Leguán zelený
Leguán zelený je skvělým společníkem ze světa plazů. Možná ho znáte z videí ze zahraničí, kde obří jedinci pochodují po zahradě nebo chovatelé leguány pouští v obýváku jako členy domácnosti. A všichni jsou v dobré náladě. Je to možné, leguán je totiž snadno ochočitelný a při dobré péči dorůstá opravdu úctyhodných rozměrů. Přesto je to stále plaz, se kterým to nemusí být vždycky tak jednoduché.
Chov leguána zeleného si dobře rozmyslete!
Leguánům se někdy přezdívá „zelení draci“, protože svým vzhledem draka připomínají. A připravte si pro něj prosím opravdu velkou jeskyni, protože tady je pár základních faktů o chovu:
- Dospělí leguáni dorůstají až 2 metrů, což je opravdu na velké terárium a velkou součást bytu. Minimální rozměry jsou 2 m na výšku, 2 m na šířku
- Terárium by mělo být jak široké, tak koncipované i do výšky, protože leguán je stromový plaz a rád leze
- Potřebuje zdroj tepla a světla UVB zářivkou (teplota kolem 40 °C pod lampou), která mu dodá i vitamíny
- Potřebují vodu, místo pro koupání, bazének a v ideálním případě vhodný k plavání
- Rašelina nebo písek je vhodný substrát do terária, dobré je i pravidelné rosení a udržování vlhkosti
- Leguán se dožívá až 15-20 let, váží 3-5 kg a cena za jeho pořízení je cca 1500-3000 Kč
- Ideální je chovat je po jednotlivcích (dva samci jdou rozhodně proti sobě, dvě samice se snáší také jen málokdy – pro chov jsou pak skupiny více samic a jeden sameček)
- Přemýšlíte-li o soužití jiných zvířat s leguánem, dobré spojení je například s želvami (někdo doporučuje i agamy vodní a klidné druhy varanů, ale do úvahy berete sílu teritoriálního chování vašeho zvířete)
Takže jak vidno, ta videa se zahradním leguánem a tvorem, kterému podřídíte půl obýváku nebo verandy – nebyla přehnaná! Do malých terárií leguán nepatří.
Leguán zelený: přívětivý býložravec
V čem však můžeme chovatele potěšit, je jídelníček: rostlinný, jen občas jim můžete jako mlsání přidat nějak hmyz (saranče, červy, cvrčky). Hlavní složku potravy tvoří listy, květy stromů (bříza, ovocné stromy), květin, saláty, tráva (jetel, pampelišky). Doplníme občas o kousky zeleniny a ovoce nakrájené na malé kousky. Přidáváme i dle návodu vitamíny pro leguány.
Leguáni potravu nežvýkají, ale rovnou polykají.
Povahou jsou leguáni spíše klidní, pokud si navyknou na svého majitele, jsou i mazliví a milují hlazení po hlavě a zádech. Naučí se za Vámi chodit jako pes nebo kočka. Ale opět záleží na jednotlivém kusu, případně i tom, co má již za sebou.
V případě ohrožení se leguán spíše než kousnutím brání švihem dlouhým ostrým ocasem, což opravdu bolí a zanechává bolestivé podlitiny na holé kůži. Není úplně vhodným mazlíčkem pro děti bez dozoru rodičů.
Přečtěte si také: Chov agamy: jak vybavit terárium pro agamu?
Kde sehnat leguána zeleného?
Ideální bude kontaktovat chovatele a rovnou se vyptat na ideální zázemí, chov a podrobnosti. Leguáni jsou v tomto směru poměrně nároční a je dobré mít zvíře z dobrého chovu. V obchodech se zvířaty hrozí, že koupíte zvíře z příbuzenského množení nebo nemocné. Nemusí to být pravidlem, ale velkou výhodou koupě zvířete od chovatele je informační servis, který Vám chovatel nabídne po celou dobu vašich chovatelských začátků.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků