Chov želv: Vhodný mazlíček pro děti?
19. 03. 2021 Přečteno: 2021x

Chov želv: Vhodný mazlíček pro děti?

„Mami, já chci želvu!“ Možná i tak to začíná, každopádně máte-li zápal pro želvy a terarijní zvířata také, proč ne. Želva patří mezi nenáročné mazlíčky a péči o ni zvládne pod dohledem i menší dítě. A co se v mládí naučí, že? Jaké jsou základy péče o želvy?

Protože pro děti jsou atraktivnější želvy suchozemské, zaměříme se na ně:

Chov suchozemské želvy: Co musíte vzít v potaz?

Želva je sociální zvíře a potřebuje kontakt buď s jinou želvou (dle druhu) nebo s člověkem. Moc ji nepotěšíte, když bude celý život zavřená v malém teráriu. Nedejte na netečný vzhled, želva je tvor inteligentní. Máte na ni čas?

Čtěte také:

Suchozemská želva vám může dělat společníka až 50 let. Chovat ji dokáže i naprostý začátečník

Želva je zvíře dlouhověké, dle druhu se dožívá 50–100 let, někdy i více. Jste připraveni věnovat své želvě možná celý svůj život, a ještě ji odkázat dalším generacím?

Želva je zvíře, které potřebuje prostor, terárium by mělo mít minimálně 100 x 60 cm, při chovu více želv i víc. A i to je pro želvu málo, rozhodně bude vděčná za letnění či za kolegyně a za životní prostředí, které bude sice klidné a neměnné, co nejvíce podobné přirozenému prostředí, ale zároveň plné podnětů, které má želva ráda. Veselá mysl, půl zdraví.

Terárium pro želvu: Důležité světlo a vzduch

Aby se želvě dařilo, potřebuje ve svém teráriu několik nezbytností:

  • Dobré odvětrávání, terárium je tedy dobré ploché, 30–40 cm vysoké, tzv. „želví stoly“, které pak zajišťují dobrou cirkulaci vzduchu. Želva však nesmí být v průvanu. Také želví letní sídlo by mělo být na místě chráněném před větrem, ale i přílišným slunečním svitem.
  • UVB žárovka (infražárovka), která dodá potřebné vitamíny, ale i dostatek denního světla. Také místo, kde je chladněji a místo, kde se může vyhřívat.

Tyto dvě záležitosti jsou nejdůležitější, správné krmivo a osazení terária už pak může být v rukou dítěte: na jeho fantazii s ohledem na želví potřeby.

Co želva žere?

Zaměřme se na to, co želva běžně žere v přírodě:

  • Luční rostliny (ideální pampelišky, hluchavky, jetel), tráva (a vše, co v ní najde jako pochoutku, hmyz, šneky, slimáky)
  • V malé míře můžete podávat ovoce, zeleninu
  • Vaječné skořápky, sépiová kost pro dostatek vápníku
  • Dobré jsou granule přímo vyráběné pro želvy (ale žádné jiné)

Co rozhodně želva nesmí?

  • Mléko, mléčné výrobky, cukr, sladké výrobky
  • Sýry, maso a lidské potraviny
  • Vajíčka, citrusové plody
  • Špenátové listy

To je základ jejich zdraví.

Želva a děti: Co děti zvládnou?

Děti v pořádku zvládnou výměnu podestýlky, úklid a krmení. S podestýlkou si můžete vyhrát, třeba do terária dát i různé povrchy (vhodné jsou piliny, štěrk, štěpky, podestýlky pro hlodavce, kameny pro vyhřívání, domečky pro schovávání a odpočinek).

Želva jako mazlíček není tak mazlivá, jak si myslíte

V dobré víře chovatelé nechávají želvy lézt po bytě, a protože želva neumí dávat najevo emoce, myslí si, že se jí to líbí. Volnost je fajn, ale pro želvu to je příliš odlišné prostředí plné průvanu a změn teplot (obecně nemají rády změny), takže je to pro ni stres, který pak odnáší zhoršující se zdravotní kondicí.

Chov želv v kostce:

Zimování ano, nebo ne?

Od října do března želvy obyčejně zimují: Dva týdny před zimováním želva už nemá přijímat potravu (ale má mít přístup k vodě), načež ji uložíme na místo, kde je 2–7 °C. V březnu pak postupně probouzíme, či ještě lépe, želvy se probouzejí samy. Je však dobré vědět, že některé želvy nerady zimují a ke spánku se neukládají. Vše závisí na její povaze i kondici (nezimujícím želvám alespoň odlehčíme jídelníček).

Nemoci a problémy se želvami?

Nejčastější nemoci jsou nachlazení (při průvanu, při letnění), nebo zdravotní problémy (rachitis) vlivem špatného osvětlení (nedostatku vitamínu D, nemáte-li UVB žárovku nebo dostatek slunečního svitu). Přerostlý zobák a drápky snadno upravíme doma jemným pilníčkem. Venkovní i domácí želvy čas od času překontrolujte, nemají-li na sobě známky plísně nebo kožních problémů.

Nikdy také želvě nemažte krunýř oleji, aby se leskl, ucpáváte ho tím. Krunýř je prodyšný a želva jím přijímá vlhkost ze vzduchu i z koupání. Takže i miska pro pití může být široká, protože některé želvy se i rády brodí.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov želvy na zahradě: Jak všechno zajistit a zabezpečit?

Venkovní výběh pro želvy není špatný nápad, pokud to klima dovolí – ba naopak. Vaše obrněná zvířátka budou mít přirozenější prostředí a bude se jim lépe dařit. Je pro ně na zahradě více místa než v domě a Slunce je lepší než UV lampa! Zde najdete rady, jak udělat želví výběh.

jít na článek

Jak chovat želvu vroubenou a jak ji správně zazimovat

Chov suchozemských želv není tak snadný, jak by se mohlo zdát. Domácí mazlíček s vámi může strávit spoustu času vašeho života, protože u želv je pověstná jejich dlouhověkost. Ovšem zdraví a kvalita života želvy souvisí především s důkladnou péčí, která obnáší také zazimování. Péče o želvu v zimě je…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Vladimír Hanzelín - Solární panely Brno: realizace solárních systémů

Métis – základní škola, s.r.o.: soukromá ZŠ se školkou, Praha

Métis je soukromá devítilet…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…