Gekoni: chovat nebo nechovat?
Pořídit si gekona je snadné, stačí k tomu vybavené terárium a ochota shánět svým mazlíčkům pravidelně hmyzí nadílku do misky. Na druhou stranu se připravte na to, že s vámi může sdílet domácnost až 15 let a u některých druhů se aktivity dočkáte jenom v noci.
Chov gekonů: Charakteristika gekonů
Většina gekonů je malá, dorůstají maximálně 10–15 cm, v závislosti na druhu. Těch je ostatně v přírodě opravdu požehnaně, na světě najdete téměř tisíc druhů, ale my se zaměříme na ty, kteří jsou běžní v českých teráriích. Připomínají malé krokodýly, mají menší tělo a velkou hlavu, nohy přizpůsobené k lezení (a jsou celkem mrštní) a některé druhy dokáží i svižně přeběhnout přes vodní hladinu, takže žádní peciválové to nejsou. Gekoni jsou vejcorodí.
Jakého gekona vybrat?
Gekon panenský: dorůstá maximálně 10 cm a může být i v menším teráriu. Je zajímavý tím, že umí lehce měnit svou barvu v závislosti na náladě a podkladu. Samičky jsou schopny klást oplodněná vajíčka i bez samečků.
Gekon modrý: dorůstá maximálně 8 cm a je jedním z mála gekonů aktivních i ve dne. Má modravou barvu.
Gekončík noční: je největší, dorůstá až 20–30 cm a je aktivní hlavně v noci. Vyžaduje větší terárium, ale je ochotný se celkem učit a navyknout si na své majitele, nechá se brát do ruky, bere si krmení z ruky.
Chov gekonů: Obydlí
Čemu budeme přizpůsobovat jejich terárium, miniaturu jejich přirozeného životního prostředí? Gekonovití jsou hojní v tropech, subtropech i teplejších oblastech mírného pásma, a to na celém světě. Každý druh gekona potřebuje jiné terárium, takže si vždy zjistěte co nejkonkrétnější informace o tom svém. Obecně ale platí, že šplhající gekoni potřebují terárium spíše vyšší, lezoucí a běhací pak potřebují spíše rozlehlou plochu pro pohyb.
PRAVIDLO JEDNOHO SAMCE: Dospělí samci gekonů jsou velmi teritoriální, takže po dosažení pohlavní dospělosti (což bývá po prvním roce života), je vhodné samečky oddělit a chovat je zvlášť, nebo v doporučených skupinkách se samičkami. Jinak jsou schopni i krvavých bitek.
Vyžadují teplotu od 26–30 °C a vyhřívání podložkami, protože teplo přijímají tělem zespodu, v noci pak teplotu vypínáme.
Chov gekonů: Krmení musí být živé
Všichni gekoni jsou hmyzožraví, i když občas v publikacích najdete zmínky o tom, že někteří jedinci si rádi občas vezmou kousek ovoce (jablko, hroznové víno). Potrava musí být živá, jinak o ni zvířata nejeví zájem. Krmit můžeme vším, co je běžně dostupné:
- Červi (mouční červi) dle velikosti
- Švábi (hlavně mláďata nebo menší druhy)
- Cvrčci (menší a střední velikost)
- Sarančata (menší druhy)
- V přírodě nalovený hmyz (sarančata)
- Někteří gekoni rádi mlsají marmelády, ovocné šťávy nebo tvaroh
Platí, že hmyzí potrava by neměla přesahovat průměr hlavy vašeho gekona, jedině tak projde hladce jeho zažíváním. Ale o větší potravu, než jakou zvládnou, gekoni zájem nejeví. Také jim neuškodí i několikadenní pauzy a menší hladovky zvládají dobře.
Doplňky stravy: Doporučuje se občas posypat potravu minerálními prášky určenými pro gekony.
Na co si dát pozor: V chovech je třeba nepodceňovat tekutiny a každý druh gekona by měl mít neustále k dispozici vodu v misce.
Výhody chovu gekonů:
- Zajímavé a krásné zvíře, které je nenáročné na chov a vydrží i nějakou dobu bez každodenní péče (jet na dovolenou klidně můžete).
- Gekončíci noční se stávají i přátelskými a vyžadují interakci s lidmi
Nevýhody chovu gekonů:
- Nutnost neustále zajišťovat živou hmyzí potravu
- Některé druhy koušou nebo žijí nočním životem, takže z nich přes den moc neuvidíte.
Chcete-li gekona spíše kontaktního, kupujte od osvědčených chovatelů, aby od mláďat byla zvířata zvyklá na lidskou přítomnost.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků