Jak se ochočuje leguán zelený? Dobré krmení, škrabání a dostatek času
Leguán zelený má krotkou a zvídavou povahu. Proto si nachází své místo ve stále větším počtu domácností. Abychom si s leguánem vybudovali opravdu silné pouto, musíme mu dát dostatek času. Poradíme, jak si získat jeho důvěru a jak jej ochočit. Pokud nebude mít leguán vše, co potřebuje, bude nespokojený a nevrlý. Proto je důležité postarat se mu o bezpečný domov. Poradíme, jak na chov leguána zeleného a jak terárium pro leguána co nejlépe zařídit.
Leguán zelený potřebuje k ochočení především čas
Leguán zelený dokáže být věrným společníkem. Nicméně, nejprve si musíme jeho důvěru získat. Nečekejme, že ihned po příchodu domů se s námi bude chtít kamarádit. Chce to totiž čas. Leguán zelený, stejně jako jiná zvířátka, je zprvu plachý a musí vědět, že mu neublížíme. Vzájemné pouto je potřeba nejprve vybudovat.
1. Jestliže bude leguán zelený ve svém domově nespokojený a nebude mít vše, co potřebuje, nebude šťastný. To se začne projevovat i ke vztahu k nám. Proto jeho terárium dobře a pečlivě připravme, aby se mu u nás co nejlépe dařilo.
2. Hladový leguán je nespokojený leguán. Právě dobrá, kvalitní a dostatečná strava je základem leguánova zdraví, stejně jako komfortu. Pokud bude hladový anebo mu nebude potrava chutnat, začne být podrážděnější.
3. První 3 měsíce by měl mít leguán zelený skrýš, kam se bude schovávat. Bude se cítit bezpečně a nebude tolik ve stresu. Poté mu skrýš můžeme z terária vyndat.
4. dyž si leguána přineseme domů, nevyndávejme ho nějaký čas z terária, jen by ho to stresovalo. Choďme k teráriu pouze, když ještěra budeme chtít nakrmit. Počkejme, až uvidíme, že se o nás začíná sám zajímat. Leguán je zvídavé zvířátko, nemusíme se proto bát. Časem si k nám najde cestu.
5. Zpočátku nás může leguán zelený při podávání potravy škrábnout anebo i kousnout. Nic si z toho nedělejme, leguán se snaží bránit. Neví, že mu od nás nic nehrozí.
6. Když vidíme, že se leguán zelený po několika týdnech zabydlel a nejeví známky stresu či strachu, můžeme je opatrně brát do ruky a nosit po bytě. Zpočátku ho berme z terária pouze jednou denně na půl hodiny. Nejlépe hned ráno, kdy ještě není zahřátý.
7. Leguán zelený má rád škrabání a zahřívání. Mladý leguán je citlivý na svůj ocas, přesto ho na to pomalu přivykejme. Z ruky mu dávejme jídlo. Dávejme ale pozor, aby nám z ruky neutekl.
8. Procházky po pokoji leguán ocení. Nicméně chvíli potrvá, než se odváží se do nového prostoru vydat. Nenuťme ho a nespěchejme na něj. Časem zjistí, že mu venku mimo terárium žádné nebezpečí nehrozí. Dokonce se do terária bude sám vracet.
Jaký má leguán zelený chov? Hlavní je dobrá potrava
Základem chovu leguána zeleného je zelené krmení. Prospívá mu jetel, pampelišky, rukola, vojtěška a různý plevel. Ze zeleniny mu bude chutnat cuketa, okurky nebo mrkev. Ideálně mu zeleninu nastrouhejme. Občas mu můžeme podat i ovoce, oblíbený je u leguána zejména banán. Můžeme mu do krmení přimíchat pšeničné klíčky. Stejně tak i mletá lněná, dýňová nebo slunečnicová semínka. Hlavní potravou leguána v přírodě jsou různé listy. Rozhodně se vyplatí si pořídit podrobnou příručku ke krmení leguána. Je to poměrně náročný strávník. Jaké složení by měla potrava mít?
- Zelené listy: 30 až 45 %
- Zelenina: 30 až 40 %
- Ovoce: 10 až 15 %
- Obiloviny: 0 až 4 %
Terárium pro leguána zeleného: Horní výhřev, rosení a větve
Terárium pro leguána by mělo být orientované na výšku. Mělo by být dostatečně velké. Pokud máme spíše menší akvárium, měl by mít leguán možnost procházek po pokoji. Při výběru terária mějme na paměti, že dospělý jedinec může dorůst až do délky dvou metrů.
- Do stáří roku a půl bude stačit terárium pro leguána o velikosti 60 × 50 × 80 centimetrů.
- Ve třech letech musí mít leguán zelený terárium o velikosti minimálně 100 × 60 × 100 centimetrů.
- Pohlavně dospělý jedinec už nutně potřebuje terárium s velikostí 200 × 100 × 200 centimetrů.
1. Terárium pro leguána: Horní výhřev
Leguán zelený potřebuje teplo. Naše teplotní podmínky mu neprospívají, základem vybavení terária pro leguána proto musí být horní výhřev pomocí UVB žárovek. Někteří chovatelé využívají spodní ohřev, takzvaný výhřevný kámen. Ten ale leguánovi naopak škodí. Neprospívá totiž jeho trávení, ničí mu střevní bakterie. Na větvích, na kterých se bude leguán zelený vyhřívat, by měla být teplota kolem 40 °C. Okolní teplota pak 30 °C. V noci je nejlepší teplota terária 20 až
25 °C.
2. Terárium pro leguána: Větve
Nezbytností v leguánově příbytku jsou dostatečně velké větve. Měly by vést do takové výšky, aby se na ni leguán zelený mohl pod výhřevem pohodlně uvelebit. Mezi nahřívacím leguánovým místem a výhřevem by mělo být 50 cm. Větve by měly mít hrubou kůru, aby si o ně leguán mohl brousit drápky. Nebo můžeme omotat větve konopnými provazy. Vhodné jsou větve z ovocných stromů, nevhodné například větve z šeříku nebo akátu. Větve by se neměly křížit.
3. Terárium pro leguána: Větrací mřížky
Leguána mohou napadnout plísně. Teplo společně s nevětraným vzduchem jsou pro plísně ideální podmínky. Proto by měl mít leguán zelený dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Terárium pro leguána vybavme vrchními i spodními větracími mřížkami, které umožní cirkulaci vzduchu, ale zamezí průvanu. Neumisťujme ale mřížky přímo naproti sobě.
4. Terárium pro leguána: Dno
Na dno terária můžeme dát směs hlíny a písku v poměru 3 : 1. Pokud se rozhodneme pro substrát, pravidelně ho prohlížejme kvůli plísním a odstraňujme výkaly. Zároveň musíme zamezit, aby se substrát dostal do kontaktu s leguánovou potravou. Omylem by ho mohl sníst a měl by trávící problémy. Leguána mohou napadnout roztoči. S tím nám pomůže fortelin.
5. Terárium pro leguána: Bazének a rosení
Důležitou součástí péče o leguána je denní rosení terária. Možná mu chvíli potrvá, než si na rosení náš leguán zelený zvykne. Nicméně je pro něj potřebné. Terárium pro leguána by mělo obsahovat bazének. Nezapomeňme na speciální filtr, jinak by se ve vodě začaly množit bakterie. Teplota vody je trochu oříšek. Ráno, když není leguán nahřátý, by měla mít voda kolem 20 až 25 °C. Ale když je ještěr nahřátý, měla by mít voda teplotu 40 °C.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků