Kareta obrovská
06. 05. 2021 Přečteno: 3161x

Co jste (ne)věděli o želvách: Zajímavá fakta a informace

Chov želv je velice populární. Aby také ne, když se jedná o tak zajímavá zvířata. Pozorovat svou želvu může být dosti úsměvné. Celý svět želv je však ještě mnohem více fascinující než to, co je možné vidět doma v akváriu či teráriu. Znáte následující fakta o želvách?

Nejmenší a největší želva na světě

Největší želvou na světě byl v pravěku druh Archelon ischyros. Největší jedinec, jehož pozůstatky byly nalezeny, měřil na délku 460 cm a vážil přes 2 tuny! Želvy jsou v současné době mnohem menší, některé však dosahují docela velkých čísel.

Největší suchozemská želva je želva sloní (Geochelone nigra complex) žijící na Galapágách a želva obrovská (Aldabrachelys gigantea) žijící na Seychelách. Oba druhy dorůstají až 120 cm, želva sloní však bývá těžší. Rekordním jedincem byla želva sloní jménem Goliath s délkou 135,8 cm a váhou kolem 400 kg.

Čtěte také:

Chov želvy suchozemské nebo vodní – dlouhověký mazlíček ideální nejen pro alergiky

Počítáme-li však i s vodními želvami, tak největší želva na světě je kožatka velká (Dermochelys coriacea). Tento mořský druh dorůstá dvou metrů délky a může vážit i 600 kg. Největší nalezený jedinec měřil 305 cm a vážil 916 kg!

Nejmenší druh želvy, naproti tomu, měří v dospělosti maximálně 10 cm na délku a váží 95-160 g. Jedná se o suchozemskou želvičku trpasličí (Chersobius signatus), která žije v jižní Africe. Jako mazlíčka ho chovat nemůžete, pokud nemáte povolení. Přesto je jich mnoho na takové účely chytáno a transport často nepřežijí.

Kontrolujte želvě zobák – je to velmi cenný nástroj

Želva má na čelistech takzvaný zobák. Jde o podobně tvrdý a špičatý orgán jako u ptáků, který pomáhá přijímat potravu. Předkové želv však měli kdysi zuby, stejně jako jiní plazi. Masožravé želvy mají ostrý zobák na kousání kořisti. Želvy, u kterých převažuje zelená strava (hlavně suchozemské) ji žvýkají pomocí speciálních výstupků v čelistech.

Zobák želvám dorůstá a při žvýkání potraviny si jej obrušují. Pokud je strava moc měkká, může se stát, že zobák přeroste. To pak znemožňuje želvě jíst a je třeba ho nechat obrousit u veterináře.

Chov želv je třeba od začátku brát vážně: dodržovat řádný jídelníček a poskytovat UVB záření. Mládě může jinak být zmrzačeno špatným růstem těla včetně zobáku. U želvy s křivě narostlým zobákem je třeba dávat obzvlášť pozor na to, jak se jí daří jíst.

Přečtěte si také:Chov vodní želvy pro začátečníky: Jak správně zařídit želvárium?

Teplota může určit pohlaví želvy. Karetám proto hrozí vyhynutí!

U některých druhů vodních želv se vyskytuje zajímavý jev, který mají společný například s gekony a s jinými plazy. Pohlaví nenarozeného jedince není určeno speciálními chromozomy buněk, které jej vytvořily. Místo toho se vývoj stočí jedním či druhým směrem na základě prostředí. Teplota pod 26° C dává vzniknout samcům, nad 31° C se líhnou téměř čistě samičky.

V chovu želv tohoto lze využít a náležitě regulovat teplotu při inkubaci vajec. I když amatérským chovatelům na pohlaví často nesejde, nechtějí-li želvy sami množit. Každopádně je škoda, že by se toto jen stěží dělalo u divokých želv.

V posledních letech si totiž biologové všimli nepoměru pohlaví mořských želv. Nejdrastičtější rozdíl je u karet na Velkém bariérovém útesu. Zatímco na jihu je samců kolem 35%, v severní části zaujímá poměr samců jen 1-2%! Jak se naše planeta otepluje, písek má málokdy teplotu, ve které se může vylíhnout sameček. Horko navíc mnoho vajec zničí.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov želvy na zahradě: Jak všechno zajistit a zabezpečit?

Venkovní výběh pro želvy není špatný nápad, pokud to klima dovolí – ba naopak. Vaše obrněná zvířátka budou mít přirozenější prostředí a bude se jim lépe dařit. Je pro ně na zahradě více místa než v domě a Slunce je lepší než UV lampa! Zde najdete rady, jak udělat želví výběh.

jít na článek

Nejdelší a největší hadi na světě

Noční můra těch, kteří se hadů bojí. Splněný sen všech, kteří mají hadi rádi. Jaký had je na světě největší, nejdelší a nejtěžší? Dokáže had skutečně sníst člověka? No, co si budeme povídat, na světě jsou pěkní mackové a popravdě sníst člověka není zase takový problém. Většina velkých hadů loví…

jít na článek

O ještěrech a lidech: Jak ochočit agamu, gekona či leguána

Co se týče terarijních tvorů, chov je hlavně okrasnou záležitostí. Plazy je však možné vytáhnout a navázat s nimi určité pouto. Interakce koneckonců rozvíjí inteligenci. Tato zvířata si na vás nejdříve musí zvyknout, což není vždy snadné. Závisí to na druhu i na konkrétním jedinci a určitě je třeba…

jít na článek

Leguán zelený

Leguán zelený je skvělým společníkem ze světa plazů. Možná ho znáte z videí ze zahraničí, kde obří jedinci pochodují po zahradě nebo chovatelé leguány pouští v obýváku jako členy domácnosti. A všichni jsou v dobré náladě. Je to možné, leguán je totiž snadno ochočitelný a při dobré péči dorůstá…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…