O ještěrech a lidech: Jak ochočit agamu, gekona či leguána
Co se týče terarijních tvorů, chov je hlavně okrasnou záležitostí. Plazy je však možné vytáhnout a navázat s nimi určité pouto. Interakce koneckonců rozvíjí inteligenci. Tato zvířata si na vás nejdříve musí zvyknout, což není vždy snadné. Závisí to na druhu i na konkrétním jedinci a určitě je třeba vědět, jak na to.
Je plazům příjemný kontakt s člověkem?
Plazi jsou dost inteligentní na to, aby pochopili výhodu lidské interakce. Jsou-li na vás zvyklí, nechají se rádi nosit na rameni či v rukou. Někteří ještěři (a údajně také želvy) se zdají být klidní a spokojení, když je člověk hladí či jemně drbe. Takto se mohou naučit vaši přítomnost vyhledávat. Že je v tom jen vypočítavost, si nemusíte brát osobně.
Teoreticky se plaz může naučit triky, ale opravdu jen velmi jednoduché. Například zastavit se, rozběhnout se nebo prolézt obručí. Cvičit plazy je velmi zdlouhavé, protože nemají pořád chuť k jídlu, tudíž se nebudou snažit získat odměnu.
Klíčové je umět vnímat řeč těla zvířete
Emoce u plazů jsou velice omezené oproti savcům. Nejvýrazněji se projevuje strach: zvíře je roztěkané a snaží se utéct nebo naopak na vás bude zírat a vyhrožovat útokem. Ještěři sice u toho nevypadají tak děsivě jako hadi, ale mohou také ošklivě pokousat, leguáni také například švihají ocasem.
Naopak ochočené zvíře je v kontaktu s člověkem klidné. Nechová se ztuhle nýbrž uvolněně. Pohybuje se volně, neutíká. Když nemá plaz potřebu dávat najevo strach či agresi, děláte to správně. Měl by být spíš zvědavý.
Důležitá pravidla zní:
- Nedělejte prudké pohyby.
- Nepřibližujte se shora jako predátor, ale z boku.
- Držte zvíře v rukou často, ale vždy si dejte pozor na to, kdy už vás má dost.
Gekončík noční: Chov i pro začátečníky
Gekončík noční se hodí pro začátečníky, protože má poměrně krotkou povahu. (A je neskutečně roztomilý!) Nemůže vám ublížit (kousne málokdy a není to do krve). Pozor však na stres – cítí-li se gekončík v ohrožení života, shodí ocas. To by byla škoda, protože mu ocas slouží jako zásobárna tuku.
Ze začátku se vyplatí zvyknout gekončíka nočního na otevírání terária. Po několika dnech od přivezení zvířátka domů otevřete dvířka ubikace, strčte dovnitř ruku a nehýbejte jí. Můžete v ní držet krmení. Toto denně opakujte. Teprve až se nebude gekon bát, následuje zvedání. Počkejte, až vám vleze do dlaně nebo ho opatrně podeberte.
Jak ochočit agamu vousatou a proč si ji vůbec pořídit
Agama vousatá chovu dominuje. Popularita souvisí mimo jiné s její povahou. Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas.
S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout. Údajně však na lidech špatně snáší černé oblečení. Agama sama totiž zčerná, když je ve stresu. Tehdy ji je nutné vrátit do bezpečí.
Přečtěte si také: Zajímavosti ze života ještěrky obecné
Jak ochočit leguána zeleného? Stojí to velké úsilí!
Leguán zelený je naopak jedním z těch divočejších, stejně jako také například varan stepní či bazilišek. Je důležité jej držet v rukou pravidelně, aby byl zvyklý. Opět se doporučuje používat krmení, chovat se klidně, zvíře nestresovat. Trvá to však dlouho a bude vás to stát spoustu drobných ran a hlavně nervů.
Leguán se mnoha lidem líbí – je krásný a žere jen rostliny, co víc si přát? Nároky jsou často podceňovány, proto je mnoho jedinců odloženo. S těmi se pak pracuje hůře než s mláďaty. A nejde jen o povahu. Může dorůst až 2 metrů a jeho jídelníček je složitější, než se zdá.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků