry, maso a lidské potraviny
- Vajíčka, citrusové plody
- Špenátové listy
To je základ jejich zdraví.
Želva a děti: Co děti zvládnou?
Děti v pořádku zvládnou výměnu podestýlky, úklid a krmení. S podestýlkou si můžete vyhrát, třeba do terária dát i různé povrchy (vhodné jsou piliny, štěrk, štěpky, podestýlky pro hlodavce, kameny pro vyhřívání, domečky pro schovávání a odpočinek).
Želva jako mazlíček není tak mazlivá, jak si myslíte
V dobré víře chovatelé nechávají želvy lézt po bytě, a protože želva neumí dávat najevo emoce, myslí si, že se jí to líbí. Volnost je fajn, ale pro želvu to je příliš odlišné prostředí plné průvanu a změn teplot (obecně nemají rády změny), takže je to pro ni stres, který pak odnáší zhoršující se zdravotní kondicí.
Chov želv v kostce:
Zimování ano, nebo ne?
Od října do března želvy obyčejně zimují: Dva týdny před zimováním želva už nemá přijímat potravu (ale má mít přístup k vodě), načež ji uložíme na místo, kde je 2–7 °C. V březnu pak postupně probouzíme, či ještě lépe, želvy se probouzejí samy. Je však dobré vědět, že některé želvy nerady zimují a ke spánku se neukládají. Vše závisí na její povaze i kondici (nezimujícím želvám alespoň odlehčíme jídelníček).
Nemoci a problémy se želvami?
Nejčastější nemoci jsou nachlazení (při průvanu, při letnění), nebo zdravotní problémy (rachitis) vlivem špatného osvětlení (nedostatku vitamínu D, nemáte-li UVB žárovku nebo dostatek slunečního svitu). Přerostlý zobák a drápky snadno upravíme doma jemným pilníčkem. Venkovní i domácí želvy čas od času překontrolujte, nemají-li na sobě známky plísně nebo kožních problémů.
Nikdy také želvě nemažte krunýř oleji, aby se leskl, ucpáváte ho tím. Krunýř je prodyšný a želva jím přijímá vlhkost ze vzduchu i z koupání. Takže i miska pro pití může být široká, protože některé želvy se i rády brodí.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků